Pasaulyje

2015.12.18 16:11

Lenkijos konstitucinio teismo skandalą smerkia ir L. Walesa

Šeštadienį Lenkijos miestuose vėl rengiamos protesto akcijos prieš valdančios partijos „Teisė ir teisingumas“ pastangas perimti savo įtakon Konstitucinį tribunolą. 

Aistros šalyje nerimsta po to, kai prezidentas Anžejus Duda atsisakė pripažinti ankstesnės sudėties parlamento, kuriame vyravo liberali Piliečių platforma, skirtus Konstitucinio tribunolo teisėjus, o paskubėjo patvirtinti skirtus partijos „Teisė ir teisingumas“. Po Naujųjų metų krizę Lenkijoje numato svarstyti Europos parlamentas, švelnindamas padėtį Lenkijos Seimas pradėjo svarstyti naują Konstitucinio tribunolo įstatymą. 

Norėdama nuraminti konstitucinę krizę, Teisės ir teisingumo partija Seimui pateikė naują įstatymą, kuris pakelia balsų kartelę, kad būtų priimti svarbiausi Konstitucinio tribunolo sprendimai. Jiems reikėtų dviejų trečdalių, o ne paprastosios daugumos balsų. Pagal naują įstatymą KT teisėjai turėtų prisiekti Seimui, o ne prezidentui, o jo būstinė būtų iškelta iš Varšuvos, esą, kad valdžia negalėtų spausti.

Dėl tokių įvykių buvęs Lenkijos prezidentas Lechas Walesa ketvirtadienį valdančiąją konservatyvią partiją griežtai sukritikavo. 

„Reikia keisti (padėtį). Jie dėl daug ko teisūs – bet tik ne tokiu būdu. (Reformas reikia vykdyti) atvirai ir demokratiškai, o ne šitaip chamiškai. Tai reikia pataisyti, – Nobelio taikos premijos laureatas ketvirtadienį sakė Lenkijos visuomeninei televizijai. – Jeigu jie to nepadarys – perspėju, viskas baigsis pilietiniu karu.“

L. Walesos žodžiai buvo ypač reikšmingi, nes dabartinis PiS lyderis Jaroslawas Kaczynskis buvo jo patarėjas, kai L. Walensa 1990 metais tapo pirmuoju po Antrojo pasaulinio karo demokratiškai išrinktu Lenkijos prezidentu, nors vėliau juodu nesutarė.

„Pradedu gėdytis šio demokratinio pasirinkimo“, – sakė L. Walesa.

Konfliktu su buvusia valdančiąja – Piliečių platforma – pakvipo vos tik partija „Teisė ir Teisingumas“ perėmė valdžią, O kai „Teisė ir Teisingumas“ ėmėsi konstitucinio tribunolo, politikų, teisininkų ginčai išsiliejo į gatves.