Naujienų srautas

Pasaulyje2015.12.18 12:09

Turkija ir Izraelis nutarė taikytis

LRT RADIJAS, LRT.lt 2015.12.18 12:09

Izraelis ir Ankara pasiekė „supratimą“ dėl būtinybės normalizuoti santykius, pašlijusius nuo 2010 metais žydų valstybės pajėgų surengto reido Turkijos laive, plaukusiame į Gazos Ruožą, ketvirtadienį pranešė vienas Izraelio pareigūnas.

Memorandume, parengtame per slaptą susitarimą Šveicarijoje, Izraelis raginamas sumokėti kompensacijas to reido aukų šeimoms, gražinti į darbą savo pasiuntinius ir pradėti derybas dėl dujų eksporto į Turkiją, sakė neįvardytas pareigūnas.

Tuo tarpu Turkija nutrauks visas bylas dėl Izraelio veiksmų, taip pat uždraus atvykti į savo teritoriją ir ten veikti palestiniečių islamistų judėjimo „Hamas“ svarbiam veikėjui Salahui Aruri, pridūrė šaltinis.

Izraelis seniai kaltina Turkiją leidžiant S. Aruri planuoti atakas iš jos teritorijos.

Pasak izraeliečio pareigūno, Izraelio delegaciją tame susitikime sudarė būsimasis žvalgybos agentūros „Mossad“ vadovas Yossi Cohenas ir premjero Benjamino Netanyahu patikėtinis susitaikymo su Turkija reikalams Josephas Ciechanoveris, o Ankarai atstovavo Turkijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Feridunas Sinirlioglu.

Kitas Izraelio pareigūnas negalėjo pasakyti, kada galėtų būti pasirašyta ta sutartis, bet televizija „Channel 10“ nurodė, kad pasirašymo laukiama „artimiausiomis dienomis“.

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas, garsėjantis piktais pasisakymais apie Izraelį, pirmadienį kalbėjo, kad reikia normalizuoti santykius su žydų valstybe ir kad tai būtų naudinga palestiniečiams.

„Mes, Izraelis, palestiniečiai ir regionas daug laimėtume iš normalizavimo proceso, – sakė jis, – Turi būti atsižvelgta į visų šio regiono tautų interesus.“

2010 metais Izraelio komandosai šturmavo su Turkijos vėliava plaukiojantį laivą „Mavi Marmara“, kuris buvo didžiausias pagalbos flotilėje, gabenusioje humanitarinius krovinius į žydų valstybės blokuojamą Gazos Ruožą.

Per tą incidentą žuvo devyni turkai, o dar vienas mirė 2014 metais, neatsibudęs iš komos.

Turkija šiuo metu yra įsitraukusi į didelę priešpriešą su Rusija, iš kurios perka daugiau negu pusę savo suvartojamų gamtinių dujų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi