Pasaulyje

2015.12.23 08:53

Pietryčių Ukrainoje įsigalioja paliaubos

Saulius Masalskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.12.23 08:53

Nuo šio vidurnakčio pietrytiniame Ukrainos pasienyje turėjo įsigalioti Naujametinės paliaubos. Tikimasi, kad šis Minske pasiektas susitarimas visiškai sustabdys pastaruoju metu vėl atsinaujinusius susišaudymus Donecko ir Luhansko srityse.

Naujametinės ir Kalėdų paliaubos leis pafrontės gyventojams Donecko ir Luhansko srityse ramiai sutikti šventes ir tikimasi, kad šis visiškų paliaubų režimas išsilaikys ir po Naujųjų metų. Tai leistų ne tik atkurti mokyklas ir kitas įstaigas išilgai 500 kilometrų fronto linijos, bet ir užtikrintų humanitarinės pagalbos tiekimą į karo nuniokotą regioną.

Daugiau kaip pusantrų metų trunkantis konfliktas tarp Kijevo ir Maskvos remiamų prorusiškų separatistų nusinešė daugiau kaip 9 tūkstančius gyvybių – daugiausiai civilių.

Civilių, net ir ūkininkų, dabartinė padėtis yra labai prasta.

„Štai kokia dabar padėtis – bulvių mažai, svogūnus ir morkas išdrabstė į daržą pataikiusi bomba, taigi, sunku buvo ir sodinti, ir derlių surinkti“, – skundėsi ūkininkė Tatjana Avdejeva.

2014 metų žiemą Vokietijos ir Prancūzijos iniciatyva Minske surengtos surengtos Petro Porošenkos ir Vladimiro Putino derybos sustabdė kruvinus karinius veiksmus. Derybos tarp rusų ir ukrainiečių Baltarusijos sostinėje tebevyksta iki šiol ir panašu, kad ekonominių sankcijų ir žemų naftos kainų spaudžiama Maskva jau norėtų rasti kokį nors diplomatinį sprendimą, kuris leistų atšaukti sankcijas.

„Mes pasirengę įtikinėti, pateikti Ukrainos pietryčių gyventojams argumentų, kad būtų rastas koks nors kompromisas. Mes tam pasirengę ir to norime“, – Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

V. Putinas tvirtina, kad to nenori Ukrainos lyderiai.

Kita vertus, nuo Naujųjų įsigaliojanti Ukrainos ir Europos sąjungos laisvos prekybos sutartis sukels naujų ekonominių konfliktų tarp Maskvos ir Kijevo. Vargu, ar tai padės ieškoti sprendimo dėl galutinio Donbaso statuso, bet jai paliaubos bus tęsiamos, vietos gyventojams tikrai palengvės.