Pasaulyje

2015.12.23 14:23

Rusija paskelbė Kremliaus kritiko M. Chodorkovskio tarptautinę paiešką

Rusijos teismas paskelbė, kad į užsienį išvežtam Vladimiro Putino priešininkui Michailui Chodorkovskiui skiriamas areštas už akių ir paskelbė jo tarptautinę paiešką. Buvęs turtingiausias Rusijos žmogus, dešimt metų praleidęs kalėjime dėl kaltinimų, kuriuos vadina politiniais, kaltinamas prieš 17 metų įsakęs nužudyti du žmones, reikalavusius, kad jo bendrovė sumokėtų mokesčius.

Antradienį jo fonde atliktos kratos. M. Chodorkovskio persekiojimas sustiprėjo, kai prieš dvi savaites jis paragino surengti taikią revoliuciją. Lygiai dveji metai praėjo nuo šių akimirkų, kai tarpininkaujant Vokietijai Rusijos prezidentas suteikė malonę nesutaikomam savo priešininkui, ir M. Chodorkovskis po dešimties metų už grotų išskraidintas į Berlyną, kur susitiko su tėvu ir dabar jau mirusia motina.

Dabar Kremlius sako, kad jei V. Putinas būtų žinojęs, ką žino tardytojai dabar, M. Chodorkovskis būtų likęs kolonijoje. Tačiau atrodo, kad iš pradžių nuosaikus, bet vis aštresnis, buvęs naftos magnatas pažeidė nerašytą susitarimą: laisvė mainais į atsisakymą dalyvauti Rusijos politikoje.

Vaizdo ryšiu iš Londono, kur praleidžia daugiausiai laiko, prieš dvi savaites jis kreipėsi į Rusijos opozicijos konferenciją Maskvoje, kur apkaltino V. Putiną užgrobus valdžią per tikrą antikonstitucinį perversmą, ir nors dalyvauti politikoje nenorintis, negalintis sėdėti sudėjęs rankų, todėl jo tikslas – kad Rusijos vadovas stotų prieš teisingumą.

„Grįžimas iš tokios padėties į teisinį lauką vadinamas revoliucija. Ji neišvengiama ir būtina. Revoliucija – tai geras žodis. Ji gali ir turi būti taiki. Padaryti, kad revoliucija būtų taiki – mūsų bendras tikslas“, – sakė Rusijos prezidento oponentas.

Jau po dviejų dienų galingasis Rusijos tyrimų komitetas, pavaldus tiesiogiai V. Putinui, apkaltino jį 1998-aisiais nurodžius dviem savo pavaldiniams nužudyti Sibiro miesto Neftejugansko merą, nes šis esą reikalavo, kad M. Chodorkovskio bendrovė „Jukos“ sumokėtų nuslėptus mokesčius, ir vieną verslininką.

„Atsižvelgiant į naujus įkalčius, tyrimas nusprendė M. Chodorkovskį laikyti kaltinamuoju dėl žmogžudystės ir pasikėsinimo nužudyti. Kadangi M. Chodorkovskis nepasirodė tyrimo komitete, artimiausiu metu bus paskelbta jo paieška“, – paskelbė Rusijos tyrimų komiteto atstovas Sergejus Markinas. 

Trečiadienį Maskvos teismas tai ir įvykdė – paskelbė M. Chodorkovskio areštą už akių ir tarptautinę paiešką. Jo atstovai sako, kad tai isteriška Kremliaus pabaisų reakcija niekaip nepaveiks M. Chodorkovskio veiksmų, ir kad pasiduoti jis neketina. Vakar ginkluoti pareigūnai surengė kratas ne tik M. Chodorkovskio finansuojamo fondo „Atviroji Rusija“ būstinėje, bet ir jo darbuotojų namuose, nors jie sako niekaip nesusiję su bendrove „Jukos“, nes tais laikais, kai bendrovę Kremliaus spaudimas atvedė į bankrotą, dar mokėsi mokykloje. M. Chodorkovskis kratas per radiją pavadino ženklu, kad režimas yra.

„Vertinu visa tai kaip mėginimą mus spausti dėl valdžiai nepatogių tyrimų, kuriuos pastaruoju metu vykdėme ir už visą mūsų veiklą apskritai, ir už ryšius su M. Chodorkovskiu, ir t.t. Tai mėginimas mus įbauginti, bet kratos pas mus vykdomos ne pirmą kartą, todėl, manau, kad taip mus spausti bus sunku“, – sakė fondo „Atviroji Rusija“ darbuotoja Polina Nemirovskaja.

Tardytojai užsiminė, kad gali atnaujinti ir „Jukos“ bylą, naudodamiesi informacija, pagal kurią bendrovės akcininkai, jau prisiteisę iš Rusijos 50-ies milijardų dolerių kompensaciją, siekia įšaldyti Rusijos turtą. Chodorkovskis tviteryje vakar parašė, kad jei kas ieško pavogusiųjų „Jukos“ akcijas, turėtų ieškoti jų Kremliuje.