Pasaulyje

2020.09.15 18:59

Pompeo: JAV neleis Iranui įsigyti kiniškų ir rusiškų ginklų

BNS, ELTA2020.09.15 18:59

JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo antradienį pažadėjo, kad Vašingtonas neleis Iranui įsigyti „kiniškų tankų ir rusiškų priešlėktuvinių gynybos sistemų“, artėjant Jungtinių Tautų Teheranui paskelbto ginklų embargo pabaigai.

Nors Europos Sąjunga ir Jungtinės Tautos nepritarė JAV sprendimui pasitraukti iš tarptautinio branduolinio susitarimo 2018 metais ir vienašališkai sugrąžinti sankcijas Iranui, Vašingtonas taip siekė „apsaugoti pasaulį“, sakė jis radijui „France Inter“.

„Mes ruošiamės pasielgti taip, ir mes elgiamės taip, kad neleistume Iranui įsigyti kiniškų tankų, rusiškų priešlėktuvinių gynybos sistemų ir perparduoti šiuos ginklus „Hizbollah“, sužlugdant [Prancūzijos] prezidento [Emmanuelio] Macrono sumanias pastangas Libane“, – nurodė M. Pompeo.

Irano palaikomai šiitų kovotojų grupuotei „Hizbollah“ Jungtinės Valstijos jau seniai taiko sankcijas. Ši grupuotė yra įtraukta į JAV teroristinių organizacijų sąrašą.

Tačiau ji taip pat turi didelę politinę įtaką ir vietų Libano parlamente, Prancūzijos prezidentui siekiant politinių reformų šioje šalyje.

„Jūs leistumėte Iranui gauti daugiau pinigų, daugiau turtų ir daugiau ginklų, tačiau toliau bandytumėte atskirti „Hizbollah“ nuo tos katastrofos, kurią jis sukūrė Libane. Tai yra nesuderinama“, – kalbėjo M. Pompeo.

Jungtinės Valstijos sulaukė kritikos dėl savo naujo bandymo įvesti tarptautines sankcijas Iranui, palaipsniui atnaujinančiam savo branduolinę veiklą po to, kai 2018 metais Vašingtonas pasitraukė iš branduolinio susitarimo.

Jos taip pat siekia pratęsti JT ginklų embargą Iranui, kurio terminas baigiasi spalio 18 dieną.

„Nors ES priėmė kitokį sprendimą dėl to (branduolinio) susitarimo, ji, kaip ir mes, yra susirūpinusi dėl to ginklų embargo pratęsimo“, – sakė JAV diplomatijos vadovas.

Pasak jo, Jungtinės Valstijos „ir toliau gins tarptautinę tvarką, kad neleistų Irano Islamo Respublikai sugrįžti prie savo piktos veiklos“ Libane, Irake ir Sirijoje.

Teheranas anksčiau antradienį perspėjo JAV nedaryti „strateginės klaidos“, amerikiečių prezidentui Donaldui Trumpui pagrasinus Iranui dėl pranešimų, kad šiitiška respublika ketina atkeršyti už įtakingo generolo Qasemo Soleimani nužudymą.

Užkulisiuose tebevyksta derybos tarp JAV ir Šiaurės Korėjos

M. Pompeo pripažino, kad derybose su branduoliniu ginklu apsiginklavusia Šiaurės Korėja nebuvo padaryta ilgai laukta pažanga, tačiau sakė, jog derybos tebevyksta.

D. Trumpas ir Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas nuo 2018 metų liepos surengė tris aukšto lygio susitikimus, D. Trumpo prezidentavimo kadencijos pradžioje padidėjus įtampai tarp valstybių.

Tačiau Pchenjano denuklearizacijos klausimu nebuvo padaryta konkrečių pasiekimų, o valstybių derybos jau keletą mėnesių laikomos įstrigusiomis.

„Turėjome vilčių, kad galėsime padaryti tolesnę pažangą, ir kad pirmininkas Kim (Jong Unas) pradės eiti kita kryptimi, tačiau išlieku optimistiškai nusiteikęs“, – viename Vašingtone vykusiame susitikime sakė M. Pompeo.

„Viskas viešai nutilo, tačiau tebevyksta daugybė darbų tarp mūsų ir mūsų regiono sąjungininkių, japonų, pietų korėjiečių, taip pat netgi esama pastangų pasiekti bendrą supratimą su šiaurės korėjiečiais dėl ateities galimybių“, – pridūrė jis.

Nepaisant to, D. Trumpas savo artimus santykius su Kim Jong Unu ir toliau laiko vienu svarbiausių asmeninių užsienio politikos laimėjimų.