Pasaulyje

2020.09.18 14:18

Jei Baltarusija pasiųstų karines pajėgas prie Lietuvos sienų, Vilnius į eskalaciją nereaguos

Benas Gerdžiūnas, LRT.lt2020.09.18 14:18

Net jei Baltarusija dislokuotų karines pajėgas pasienyje su Lietuva ir Lenkija, Vilnius į tokią eskalaciją nereaguos, teigė Lietuvos krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.

„Net jei Baltarusijos pajėgos priartės (prie Lietuvos – LRT.lt), mes neplanuojame imtis kokių nors neplanuotų veiksmų, pavyzdžiui, dislokuoti papildomas pajėgas“, – penktadienį LRT RADIJUI sakė R. Karoblis.

Ketvirtadienį Aliaksandras Lukašenka pareiškė, kad Baltarusija uždarys savo sienas su Lenkija ir Lietuva „ir pusė kariuomenės bus parengtyje“.

Anksčiau A. Lukašenka teigė, kad NATO vykdo manevrus Lietuvoje ir Lenkijoje, Minsko pareigūnai apkaltino Vilnių įtampos kurstymu, nes į šalį priimamas ginkluotas JAV karių batalionas.

JAV ambasadorius Lietuvoje Robertas S. Gilchristas LRT English sakė, kad ambasada „palaiko nuolatinį kontaktą su Lietuvos kolegomis saugumo ir gynybos partnerystės klausimais“.

„Mūsų įsipareigojimas NATO ir (kolektyvinės gynybos – LRT.lt) 5-ajam straipsniui tebėra nepajudinamas ir mes esame dėkingi Lietuvai, kad ji puikiai priima čia dislokuotus JAV karius“, – ambasadorius nurodo atsiųstuose atsakymuose.

Lietuvoje dislokuotas batalionas atvyko į šalį rugsėjo 4-ąją – anksčiau nei planuota ir pasiliks ilgiau, nei iš pradžių buvo planuojama – nurodo agentūra „Reuters“.

Ar A. Lukašenkos pareiškimai yra susiję su JAV karių buvimu Lietuvoje, R. Gilchristas siūlo, „klausti paties prezidento Lukašenkos.“

„Šios (NATO – LRT.lt) karinės pratybos yra gynybinio pobūdžio, suplanuotos ir apie jas pranešta anksčiau, ir jos nerengiamos reaguojant į kokius nors politinius ar pasaulinius įvykius“, – pridėjo ambasadorius.

Lietuvos krašto apsaugos ministras R. Karoblis sakė, kad „darbiniais kanalais“ informavo Baltarusijos kolegas apie planuojamas karines pratybas šalyje. „Skaidrumas iš mūsų pusės buvo užtikrintas“, – jis sakė LRT RADIJUI.