Pasaulyje

2020.09.12 11:11

Egipto prezidentas giria „istorinį susitarimą“ tarp Izraelio ir Bahreino

atnaujinta 14.57
BNS, ELTA2020.09.12 11:11

Egipto prezidentas Abdel Fattahas al Sisi penktadienį sveikino Izraelio ir Bahreino susitarimą normalizuoti santykius, kurį pavadino istoriniu.

„Sveikinu šį istorinį žingsnį, kuriuo siekiama sustiprinti stabilumą ir taiką Artimuosiuose Rytuose, kuriuo bus pasiektas teisingas ir ilgalaikis palestiniečių klausimo sprendimas“, – socialiniame tinkle „Twitter“ rašė A. F. al Sisi.

A. F. al Sisi taip pat padėkojo „visiems tiems, kas padėjo pasiekti šį istorinį žingsnį“.

Egiptas yra pirmoji arabų valstybė, pasirašiusi taikos sutartį su Izraeliu – tai buvo padaryta 1979 metais. Jordanija tokią sutartį pasirašė 1994-aisiais, o Jungtiniai Arabų Emyratai (JAE) apie santykių su Izraeliu normalizavimą paskelbė rugpjūčio 13 dieną.

Palestinos savivalda pasmerkė penktadienį pasiektą Izraelio ir Bahreino susitarimą ir pavadino jį dar vienos arabų valstybės „dūriu į nugarą“, o Gazos Ruožą kontroliuojantis judėjimas „Hamas“ pareiškė, kad tai yra „agresijos aktas“.

Apie Izraelio ir Bahreino „taikos susitarimą“ penktadienį paskelbė JAV prezidentas Donaldas Trumpas.

„Dar vienas ISTORINIS proveržis šiandien! Du mūsų PUIKŪS draugai, Izraelis ir Bahreino Karalystė, sutarė dėl taikos susitarimo – tai yra antroji arabų šalis, kuri per pastarąsias 30 dienų sudarė taiką su Izraeliu!“ – tviteryje parašė D. Trumpas.

Bendrame JAV, Izraelio ir Bahreino pareiškime sakoma, kad bus užmegzti „pilni diplomatiniai santykiai“.

Iranas: Bahreino ir Izraelio santykių normalizavimas – išdavystė

Irano valdžia šeštadienį pareiškė, kad Bahreinas tapo Izraelio „nusikaltimų bendrininku“, nes nusprendė normalizuoti abiejų šalių santykius po dešimtmečius trukusio priešiškumo, informuoja AFP.

„Bahreino vadovai nuo šiol bus sionistų režimo vykdomų nusikaltimų bendrininkai ir nuolatinė grėsmė regiono saugumui bei islamo pasauliui“, – pareiškė Irano užsienio reikalų ministerija.

Anot Irano, šiuo „gėdingu susitarimu Bahreinas paaukojo palestiniečių viltis dėl JAV rinkimų“.

Turkija susitarimą griežtai pasmerkė

Turkijos užsienio reikalų ministerija išplatino pareiškimą, kuriame pareiškė susirūpinimą dėl Bahreino žingsnių ir griežtai pasmerkė susitarimą su Izraeliu.

„Šis žingsnis yra naujausias smūgis pastangoms apginti palestiniečių siekius ir padrąsins Izraelį toliau tęsti neteisėtus veiksmus ir bandymus Palestinos teritorijų okupaciją paversti amžina“, – pareiškė Turkijos užsienio reikalų ministerija.

Pasak Ankaros, Bahreino ir Izraelio susitarimas prieštarauja Islamo bendradarbiavimo organizacijos (OIC) tikslams ir „Arabų taikos iniciatyvai“, kuri reikalauja, kad Izraelis visiškai pasitrauktų iš palestiniečių teritorijų, užimtų po 1967 m.

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas itin remia palestiniečius ir dažnai kritikuoja Izraelio politiką Vakarų krante.

Rugpjūtį jis pagrasino nutraukti diplomatinius santykius su Jungtiniais Arabų Emyratais (JAE) po to, kai ši valstybė taip pat sutarė normalizuoti santykius su Izraeliu.

LRT.lt primena,kad penktadienį JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė, kad Bahreinas normalizuos santykius su Izraeliu, o šiam procesui tarpininkaus JAV.

Apie santykių atšilimą anksčiau rugsėjį prakalbo ir Jungtiniai Arabų Emyratai (JAE). Į tai Irano vadovas ajatola Ali Kamenei taip pat sureagavo apkaltindamas JAE „išdavus musulmonų pasaulį“ ir tikėjosi, kad šalis „greitai pabus ir ištaisys žalą“.

Irano varžovė regione Saudo Arabija kol kas nekomentuoja Bahreino sprendimo ir žingsnių normalizuoti santykių su Izraeliu nesiima. Saudo Arabija pakartojo savo poziciją, kad Izraelis, visų pirma, privalo pasirašyti tarptautiniu lygmeniu pripažįstamą taikos susitarimą su palestiniečiais.

Iki 2020 Izraeliui pavyko pasiekti tik du taikos susitarimus su arabų valstybėmis – Egiptu 1979 m. ir Jordanija 1994 m.

Tuo metu D. Trumpas tikisi, kad jo pasiekimai diplomatinėje arenoje padidins jo populiarumą prieš lapkričio 3 d. įvyksiančius JAV prezidento rinkimus.