Naujienų srautas

Pasaulyje2015.12.19 18:38

Vengrijos lyderis: nuo atstumtojo iki ES nuotaikų barometro

BNS 2015.12.19 18:38

Dar prieš kelis mėnesius Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas Europos Sąjungoje laikytas atstumtuoju dėl savo agresyvios politikos prieš imigrantus, kai jis pradėjo statyti spygliuotų vielų tvoras prie savo šalies pietinių sienų, stengdamasis sustabdyti pabėgėlių antplūdį.

Vienas įtakingiausių

Ši dešiniosios pakraipos taktika, kurią Jungtinės Tautos pasmerkė kaip „ksenofobinę ir antimusulmonišką“, buvo priešinga Vokietijos kanclerės Angelos Merkel siūlomai atvirų durų politikai nuo karo pasitraukusiems pabėgėliams.

Vis dėlto V. Orbano vandens patrankos ir griežti nauji įstatymai netikėtai pelnė jam pagyrimų.

Nors A. Merkel nuotrauka gana nuspėjamai atsidūrė žurnalo „Time“ gruodžio numerio viršelyje, kai ji buvo pripažinta svarbiausiu metų žmogumi, V. Orbanas daugelį nustebino, kai autoritetingas portalas „Politico“ skyrė jam pirmąją vietą įtakingiausių europiečių sąraše.

Kaip rašo „Politico“, šis autoritarinių polinkių populistas nulėmė, kad „debatai pakrypo nuo to, kaip priimti pabėgėlių srautą, prie to, kaip jį sustabdyti“.

„Neatsiprašinėjantis ir pompastiškas Orbanas įkūnija neliberalios politikos iškilimą Europoje... Galit mylėti jį arba jo nekęsti, bet turit skirti jam dėmesio. Orbanas kuo puikiausiai atitinka Europos laikmečio dvasią“, – pridūrė portalas.

„Politico“ pabrėžė, kad dėl V. Orbanas dėl savo griežtos pozicijos sugebėjo pasiekti tai, ko Europos Sąjungai nepavyko padaryti per keliolika Bendrijos viršūnių susitikimų: sustabdyti migrantų antplūdį Vengrijoje.

Šiemet iki spalio į šalį atvyko beveik 400 tūkst. žmonių, bet kai buvo užtvertos tvoros, atvykėlių beveik nebeliko.

Kitos ES valstybės, anksčiau kritikavusios V. Orbaną, irgi ima rinktis užtvaras, o ne solidarumą, spręsdamos didžiausią migrantų krizę Europoje nuo Antrojo pasaulinio karo.

Netgi Austrija, kuri anksčiau Vengrijos elgesį su pabėgėliais lygino su nacių vykdytais deportavimais per Holokaustą, dabar tveria tvorą palei sieną su Slovėnija.

Slovėnija savo ruožtu tveriasi nuo Kroatijos.

Tuo tarpu Briuselis šią savaitę pristatė prieštaringai vertinamą planą įkurti naują sienų ir pakrančių apsaugos agentūrą, kuri sugriežtintų Bendrijos išorinių sienų apsaugą.

Europos gynėjas

Trumpai tariant, visi ženklai rodo, kad V. Orbano raginimai sukurti „Europos tvirtovę“ nebenuleidžiami negirdomis.

Politikos analitikai patvirtina, kad vadinamosios orbanizacijos vertinimai pastebimai pakito.

„Orbanas tapo veikėju, kuris dabar atlieka svarbų vaidmenį ES, ypač kaip tam tikras opozicijos veikėjas, atsigręžęs prieš tokias tradicinius sprendimus priimančias figūras kaip Merkel“, – naujienų agentūrai AFP sakė Istvanas Hegedusas, vadovaujantis vienai Budapešto proeuropietiškų idėjų kalvei.

Šveicarijos savaitraštis „Die Weltwoche“ žengė dar toliau, savo pirmajame puslapyje neseniai pavadinęs V. Orbaną „Europos gynėju“.

„Kiek Orbano yra mumyse visuose?“ – klausė Austrijos aktualijų savaitraštis „Profil“ praėjusį mėnesį paskelbtame pagrindiniame straipsnyje apie migrantų krizę.

Galbūt daugiau negu manyta iš pradžių, – sprendžiant iš pareiškimų, neseniai išsakytų Austrijos konservatyvių pažiūrų vicekanclerio Reinholdo Mitterlehnerio, kuris pastebėjo, kad „Orbanas nebuvo visiškai neteisus“, įgyvendindamas savo sienų apsaugos taktiką.

V. Orbano sąjungininkai tvirtina, kad nuotaikos taip pat keičiasi Europos Parlamento konservatyviame bloke – Europos liaudies partijoje (EPP) – prie kurios šliejasi tiek Vengrijos valdančioji partija „Fidesz“, tiek A. Merkel Krikščionių demokratų sąjunga (CDU).

„Visiškai aišku, kad EPP pagrindinis spektras yra tarp Merkel ir Orbano, – komentavo „Fidesz“ europarlamentaras Gyorgy Schopflinas. – „Politico“ (pripažinimas) buvo miela dovana Orbanui. Toks posūkis prieštarauja liberaliajam naratyvui.“

Kova dėl įtakos

Savo šalyje V. Orbanas džiaugiasi didėjančiu populiarumu, nepraėjus nė metams po jo partijos patirto smūgio, kai ji pasiūlė nepopuliarų interneto mokestį, išprovokavusį masinius protestus.

„Fidesz“ palaikymas dabar yra didesnis negu bet kurios valdančiosios partijos tarprinkiminiu laikotarpiu nuo komunistų valdymo pabaigos prieš 25 metus, rodo viena neseniai atlikta apklausa.

V. Orbanas turi stiprų užnugarį ir Vidurio Europoje: Lenkija, Slovakija ir Čekija palaiko jo nepritarimą ES planui, siūlančiam perskirstyti 160 tūkst. prieglobsčio ieškotojų Bendrijos šalyse.

Kita vertus, nors V. Orbano balsas dabar garsiau skamba Briuselio valdžios koridoriuose, abiejų pusių santykiai išlieka įtempti.

Praėjusią savaitę Europos Komisija pradėjo pažeidimo nagrinėjimo procedūrą dėl naujo Vengrijos įstatymo, kuris, kaip ji tvirtina, neleidžia prieglobsčio prašytojams teikti apeliacijų, kai jų prašymai atmetami.

Kol kas „Orbanas išlieka marginalizuotas veikėjas Vakaruose, veikiau maišydamas ES puodą, o ne formuodamas jos sprendimus“, sakė I. Hegedusas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi