Pasaulyje

2020.09.21 10:03

Ant matematikos vadovėlio mergaitėms ne vieta? Po sprendimo Irane kilo nepasitenkinimo banga

Golnaz Esfandiari, „Radio Free Europe/Radio Liberty“, LRT.lt2020.09.21 10:03

Irano gyventojai pasipiktino sprendimu nuo trečios klasės matematikos vadovėlio viršelio pašalinti mergaičių atvaizdus, vadindami tai diskriminacija lyties pagrindu ir šalies valdžios pareigūnų seksistiniu požiūriu į moterį.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe/Radio Liberty“ (RFE/RL) originalus kūrinys.

Švietimo ministerijos atstovai teigia, kad originalus vadovėlio viršelis, vaizduojantis po medžiu žaidžiančius tris berniukus ir dvi mergaites, buvo „perkrautas“ ir kad tie, kas peržiūrėjo mokymo priemonę „meniniu, estetiniu ir psichologiniu požiūriu“, pasiūlė viršelį „padaryti skoningesnį“. Ministerijos atstovai taip pat pridūrė, kad mergaičių atvaizdų yra pačiame vadovėlyje, be to, jų galima rasi ant kitų matematikos mokymo priemonių viršelių.

Tačiau šis sprendimas supykdė tiek moteris, tiek vyrus, kurie socialiniuose tinkluose protestuoja prieš moterų eliminavimą ir atkreipia dėmesį į tai, kad pirmoji ir kol kas vienintelė moteris, gavusi Fildso medalį (Nobelio premijos atitikmenį matematikoje), buvo kilusi iš Irano.

Stanfordo universiteto profesorei Maryam Mirzakhani Fildso medalis – prestižiškiausias tarptautinis apdovanojimas matematikos srityje – buvo įteiktas 2014 m.

Po trejų metų, sulaukusi vos keturiasdešimties, ji mirė, pralaimėjusi ilgą ir sunkią kovą su vėžiu. Verkė visa šalis, o Irano vadovas sakė, kad ši netektis suteikė iraniečiams „labai daug liūdesio“.

Kilus nepasitenkinimui dėl vadovėlio, daugelis Irano gyventojų socialiniuose tinkluose dalinosi M. Mirzakhani nuotraukomis arba atsispausdinę klijavo jas ant mokymo priemonės viršelio, pridėdami grotažymę persų kalba #moterysnegalibutieliminuotos.

„Iranietė Maryam Mirzakhani buvo ryškiausia šio amžiaus figūra matematikoje, – rašė „Twitter“ vartotoja Mahsa Nasrollahi. – O dabar mergaičių paveiksliukai trinami nuo trečios klasės matematikos vadovėlio viršelio?“

Vienas iš JAV ambasados užėmimo 1979 m. lyderių politikas Ebrahimas Asgharzadehas savo „Instagram“ paskyroje rašė, kad „[moterų] eliminavimas ir segregacija lyties pagrindu pasiekė dugną“.

„Dukra mano, užsiklijuok M. Mirzakhani nuotrauką ant vadovėlio viršelio ir didžiuokis gimusi mergaite“, – pridūrė jis.

Irano viceprezidentė moterų ir šeimos reikalams Masoumeh Ebtekar paskelbė naująjį trečios klasės matematikos mokymo priemonės viršelį šalia vien tik mergaites vaizduojančio trečios klasės gamtos mokslų vadovėlio ir parašė, kad į šias dvi mokymo priemones reikia žiūrėti vienu metu. Ji dar pridūrė, kad Švietimo ministras Mohsenas Haji Mirzaee „teisingumo lyčių atžvilgiu“ klausimą įtraukė į savo darbotvarkę.

M. Ebtekar pripažino, kad žmonių „jautrumas“, reaguojant į šią problemą, buvo laiku ir vietoje.

„Mergaitės neturi būti ignoruojamos“, – pridūrė ji savo „Twitter“ paskyroje.

Daugeliui kritikų dviejų mažų mergaičių pašalinimas nuo vadovėlio viršelio simbolizuoja daugiau kaip keturis dešimtmečius trunkančią valstybės primestą moterų diskriminaciją, įskaitant ir diskriminacinius įstatymus, suteikiančius moterims mažiau teisių tokiose srityse kaip vaikų globa ir skyrybos ir verčiančius viešose vietose dengti kūną bei plaukus.

„Mūsų mergaitės ir moterys patyrė pakankamai skriaudų, negalima savo žaidimais ignoruoti pusės visuomenės“, – savo „Twitter“ paskyroje rašo karikatūristas Mahdi Ahmadianas ir prideda karikatūrą, kurioje du vyrai velka šalin nuo vadovėlio viršelio pašalintas mergaites. Vienas jų rankoje laiko pjautuvą – tai akivaizdi aliuzija į birželio mėnesį šalį sukrėtusį ir diskusijas apie vaikų ir moterų apsaugą nuo smurto ir išnaudojimo paskatinusį įvykį, kuomet tėvas nužudė keturiolikmetę mergaitę.

Dukros vaikino nemėgęs ir už tai jai galvą nurėžęs tėvas prieš nusikaltimą konsultavosi su advokatu, norėdamas išsiaiškinti, ar jam už tai negrės mirties bausmė.

Žmonių pasipiktinimas paskatino Irano švietimo ministrą Mohseną Haji Mirzaee atsiprašyti rugsėjo 13 d. jis pažadėjo išspręsti problemą.

„Buvo keletas [blogų sprendimų] dėl mergaičių atvaizdų pašalinimo iš trečios klasės matematikos vadovėlių, todėl atsiprašome už tai ir ištaisysime“, – jis cituojamas Irano žiniasklaidoje.

Jis pridūrė, kad moksleivėms Irane buvo suteiktos „geros mokymosi galimybės“ ir kad to poveikis yra matomas, cituodamas pavyzdį, kai daug mergaičių varžėsi matematikos ir gamtos olimpiadose Irane.