Pasaulyje

2015.12.26 12:15

ES ragina Lenkiją sustabdyti konstitucinio teismo reformą

BNS 2015.12.26 12:15

Europos Komisija paragino Lenkiją nepriimti naujo įstatymų pataisų paketo, kuris, anot jos, gali „sukelti pavojų“ konstitucinei santvarkai, rašo Briuselio nepriklausoma naujienų svetainė „EUobserver“.

Komisijos pirmininko pavaduotojas Fransas Timmermansas trečiadienį paskelbtame laiške rašo, kad siūlomos pataisos gali „sukelti pavojų nacionalinio konstitucinio teismo tvarumui, stabilumui ir tinkamam funkcionavimui“.

„Tikiuosi, kad šis įstatymas nebus galutinai priimtas arba bent jau neįsigalios, kol visi klausimai dėl poveikio. Konstitucinio Tribunolo nepriklausomybės ir funkcionavimo bus visiškai ir tinkamai įvertinti“, – sakė jis.

Šį laišką trečiadienį paviešino Vokietijos transliuotojas ARD.

F. Timmermansas jį išsiuntė po Lenkijos įstatymų leidėjai balsavimo antradienį už Konstitucinio Tribunolo nuostatų pakeitimus, kurie, pasak kritikų, padidins politinę valdančiosios partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) kontrolę.

Pagal naująją tvarką Konstitucinio Tribunolo sprendimai turėtų būti priimami dalyvaujant 13 teisėjų iš 15, nors anksčiau pakankamu kvorumu laikyti devyni teisėjai. Be to, sprendimams primti reikėtų dviejų trečdalių balsų, o ne paprastos daugumos, kaip būdavo anksčiau.

Lenkijos Senatas už šiuos pakeitimus balsavo anksti ketvirtadienį.

Anksčiau PiS taip pat atmetė penkių naujų Konstitucinio Tribunolo teisėjų kandidatūras, iškeltas ankstesnės sudėties parlamento, ir vietoje jų stengėsi paskirti sau artimus žmones.

F. Timmermansas atkreipė dėmesį į Lenkijos konstitucinio teismo išvadą, kad trys iš penkių anksčiau paskirtų teisėjų turėjo likti tose pareigose, bet PiS turi teisę pakeisti kitus du kandidatus.

Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas paragino Lenkijos institucijas informuoti jį apie „konstitucinę padėtį“ ir „glaudžiai bendradarbiauti“ su Venecijos komisija – Prancūzijos mieste Strasbūre įsikūrusios Europos Tarybos patariamąja institucija.

F. Timmermanso laiškas yra adresuotas Lenkijos užsienio reikalų ministrui Witoldui Waszczykowskiui ir teisingumo ministrui Zbigniewui Ziobro, kurie abu yra žinomi kaip griežtų euroskeptiškų pažiūrų PiS veikėjai.

Tačiau W. Waszczykowskis ketvirtadienį pareiškė, kad jis kreipėsi į Venecijos komisiją, prašydamas pateikti nuomonę dėl susidariusios padėties. Z. Ziobro trečiadienio vakarą nurodė, kad „mielai pasikalbėtų su (Europos Sąjungos) komisaru, kad paaiškintų (kitų) reformų apimtį“.