Pasaulyje

2020.09.20 20:44

Įvykiai Baltarusijoje. Žmogaus teisių aktyvistai praneša, kad sekmadienį sulaikyta jau 112 protestuotojų

atnaujinta 20.44
BNS2020.09.20 20:44

Baltarusijoje neregistruotas žmogaus teisių centras „Viasna“ praneša, kad sekmadienį sulaikyta jau 112 nesankcionuotų protesto akcijų dalyvių.

„Viasna“ duomenimis, sulaikytųjų sostinėje Minske skaičius siekia 67, iš jų vienas yra Rusijos pilietis, taip pat buvusios kandidatės į prezidentus Sviatlanos Cichanouskajos patikėtinis Olegas Moisejevas, o regionuose sulaikyti 45 protesto akcijų dalyviai.

„Viasna“ žiniomis, dalį sulaikytųjų teisėsaugininkai jau paleido.

Atnaujinta 19.06

Lukašenkos rezidenciją juosia saugumo pajėgos

Anot įvykių liudytojų, sekmadienį smarkiai sustiprintos saugumo priemonės aplink A. Lukašenkos rezidenciją Nepriklausomybės rūmuose – visi priėjimai ir privažiavimai prie jo yra užblokuoti, o saugumo pajėgos šalia pastato įrengė lauko virtuvę.

Baltarusijos žmogaus teisių centras „Viasna“ internete 18 val. paskelbė, jog sekmadienį sulaikyta jau apie 60 įvairiuose šalies miestuose vykstančių protesto akcijų dalyvių, iš jų maždaug pusė – sostinėje.

Autoritarinio Baltarusijos prezidento rezidencija sostinėje sekmadienį, vykstant jau tradicinėmis tapusiomis protesto akcijoms, šįkart pritraukusios daugiau kaip 10 tūkst. žmonių, aptverta spygliuota viela, prieigas prie jos saugo šarvuočiai.

Milicija sulaikė šimtus moterų, Cichanouskaja reikalauja jas paleisti

Baltarusijos sostinės centre teisėsaugininkai sekmadienį sulaiko opozicijos šalininkus, pranešė naujienų agentūros „Interfax“ korespondentas. Pasak jo, pirmoji protestuotojų grupė susirinko prie parduotuvės „Santa“. Prie jų privažiavo keli automobiliai sulaikytiesiems vežti, iš jų išlipo jėgos struktūrų darbuotojai, kurie ėmėsi sulaikyti žmones.

Minsko milicija patvirtino, kad per protesto akciją sostinėje sekmadienį buvo sulaikyta asmenų už administracinius pažeidimus, susijusius su dalyvavimu nesankcionuotuose renginiuose.

Apie sulaikytus asmenis taip pat pranešė žmogaus teisių centras „Viasna“.

Informacijos apie sulaikytų žmonių skaičių kol kas nėra.

Minske šeštadienį vykstant opozicijos demonstracijai, kurios dalyvės reikalavo užbaigti 26 metus trunkantį prezidento Aliaksandro Lukašenkos valdymą, riaušių milicija sulaikė ir į mikroautobusus grūdo šimtus moterų, tarp jų proanūkių turinčią moterį, tapusią protestų judėjimo simboliu.

Minske šeštadienį vykstant opozicijos demonstracijai, kurios dalyvės reikalavo užbaigti 26 metus trunkantį prezidento Aliaksandro Lukašenkos valdymą, riaušių milicija sulaikė ir į mikroautobusus grūdo šimtus moterų, tarp jų proanūkių turinčią moterį, tapusią protestų judėjimo simboliu.

Tai buvo dar viena baltarusių moterų akcija išeinant į gatves su vėliavomis ir gėlėmis prieš didžiulius sekmadienio protestus, vykstančius nuo ginčijamų rugpjūčio 9-osios rinkimų.

Šį šeštadienį sulaikytų moterų skaičius yra daug didesnis nei praėjusią savaitę. Moteris sulaikydavo riaušių milicijos nariai juodomis uniformomis, kaukėti pareigūnai chaki spalvos uniformomis ir civiliais drabužiais.

Žmogaus teisių centras „Viasna“ internete paskelbė 328 sulaikytų moterų vardus, o milicijos atstovė Volha Čemodanova naujienų agentūrai AFP sakė, kad sulaikytųjų skaičius bus paskelbtas sekmadienį.

Buvo sulaikyta tiek daug protestuotojų, kad milicijai pritrūko mikroautobusų, pranešė opozicijos Koordinacinė taryba.

Opozicijos lyderė, buvusi kandidatė į Baltarusijos prezidentus Sviatlana Cichanouskaja pareikalavo paleisti sulaikytas „moterų žygio“ dalyves.

„Visos sulaikytosios turi būti paleistos. Jėgos žinybų darbuotojai turi prisiminti: baltarusiai pasirengę nutraukti tų, kas vykdo nusikalstamus įsakymus, anonimiškumą“, – sakoma S. Cichanouskajos pareiškime, šeštadienį paskelbtame platformos „Telegram“ kanalu.

Lenkijoje administruojamas opozicijos „Telegram“ kanalas „Nexta“ paskelbė daugiau kaip tūkstančio milicininkų vardus ir nurodė, kad paskelbs daugiau, jei protestuotojų areštai tęsis.

„Šiandien Minske vyksta savivalė. Nuostabias ir drąsias moteris, kurios teisėtai ir taikiai protestuoja, masiškai ir šiurkščiai sulaiko žmonės be atpažinimo ženklų“, – sakė į Lietuvą pasitraukusi S. Cichanouskaja ir nurodė, kad sulaikytųjų sąrašuose jau yra „daugiau kaip 240 baltarusių, net 2004 metais gimusių mergaičių“.

Maždaug 2 tūkst. moterų dalyvavo „Žėrinčiame žygyje“ su tviskančiais aksesuarais ir protestų judėjimo vėliavomis.

Tarp šeštadienį sulaikytų asmenų buvo 73 metų Nina Bahinskaja, tapusi vienu garsiausių protestų judėjimo veidų. Iš šios prosenelės, dažnai pasitinkamos skandavimu „Nina! Nina!“, milicija atėmė vėliavą ir gėles, ir įstūmė ją į mikroautobusą, tačiau netrukus prie milicijos nuovados paleido.

„Mes galime laimėti!“

Koordinacinė taryba, kurią S. Cichanouskajos sąjungininkai įsteigė taikiam valdžios perdavimui organizuoti, sulaikymus pavadino „nauja smurto prieš taikius demonstrantus eskalavimo faze“.

Liudininkų pranešimai apie milicijos smurtą ir sulaikytų asmenų kankinimą po ginčijamų rinkimų paskatino Europos Parlamentą paraginti įvesti sankcijas A. Lukašenkai ir kitiems jo režimo nariams.

Šeštadienio protesto dalyvės skandavo „Tu ir tavo riaušių milicija, lauk!“, „Mes tikim, kad galime laimėti!“.

Protestas įvyko opozicijai sekmadienį po pietų planuojant masines demonstracijas Minske ir kituose miestuose.

S. Cichanouskaja pirmadienį Briuselyje turi susitikti su Europos Sąjungos šalių užsienio reikalų ministrais ir bloko diplomatijos vadovu. Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova tai pasmerkė kaip „flirtavimą su Baltarusijos opozicijos atstove pasiskelbusiu“ asmeniu.

Moterų protestai Baltarusijoje prasidėjo A. Lukašenkai pradėjus naudoti didelį smurtą prieš sulaikytus demonstrantus. Baltai vilkinčios dalyvės su gėlėmis Minske ir kituose miestuose formuodavo „gyvąsias grandines“, žygiuodavo gatvėmis.

Iš pradžių milicija leisdavo vykti šiems žygiams, bet praėjusį savaitgalį sulaikė kelias dešimtis jų dalyvių.

A. Lukašenka, kuris atsisako atsistatydinti, neseniai perspėjo dėl galimo „karo“ su kai kuriomis kaimyninėmis šalimis ir kreipėsi į Rusiją paramos.

Atnaujinta 12.41

Baltarusijos VRM: šeštadienį šalyje sulaikyta per 400 protestuotojų

Baltarusijos vidaus reikalų ministerija sekmadienį pranešė, kad per šeštadienio protesto akcijas buvo sulaikyta 430 asmenų, daugiausia sostinėje Minske.

„Iš viso šalyje sulaikyta 430 žmonių (Minske 415). 385 iš jų [jau] paleisti“, – sakoma ministerijos pranešime.

Bendrai 11 protesto akcijų šalyje dalyvavo ne daugiau kaip 900 žmonių, „Moterų žygyje“ Minske – apie 500, nurodė ministerija.

Korespondentai pranešė, kad akcijoje Minske dalyvavo maždaug 2 tūkst. moterų.

Minske šeštadienį vykstant opozicijos demonstracijai, kurios dalyvės reikalavo užbaigti 26 metus trunkantį prezidento Aliaksandro Lukašenkos valdymą, riaušių milicija sulaikė ir į mikroautobusus grūdo šimtus moterų.

Šį šeštadienį sulaikytų moterų skaičius yra daug didesnis nei praėjusią savaitę, kai buvo sulaikyta kelios dešimtys protestuotojų.

Opozicijos lyderė, buvusi kandidatė į Baltarusijos prezidentus Sviatlana Cichanouskaja reikalavo paleisti sulaikytas „moterų žygio“ dalyves.

Koordinacinė taryba, kurią S. Cichanouskajos sąjungininkai įsteigė taikiam valdžios perdavimui organizuoti, sulaikymus pavadino „nauja smurto prieš taikius demonstrantus eskalavimo faze“.