Pasaulyje

2015.12.28 17:22

P. Korėja ir Japonija susitarė dėl „komforto moterų“ žalos atlyginimo

BNS, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.12.28 17:22

Pietų Korėja ir Japonija pirmadienį sudarė istorinę sutartį dėl opaus karo laikų sekso vergių klausimo, ilgai temdžiusio dvišalius santykius, pranešė Seulo užsienio reikalų ministras.

Ši sutartis bus galutinė ir neatšaukiama, jeigu Japonija įvykdys savo įsipareigojimus, ministras Yun Byung-se sakė žurnalistams po derybų su japonų diplomatijos vadovu Fumio Kishida.

F. Kishida sakė, kad Japonija sutiko pasiūlyti 1 mlrd. jenų (7,59 mln. eurų) kompensacijų „paguodos moterims“, kurios buvo išnaudojamos Japonijos kariuomenės viešnamiuose per Antrąjį pasaulinį karą.

„Paguodos moterų klausimas ... iškilo dalyvaujant Japonijos kariuomenei; ... Japonijos vyriausybė jaučia didelę savo atsakomybę“, – pridūrė jis.

Japonijos premjeras Shinzo Abe tų nukentėjusiųjų atsiprašo ir gailisi iš širdies gelmių, pabrėžė F. Kishida.

Seulas ir Tokijas ilgą laiką ginčijosi, kaip turėtų būti išspręstas ši klausimas.

Du šimtai tūkstančių Korėjos moterų per Antrąjį pasaulinį karą buvo verčiamos dirbti Japonijos kariuomenės viešnamiuose. Dabar jų gyvų likę vos 46. Japonija tvirtina, kad kompensacijų joms klausimas išspręstas dar 1965-aisiais, kai Tokijas sutiko sumokėti 800 milijonų dolerių už kančias Pietų Korėjai, kuri praėjusio amžiaus pradžioje 35-erius metus buvo Japonijos kolonija.

Pietų Korėja nepasitiki Japonijos premjeru: nors nacionalistinių pažiūrų Shinzo Abe dabar tvirtina, jog laikosi 1993-aisiais Tokijo paskelbto nuoširdaus atsiprašymo ir apgailestavimo dėl moterų, kurios patyrė neišmatuojamą skausmą ir neišgydomas fizines ir psichologines žaizdas, kol buvo opozicijoje jis kritikavo šį atsiprašymą ir abejojo, ar tikrai prievartą naudojo Japonijos atstovai.

Jungtinės Valstijos, nerimaujančios ir dėl Kinijos galios augimo, ir dėl branduolinės Šiaurės Korėjos nenuspėjamumo, ragino dvi savo sąjungininkes regione, kurias abi pagal sutartis turėtų ginti nuo užpuolimo, kuo greičiau išspręsti dvišalius nesutarimus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt