Pasaulyje

2015.12.19 13:23

Pekinas piktinasi „provokuojančiu“ JAV bombonešių skrydžiu

BNS 2015.12.19 13:23

Du JAV bombonešiai B-52 praėjusią savaitę praskrido netoli ginčijamų salų Pietų Kinijos jūroje – Pekinas šeštadienį šį skrydį pavadino „rimta karine provokacija“, kai įtampa tebetvyro šioje ginčijamoje akvatorijoje.

Kinija tvirtina, kad jai priklauso visa išteklių turtinga jūra, ir dėl to konfliktuoja su keliomis savo kaimynėmis. Tad JAV aktyvumas šiame regione jau ne vieną kartą per pastaruosius kelis mėnesius kėlė Pekino susierzinimą.

„Gruodžio 10-osios rytą du JAV bombonešiai B-52 įskrido į oro erdvę virš Kinijos Nanšos salų ir gretimų zonų be leidimo“, – sakoma Gynybos ministerijos pranešime, kuriame pavartotas kiniškas Spratlio salų pavadinimas.

„Toks elgesys yra rimta karinė provokacija, kuri komplikuoja bendrą padėtį Pietų Kinijos jūroje, (prisidėdama) prie regiono militarizavimo“, – sakoma Kinijos ministerijos pranešime, paskelbtame jos tinklalapyje.

Šios dviejų B-52 misijos metu praėjusią savaitę vienas lėktuvų netyčia praskrido per porą jūrmylių nuo dirbtinai sukurtos salos, taip anot „Wall Street Journal“ sakęs penktadienį vienas Pentagono pareigūnas, pažymėdamas, kad taip galėjo atsitikti dėl nepalankių meteorologinių sąlygų.

Pekino Gynybos ministerija dar pridūrė: „Jungtinės Valstijos nuolat siunčia karo lavus ir lėktuvus, kad parodytų savo galią ir kurtų įtampą vandenyse ir oro erdvėje“ virš Pietų Kinijos jūros.

„Kinijos armija imsis visų būtinų priemonių šalies suverenumui ir saugumui apginti“, – pabrėžiama pranešime.

Jungtinės Valstijos nepritaria Kinijos veiksmams kurti dirbtines salas ginčijamoje jūroje ir siunčia į tą zoną bombonešius B-52 bei eskadrinį minininką, apginkluotą sparnuotomis raketomis.

Anot Vašingtono, Kinijos veiksmai, keičiantys Spratlio salų geografiją, kelia grėsmę laivybos laisvei minėtam regione.