Pasaulyje

2020.09.16 10:38

Įvykiai Baltarusijoje. Šalies žiniasklaida: Lukašenka paprašė Putino suteikti ginkluotės

Kalesnikavai pareikšti kaltinimai; atnaujinta 20.01
BNS, ELTA2020.09.16 10:38

Baltarusijos lyderis Aliaksandras Lukašenka trečiadienį teigė, kad paprašė Rusijos prezidento Vladimiro Putino šaliai suteikti kelių rūšių ginklų, paskelbė valstybinė naujienų agentūra „BelTA“, informuoja „Reuters“.

„Aš taip pat paklausiau Rusijos prezidento apie tam tikras ginklų rūšis. Pasakiau jam, kad jums atvykus pažiūrėsime, ką ir kur reikia realiai sustiprinti kalbant apie Sąjunginę valstybę“, – A. Lukašenkos žodžius citavo valstybinė naujienų agentūra BelTA.

„Bijoti nėra ko, esame pasirengę to siekti. Vėliausi įvykiai rodo, kad turime drąsiau ginti tiek baltarusių, tiek rusų interesus. Taip jau nutiko, kad šiuo atžvilgiu likome vieni, bet ne silpniausi“, – pažymėjo jis.

Su masine protestų banga dėl suklastotų prezidento rinkimų susiduriantis A. Lukašenka taip pat sakė, kad nauji prezidento rinkimai šalyje bus surengti tuomet, kai bus priimta nauja Konstitucija. Šiuos komentarus jis pateikė po ankstesnę dieną Sočyje vykusio jo susitikimo su V. Putinu.

Atnaujinta 19.55

Pompeo: Baltarusijos suverenitetą būtina gerbti, tai ypač liečia Rusiją

JAV valstybės sekretorius Mike`as Pompeo trečiadienį pareiškė, kad Baltarusijos suverenitetą būtina gerbti, o tai ypač liečia Rusiją.

Jis sakė tai aptaręs su Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretoriumi Dominicu Raabu.

„Mes taip pat aptarėme, kad kiekviena šalis, ypač Rusija, turi gerbti Baltarusijos suverenitetą. Baltarusiai, protestuojantys dėl rinkimų rezultatų falsifikavimo, tikrai įkvepia mus visus“, – per spaudos konferenciją sakė M. Pompeo.

Jis pažymėjo, kad Jungtinės Valstijos bendradarbiauja su JK ir sąjungininkėmis Europoje dėl galimų sankcijų Baltarusijai, ir išreiškė viltį, kad „teisėti Baltarusijos žmonių siekiai“ bus patenkinti.

Atnaujinta 17.12

M. Kalesnikavai pareikšti kaltinimai

Baltarusijos opozicijos Koordinacinės tarybos narė Maryja Kalesnikava buvo pareikšti įtarimai „dėl ketinimų imtis veiksmų, kuriais siekiama pakenkti Baltarusijos Respublikos nacionaliniam saugumui“. Ji toliau lieka sulaikyta, skelbia „Meduza“. Numatytas laisvės atėmimas iki penkerių metų.

Pirmadienį tapo neįmanoma susisiekti su Baltarusijos opozicijos Koordinacinės tarybos prezidiumo nare M. Kalesnikava. Antradienį valstybinė naujienų agentūra „BelTA“ pranešė, kad M. Kalesnikava buvo sulaikyta jai mėginant neteisėtai kirsti Ukrainos sieną.

Vėliau jos bendražygiai pranešė, kad ją pareigūnai norėjo prievarta išsiųsti iš šalies, bet ji prie sienos suplėšė savo pasą. Tada ji buvo sulaikyta ir figūruoja kaip įtariamoji byloje dėl raginimų užgrobti valdžią.

Prezidentas Aliaksandras Lukašenka pareiškė, kad „M. Kalesnikava buvo sulaikyta už valstybės sienos kirtimo taisyklių pažeidimą“. Opozicionierės advokatė pareiškė, kad jos klientė pastarųjų dienų veiksmus laiko pagrobimu.

Atnaujinta 16.58

S. Cichanouskaja žada saugumo garantijų Lukašenkai, jei šis pasitrauks taikiai

Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja žada Aliaksandrui Lukašenkai suteikti saugumo garantijų, jei jis taikiai pasitrauks iš valdžios.

Apie tai ji kalbėjo interviu Ukrainos laikraščiui „Levyj bereg“. Paklausta, ar A. Lukašenkai opozicija suteiktų saugumo garantijas, jei jis pasitrauktų taikiai, S. Cichanouskaja atsakė: „Visa tai svarstytina. Žinoma, jei jis išeis taikiai, žmoniškai, tokia galimybė yra. Galima net sakyti – ne galimybė, o faktas. Aš asmeniškai turiu kalbėti už visus žmones. Ir šiuo klausimu bus atsižvelgta į visų žmonių nuomonę.“

Paprašyta atskleisti, kokios saugumo garantijos būtų suteiktos A. Lukašenkai, S. Cichanouskaja teigė, kad jam būtų suteiktos „net didesnės“ saugumo garantijos, tačiau nepatvirtino, kokias konkrečiai garantijas turi omenyje.

Baltarusijoje rugpjūčio 9 d. įvyko prezidento rinkimai, kurių rezultatai laikomi suklastotais. Vos tik paskelbus pirmuosius balsavimo rezultatus, Minske ir kituose Baltarusijos miestuose prasidėjo masinės protesto akcijos, kurios virto susirėmimais su milicijos darbuotojais. Buvo sulaikyti tūkstančiai žmonių, nukentėjo daug demonstrantų. Opozicijos lyderė S. Cichanouskaja naktį į rugpjūčio 11-ąją išvažiavo iš Baltarusijos ir gyvena Lietuvoje.

Atnaujinta 15.24

Baltarusijos VRM: jau gauta per 2 tūkst. skundų dėl teisėsaugininkų smurto

Baltarusijos teisėsaugos institucijos sulaukė iš viso daugiau kaip 2 tūkst. piliečių skundų dėl teisėsaugininkų smurto, trečiadienį pranešė vidaus reikalų ministro pirmasis pavaduotojas Henadzis Kazakevičius.

„Teisėsaugos institucijose nagrinėjama daugiau kaip 2 tūkst. piliečių skundų dėl teisėsaugininkų smurto“, – spaudos konferencijoje sakė kriminalinės milicijos pulkininkas.

Tačiau jis pabrėžė, kad nebuvo gauta „nė vieno skundo, kuriame būtų kalbama apie išprievartavimus“. „Kai skaitome žmogaus teisių gynėjų pranešimus, kuriuose kalbama apie išprievartavimus, mes, esant galimybei, susisiekiame su jais ir prašome pateikti faktus. Tačiau faktų nėra“, – kalbėjo H. Kazakevičius.

Per protestus iš viso buvo sulaikyta apie 10 tūkst. žmonių, yra žuvusiųjų.

Atnaujinta 11.28

Vatikanas reikalauja leisti sugrįžti į Baltarusiją arkivyskupui Kandrusevičiui

Vatikanas reikalauja leisti sugrįžti į Baltarusiją šios šalies Katalikų Bažnyčios vadovui arkivyskupui metropolitui Tadevušui Kandrusevičiui.

„Bet kuriuo atveju reikalaujame, kad arkivyskupas grįžtų į savo arkivyskupiją ir toliau vadovautų savo tikintiesiems“, – sakė Vatikano valstybės sekretorius Pietro Parolinas, kurį antradienį citavo Baltarusijos Katalikų Bažnyčios interneto svetainė.

Bažnyčios atstovas sakė, kad Vatikanas „įsitraukė į Kandrusevičiaus, kuris buvo neįleistas į Baltarusiją dėl negaliojančio paso, reikalą“. Pranešime sakoma, jog P. Parolinas kalbėdamasis su žurnalistais tai patvirtino ir pridūrė, kad tam pasitarnavo Vatikano sekretoriaus santykiams su valstybėmis Paulo Richardo Gallagherio apsilankymas Minske.

P. R. Gallagheris Baltarusijoje su darbo vizitu lankėsi rugsėjo 11–14 dienomis. Per susitikimą su juo Baltarusijos užsienio reikalų ministras Vladzimiras Makejus patvirtino kvietimą popiežiui Pranciškui apsilankyti Baltarusijoje. Popiežius svarstys galimybę nuvykti į Baltarusiją, sakė P. Parolinas. Jis pabrėžė, kad „Baltarusija visuomet reikšdavo didelį suinteresuotumą popiežiaus apsilankymu“.

Rugpjūčio 31 dieną Baltarusijos vyskupų konferencijos pirmininkui T. Kandrusevičiui nepaaiškinus priežasčių buvo neleista įvažiuoti į Baltarusiją iš Lenkijos. Jis buvo išvykęs į Lenkiją dalyvauti pamaldose Balstogėje. Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka pareiškė, kad T. Kandrusevičius nebuvo įleistas į šalį, nes „gavo lenkų užduotį“.

Vėliau Vyskupų konferencija pareiškė, kad sprendimas neįleisti į šalį arkivyskupo T. Kandrusevičiaus, kuris yra Baltarusijos pilietis, prieštarauja šalies įstatymams.

„Šie ir panašūs atskirų valdžios institucijų veiksmai nepadeda kurti konstruktyvių santykių tarp valstybės ir Katalikų Bažnyčios mūsų šalyje, taip pat nepadeda mažinti įtampos ir gilaus visuomenės susiskaldymo“, – pažymėjo vyskupai.

Baltarusijos valstybinio sienos apsaugos komiteto atsakyme buvo nurodyta, kad T. Kandrusevičiui buvo neleista kirsti valstybės sienos dėl vidaus reikalų institucijų priimto sprendimo pripažinti jo Baltarusijos Respublikos piliečio pasą negaliojančiu.

Vidaus reikalų ministerijos Pilietybės ir migracijos departamento vadovas Aleksejus Begunas antradienį sakė, kad T. Kandrusevičiaus pasas pripažintas negaliojančiu dėl jo pilietybės patikrinimo, bet pati pilietybė iš jo nebuvo atimta.

„Pilietybė iš jo neatimta, nes tam reikia išvados pateikimo. Vidaus reikalų ministerija šiuo metu paprasčiausiai tikrina jo Baltarusijos Respublikos pilietybę ir jo per natūralizacijos procedūrą pateiktus dokumentus“, – sakė A. Begunas.

T. Kandrusevičius yra baigęs Kauno kunigų seminariją, dirbo Vilniuje, Druskininkuose. Minsko ir Mogiliavo metropolitu jis buvo paskirtas 2007 metais, o 2015-ųjų birželį buvo išrinktas Baltarusijos vyskupų konferencijos pirmininku.

Ekspertai sutaria: Rusija gelbės Baltarusiją, ne Lukašenką – šis galiausiai bus išmestas iš rogių

Atnaujinta 10.48

Ukrainos parlamentas Baltarusijos prezidento rinkimus paskelbė neteisėtais

Ukrainos Aukščiausioji Rada paskelbė prezidento rinkimus Baltarusijoje, vykusius rugpjūčio 9 d., neteisėtais. Sprendimą palaikė 228 parlamentarai.