Pasaulyje

2015.12.18 11:38

JT vienbalsiai priėmė rezoliuciją, raginančią užblokuoti IS finansavimą

BNS2015.12.18 11:38

Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos šalių finansų ministrai ketvirtadienį vienbalsiai priėmė rezoliuciją, numatančią įvairius veiksmus, turinčius sugriežtinti sankcijas džihadistų judėjimui „Islamo valstybė“ (IS) ir atkirsti jį nuo finansavimo šaltinių.

JAV iždo sekretorius Jacobas Lew pirmininkavo pirmajam tokio formato susitikimui, reikšmingai didinančiam diplomatinį spaudimą užbaigti karą Sirijoje, kurioje džihadistai kontroliuoja dideles teritorijas ir kurioje yra faktinė IS sostinė.

Rezoliucijoje vyriausybės raginamos priimti įstatymus, numatančius griežtą baudžiamąją atsakomybę už IS ir užsieniečių kovotojų, norinčių prisidėti prie tos grupuotės, finansavimą.

Jungtinių Valstijų ir Sirijos vyriausybės sąjungininkės Rusijos parengta rezoliucija papildo vieną ankstesnę rezoliuciją, pagal kurią buvo numatytos sankcijos tarptautiniam teroristų tinklui „al Qaeda“.

Dabar šis dokumentas bus pavadintas „Sankcijų prieš ISIL (Daesh) ir „al Qaeda“ sąrašu“, pabrėžiant didesnį JT susitelkimą į „Islamo valstybės“ ekstremistus.

Rezoliucijoje šalys raginamos „veikti aktyviai ir ryžtingai, kad (IS) būtų atkirsta nuo lėšų srautų ir kitų finansų aktyvų bei ekonominių išteklių“, įskaitant neteisėtą prekybą nafta ir senoviniais dirbiniais, taip pat „aktyviau“ teikti subjektų, kuriems turi būti taikomos sankcijos, sąrašus.

Rusijos pasiūlyta rezoliucija, raginanti atkirsti ekstremistus nuo finansavimo srautų, buvo priimta vasarį, bet šalys iki šiol delsė imtis konkrečių veiksmų.

Naujausias dokumentas reikalauja, kad visos šalys per 120 pateiktų ataskaitas apie priemones, vykdytas šioje srityje.

Kaip nurodo Londone veikianti strateginių analizių organizacija IHS, „Islamo valstybė“ kas mėnesį uždirba apie 80 mln. JAV dolerių, bet JAV vadovaujamos koalicijos ir Rusijos aviacijos smūgiai šios grupuotės kontroliuojamiems naftos pramonės objektams skaudžiai kirto džihadistams per kišenę.

Apie pusę pajamų IS gauna iš turto prievartavimo ir užgrobto turto pardavimo, 43 proc. – iš naftos pardavimo, o likusią dalį sudaro narkotikų kontrabanda, elektros energijos pardavimas ir paaukotos lėšos, skelbia IHS.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.