Pasaulyje

2020.09.10 14:17

Praėjus kelioms savaitėms po sprogimo, Beiruto uoste kilo didelis gaisras

atnaujinta 19.30
BNS, LRT.lt2020.09.10 14:17

Beiruto uoste ketvirtadienį kilo didelis gaisras, libaniečiams dar neatsigavus po praėjusį mėnesį sostinę sukrėtusio ir gyvybių pareikalavusio galingo sprogimo, pranešė naujienų agentūros AFP korespondentai.

Libano sostinėje buvo matyti į dangų kylantys juodi dūmai. Pasak kariuomenės, gaisras apėmė sandėlį neapmuitinamoje teritorijoje, kur laikoma variklio alyva ir padangos. Pranešama, kad kova su liepsnomis tęsiasi ir kad operacijoje dalyvauja kariniai sraigtasparniai.

Iškart nebuvo aišku, kas sukėlė gaisrą objekte, kurį nuniokojo galingas sprogimas, nugriaudėjęs rugpjūčio 4-ąją. Tuomet sprogo beveik 3 000 tonų amonio nitrato, o smūgio banga išdaužė daug langų, durų ir sienų kelių kilometrų spinduliu.

Panikos apimti gyventojai skubėjo perspėti vieni kitus apie naują gaisrą. Vietos televizijos pranešė, kad įmonės, turinčios biurus šalia uosto, paprašė savo darbuotojų palikti tą rajoną. Libaniečių kariai uždarė palei uostą besidriekiantį svarbų kelią, nukreipdami eismą į kitas vietoves.

Per rugpjūtį driokstelėjusį sprogimą Libano sostinėje žuvo per 190 žmonių dar apie 6 500 buvo sužeisti, o tūkstančiai pastatų buvo apgadinti. To įvykio sukrėstus gyventojus, po mėnesio išvydusius naują didžiulį gaisrą, apėmė panika.

Policijos atstovas pulkininkas Josephas Msalamas (Džozefas Msalamas) pareiškė neturįs informacijos apie tai, kas vyksta uoste. Jis pridūrė, kad šiuo metu objektą kontroliuoja kariuomenė.

Paprašytas pakomentuoti pranešimus, kad gaisras kilo užsidegus alyvai ir padangoms, jis atsakė: „Nežinau. Tai gali būti konteineriai. Tikrai nežinau, kas ten yra.“

Beirute ketvirtadienį buvo kalbama, kad sukeltu gaisru siekta panaikinti po sprogimo likusius įkalčius. Uosto direktorius Bassemas al Qaisi radijui „Voice of Lebanon“ sakė, kad gaisras prasidėjo sandėlyje, kur buvo laikomos aliejaus statinės, vėliau ugnis persimetė ant netoliese sukrautų padangų.

„Dar anksti pasakyti, ar tai įvyko dėl karščio, ar kokios nors kitos klaidos“, – kalbėjo B. al Qaissi. Jis pridūrė, kad juodus dūmus sukėlė degančios padangos.

Gaisro sukeltą paniką lydi nerimas, kad uosto griuvėsiuose gali būti likę daugiau chemikalų. Anksčiau šį mėnesį kariuomenė pranešė netoli uosto esančiuose konteineriuose radusi daugiau nei keturias tonas amonio nitrato ir „su juo susitvarkė“.

Sprogimo apgriautame uoste dirbantys Prancūzijos ir Italijos cheminių medžiagų ekspertai aptiko daugiau nei 20 konteinerių su pavojingais chemikalais. Vėliau kariuomenė pranešė, kad šie konteineriai buvo išvežti iš uosto į saugią vietą.

Beiruto muchafazos vadovas Marwanas Abboudas ir pareigūnai ragino žmones vengti į uostą vedančių kelių, kad jais laisvai pravažiuotų ugniagesiai.

Tai jau antras gaisras uoste šią savaitę. Antradienį kilęs gaisras sukėlė aplinkinių paniką, tačiau buvo greitai užgesintas.

LRT.lt primena, kad Beirute prieš mėnesį, šalia prieplaukos esančiame sandėlyje, nuaidėjo mažiausiai du sprogimai. Po pirmojo iškilo tankių dūmų stulpas, galiausiai pastatą apgobė grybo pavidalo dūmų debesis, ir nuaidėjo kurtinantis garsas.

Socialiniuose tinkluose ir žiniasklaidoje iš karto pasirodė liudininkų užfiksuoti incidento vaizdo įrašai. Sprogimo metu žuvo apie 190 žmonių ir 6000 žmonių buvo sužeista.