Pasaulyje

2020.09.22 08:41

Trumpas ragina Jungtines Tautas patraukti Kiniją atsakomybėn už COVID-19 pandemiją

Putinas prakalbo apie rusišką vakciną, Macronas pažėrė kritikos JAV; atnaujinta 06.30
ELTA, BNS2020.09.22 08:41

JAV prezidentas Donaldas Trumpas antradienį Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje pareiškė, kad Kinija privalo atsakyti už savo veiksmus dėl koronavirusinės infekcijos COVID-19 pandemijos.

Iš anksto įrašytoje žinutėje, parodytoje per kasmetinį susitikimą, D. Trumpas apkaltino Pekiną leidus koronavirusui „palikti Kiniją ir užkrėsti pasaulį“.

„Jungtinės Tautos privalo patraukti Kiniją atsakomybėn už jos veiksmus“, – teigė JAV vadovas.

Kinijos vadovas Asamblėjoje perspėja dėl „civilizacijų susidūrimo“ pavojų

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas antradienį kreipdamasis į Jungtinių Tautų Generalinę Asamblėją perspėjo dėl „civilizacijų susidūrimo“ pavojų ir gynė savo šalies diplomatijos kryptį.

„Kinija neketina įsitraukti į Šaltąjį karą“, – pareiškė jis savo kalboje, kurioje taip pat kalbėjo apie koronavirusą ir įtampą su JAV bei paragino pasaulį vengti „įkliūti į civilizacijų susidūrimo spąstus“.

V. Putinas kalbėjo apie pagabą pandemijos metu bei rusiškos vakcinos saugumą

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas savo kalboje pabrėžė, kad penkios valstybės Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje turėtų išlaikyti veto teisę, nors kitos valstybės teigia, kad tai – nedemokratiška. Rusija viena iš penkių šalių, turinčių tokią teisę.

Savo kalboje V Putinas daug dėmesio skyrė COVID-19 pandemijai bei kalbėjo apie Rusijos sukurtą vakciną, kurią įvardijo kaip patikimą, saugią ir efektyvią. Jis taip pat pabrėžė, kad Rusija yra pasirengusi padėti Jungtinių Tautų šalims pandemijos metu.

E. Macronas pažėrė kritikos JAV bei išskyrė Irano klausimą

Tuo metu Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas savo kalboje pažėrė kritikos JAV dėl vykdytos savo kampanijos Irane.

„Maksimalaus spaudimo strategija, kuri plėtojama kelerius metus, net šiuo metu neleido pasiekti to, kad būtų užbaigtos Iraną destabilizuojančios veiklos, ar užtikrinti, kad šalis negalėtų gaminti atominio ginklo“, – sakė jis.

Prezidentas pabrėžė, kad būtent dėl šios priežasties prancūzai su partneriais Vokietijoje ir Britanijoje, prašys visiškai įgyvendinti 2015 metų Vienos susitarimą ir netoleruos Irano veiksmų, kurie susitarimą pažeidžia.

„Mes neisime į kompromisą dėl mechanizmo, kurio Jungtinės Valstijos, pasitraukusios iš susitarimo, pačios negali aktyvinti“, – JT Generalinės Asamblėjos 75-ajai sesijai sakė E. Macronas.

„Tai pakirstų Saugumo Tarybos vienybę ir jos sprendimų principingumą, keltų tolesnio įtampos didinimo regione riziką“, – perspėjo jis.

R. T. Erdoganas reikalauja JT reformos

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas per JT Generalinės Asamblėjos visuotinius debatus pareikalavo reformuoti Jungtines Tautas. „Mes matėme, kokie neefektyvūs šioje krizėje yra esami globalūs mechanizmai“, – sakė jis savo vaizdo žinutėje, turėdamas omenyje koronaviruso pandemiją. Esą prireikė savaičių ir mėnesių, kol Saugumo Taryba įtraukė pandemiją į savo darbotvarkę.

Turėdamas omenyje konfliktą dėl ginčytinos gamtinių dujų žvalgybos bei ginčų dėl sienų rytinėje Viduržemio jūros dalyje, R. T. Erdoganas pabrėžė, kad jo šalis pasiruošusi dialogui ir nori konferencijos šia tema su regiono atstovais. Forume esą turėtų būti atstovaujami ir Kipro turkai.

Praėjusiais mėnesiais rytinėje Viduržemio jūros dalyje paaštrėjo ginčas tarp Graikijos ir Turkijos bei tarp Turkijos ir Kipro. Graikija kaltina Turkiją prie graikų salų atliekant nelegalią dujų žvalgybą. Ankara kaltinimus atmeta ir teigia, kad vandenys priklauso Turkijos šelfui.

R. T. Erdoganas savo kalboje taip pat akcentavo, kad Turkija priėmė 4 mln. pabėgėlių iš Sirijos. Turkija pasiaukojo ir „išgelbėjo visos žmonijos garbę“, sakė jis. „Deja, kai kurios šalys, įskaitant ir kai kurias Europos valstybes, pažeidžia pabėgėlių ir migrantų teises“, - kalbėjo Turkijos vadovas.

JT vadovas apgailestauja ir perspėjo dėl naujojo Šaltojo karo tarp Kinijos ir JAV

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas, antradienį pradėdamas susitikimą organizacijos 75-osioms metinėms paminėti, apgailestavo dėl daugiašalių sprendimų pasauliniams iššūkiams trūkumo.

„Niekas nenori pasaulio vyriausybės, bet privalome drauge dirbti, kad pagerintume pasaulio valdymą“, – sakė A. Guterresas nuo JT Generalinės Asamblėjos tribūnos prieš pasaulio lyderių kalbas vaizdo ryšiu.

„Tarpusavio saitais saistomame pasaulyje mums reikia į tinklą sujungto daugiašališkumo, su kuriuo Jungtinių Tautų šeima, tarptautinės finansinės institucijos, regioninės organizacijos, prekybos blokai ir kiti glaudžiau ir efektyviau dirbtų drauge“, – sakė A. Guterresas.

„Mums taip pat reikia įtraukaus daugiašališkumo, remiantis pilietine visuomene, miestais, kompanijomis, vietos valdžia ir jaunimu“, – kalbėjo jis.

A. Guterresas paragino pasaulį užkirsti kelią galimam Šaltajam karui tarp Kinijos ir JAV, ir paragino užbaigti konfliktus, kad būtų įmanoma susitelkti į koronaviruso pandemiją.

„Turime daryti viską, ką galime, kad išvengtume naujo Šaltojo karo“, – A. Guterresas kreipėsi į beveik visiškai virtualią JT Generalinę Asamblėją.

„Judame labai pavojinga kryptimi. Mūsų pasaulis negali sau leisti ateities, kurioje dvi didžiausios ekonomikos gaublį padalytų į dvi dalis, abiejose pusėse taikant skirtingas prekybos ir finansų taisykles ir ten esant skirtingiems interneto ir dirbtinio intelekto pajėgumams“, – sakė jis, tiesiogiai nepaminėdamas nei Jungtinių Valstijų, nei Kinijos.

Pastaraisiais mėnesiais stebima padidėjusi įtampa tarp JAV ir Kinijos, prezidentui Donaldui Trumpui apkaltinus Pekiną sukėlus 950 tūkst. gyvybių pasiglemžusią COVID-19 pandemiją, apsunkinusią jo galimybes būti perrinktam dar vienai kadencijai.

A. Guterresas jau kurį laiką ragina užbaigti visus smurtinius konfliktus ir susitelkti vien į ligos sustabdymą. Jis atkreipė dėmesį į kai kurias dalines sėkmes, įskaitant ugnies nutraukimus Kamerūne ir Kolumbijoje.

JT generalinis sekretorius taip pat paragino iki šių metų pabaigos paskelbti visuotines paliaubas.

„Skubiai prašau padidinti tarptautines, Saugumo Tarybos vadovaujamas pastangas iki šių metų pabaigos sudaryti pasaulines paliaubas, – sakė A. Guterresas. – Turime 100 dienų. Laikrodis tiksi.“

Be kita ko, jis taip pat pažėrė kritikos dešiniųjų pažiūrų judėjimams koronaviruso akivaizdoje. „Populizmas ir nacionalizmas žlugo. Šie požiūriai į viruso plitimo sustabdymą neretai viską tik pablogindavo“, – sakė jis.

Antradienį prasideda metinė Generalinė Asamblėja, kurios metu lyderiai virtualiai turi pasakyti išsamesnes kalbas. Maždaug 180 lyderių buvo pakviesta iki trijų minučių pakalbėti vaizdo ryšiu.

Niujorke nebus rugsėjo pabaigai įprasto šio svarbaus diplomatijos renginio bruzdesio. Ankstesniais metais tokiu laiku į miestą suvažiuodavo lyderiai ir jų delegacijos iš viso pasaulio.

Šiemet kiekvienai šaliai leista atsiųsti po vieną diplomatą iš misijų Jungtinėse Tautose, Generalinėje Asamblėjoje stebėti įrašytų kalbų.

JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija JT 75-ąsias metines pasitiko paskelbdama naujas sankcijas Iranui ir pareikšdama, kad tai yra JT sankcijos, nors praktiškai visos kitos valstybės su tokia pozicija nesutinka.

Kaip rodo Generalinės Asamblėjos programa, pirmąją bendrosios politikos diskusijų dieną iš pradžių kalbės Brazilijos rezidentas Jairas Bolsonaro, po jo – D. Trumpas. Vėliau bus parodyti Turkijos, Kinijos, Čilės, Pietų Afrikos Respublikos ir Kubos prezidentų vaizdo įrašai, o Rusijos prezidento Vladimiro Putino kalba bus aštunta.

Iš viso per savaitę nuo rugsėjo 22-osios iki 29-osios bus parodytos 119 valstybių vadovų ir 54 vyriausybių vadovų kalbos.