Pasaulyje

2015.12.28 09:19

Kroatija bando suformuoti vyriausybę

Vykintas Pugačiauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.12.28 09:19

Kroatijos parlamentas pirmadienį renkasi į posėdį, kur bus pagaliau mėginama išrinkti pirmininką ir, praėjus daugiau kaip pusantro mėnesio nuo rinkimų, įtvirtinti trapią dešiniųjų koaliciją su nauja reformatorių partija.

Lapkritį rinkimus laimėjo valdantys dešinieji, bet jiems neužteko balsų vyriausybei sudaryti ir prireikė penkių derybų turų pas prezidentę su nauja centristine partija, kuri mainais į koalicijos pažadą pasiekė, kad vyriausybę sudarytų technokratas, ir kuo skubiau būtų imtasi ekonomikos reformų.

Nematytas migrantų srautas – trečdalis milijono, užplūdęs naujausią Europos Sąjungos narę pakeliui į šiaurę, į Vokietiją, per rinkimus lapkritį padėjo valdančiajai dešiniųjų partijai ir vėl laimėti rinkimus. Tačiau net ir griežta pozicija Patriotinei sąjungai nebeužtikrino daugumos, ir šalis beveik du mėnesius gyveno nežinomybėje, nes, pirmą kartą nuo Kroatijos atsiskyrimo nuo Jugoslavijos, vyriausybės nebegalėjo sudaryti nei politikoje dominuojantys dešinieji, nei jų varžovai socialdemokratai.

Raktus į koaliciją turėjo nauja partija „Most“, kuri per visą kampaniją apskritai grasino nesijungti prie nė vienos iš partijų, jeigu jos nesiims realių reformų. Kroatija jau buvo atsidūrusi prie naujų rinkimų slenksčio, bet tik po ilgų ir alinamų derybų Patriotinei sąjungai prieš pat Kūčias pavyko sutarti su politikos naujokais. Mainais šie primetė reikalavimą, kad vyriausybei vadovautų ne politikas, o autoritetą turintis technokratas. Penkiems derybų turams vadovavusi prezidentė sutiko, kad trisdešimt dienų kabinetui suformuoti gautų farmacijos pramonės atstovas Tichomiras Oreškovičius, baigęs universitetą Kanadoje ir taip ilgai dirbęs užsienyje, kad, kai grįžo vadovauti šalies vaistų gamybos milžinei, jo kroatų kalba iškart sulaukė patyčių dėl užsienietiško akcento. Jis turėtų trapią dviejų mandatų daugumą.

„Šio proceso pabaigoje Tichomiras Oreškovičius mane patikino, kad juo pasitiki 78 Kroatijos parlamento nariai, jų parašus jis man perdavė jūsų akyse. Todėl, remdamasi konstitucinėmis galiomis, suteikiu jam mandatą sudaryti tryliktąją Kroatijos vyriausybę“, – kalbėjo Kroatijos prezidentė Kolinda Grabar-Kitarovič.

Po šešerių metų skausmingo ekonomikos nuosmukio, per kurį neteko darbo kas šeštas Kroatijos pilietis, kitąmet prognozuojamas kuklus augimas. Bet kandidatas į premjero postą sutinka su Briuselio pozicija, kad laiko gaišti negalima: reikia kuo skubiau imtis priemonių sutaupyti bent procentą bendrojo vidaus produkto ir pradėti mažinti skolą, kuri pusantro karto viršija Europos Sąjungos limitą.

„Visas savo žinias ir pastangas sutelksiu aukštos kokybės vyriausybei sudaryti ir tikiuosi, kad pradėsime spręsti susikaupusias ekonomikos problemas. Kviečiu parlamento daugumą ir opoziciją mano pastangoms padėti. Žinau, kad šiandien Kroatijos ministras pirmininkas šimto dienų neturi, bet to ir neprašau“, – sakė kandidatas į Kroatijos premjero postą Tihomiras Oreškovičius.

Kol jis renka kabinetą, pirmadienį prezidentė sukvietė išrinktojo parlamento posėdį ir laukia pirmas naujosios koalicijos išmėginimas – ar pavyks išrinkti jo pirmininką.