Pasaulyje

2020.09.22 15:10

Pekinas neigia priverstinę sterilizaciją – esą gimstamumą trečdaliu sumažino politika

LRT.lt2020.09.22 15:10

Kinijos pareigūnai oficialiame laiške CNN pripažino, kad vakariniame šalies Sindziango regione, kur dominuoja musulmonų etninės grupės, gimstamumas 2018 m. sumažėjo trečdaliu. Tačiau žiniasklaidos pranešimus, kad valdžia per prievartą sterilizuoja musulmones, Pekinas neigia.

Pasaulio žiniasklaida praneša, kad Pekinas vykdo musulmonų etninių grupių kinų asimiliaciją brutaliais metodais: milžiniškame Sindziango regione išvystyta moderni žmonių sekimo ir stebėjimo sistema, 1–2 mln. daugiausiai etnininių uogūrų yra kalinami, dirba priverstinio darbo stovyklose, kurias pareigūnai vadina „perauklėjimo centrais“, moterys yra sterilizuojamos, žmonės dingsta be žinios, yra kankinami, naudojami organų donorystei ir kt. Kinijos valdžia pripažino, kad „perauklėjimo centrai“ egzistuoja, nors tvirtinimai apie jų uždarymą nepasitvirtino.

CNN ir AP naujienų agentūros vasarą pranešė, kad musulmonės moterys yra verčiamos naudoti kontraceptines tabletes, sterilizuojamos atliekant medicinines operacijas, stengiantis sumažinti gimstamumą Sindziange.

Liudininkai teigė, kad tokie veiksmai gali atitikti vykdomo genocido apibrėžimą.

Dabar pateiktais Kinijos valdžios duomenimis, 2010–2018 m. laikotarpiu Sindziango populiacija išaugo 3 mln. (14 proc.), sparčiausiai daugėjo uigūrų. Tačiau pareigūnai neneigė, kad statistiškai Sindziange išaugo į moters gimdą įstatomų sterilizuojančių kontraceptinių priemonių naudojimo mastas (čia per metus sunaudojama 80 proc. visų Kinijai tenkančių tokių priemonių).

Pareigūnai taip pat patvirtino, kad gimstamumas regione nuo 15,88 proc. 100 tūkst. gyventojų 2017-aisiais nukrito iki 10,69 proc. kitais metais. Taip esą nutiko dėl šeimos planavimo politikos.

Oficialiai, Kinijoje atliekamų sterilizacijų skaičius mažėja ir 2018 m. siekė 33-is 100 tūkst. gyventojų, tačiau Sindziange šis skaičius yra 243.

Taip pat skaitykite