Pasaulyje

2015.12.18 16:07

D. Cameronas: D. Britanija padarė „gerą pažangą“, siekdama susitarimo su ES

BNS 2015.12.18 16:07

Didžiosios Britanijos premjeras Davidas Cameronas priartėjo prie susitarimo dėl keblaus reformų susitarimo su Europos Sąjungos lyderiais per ketvirtadienį vykusį viršūnių susitikimą, bet perspėjo, kad gali būtų sunku užsitikrinti sutartį iki vasario, kaip jis tikisi.

D. Cameronas išdėstė savo planus per ES lyderių vakarienę Briuselyje ir paragino juos bendradarbiauti, tariantis dėl Britanijos reikalavimų, iš kurių prieštaringiausias – įšaldyti socialines garantijas migrantams iš ES šalių. Premjeras prašo įvykdyti tas reformas iki referendumo dėl Britanijos galimo pasitraukimo iš ES, kurį jis yra pažadėjęs surengti iki 2017 metų pabaigos.

„Iš tikrųjų buvo pasiekta gera pažanga, bet bus sunku“, – D. Cameronas sakė per spaudos konferenciją po to, kai paragino ES kolegas bendradarbiauti su juo, sprendžiant šį klausimą.

„Niekas nėra užtikrinta gyvenime arba Briuselyje, bet yra kelias į susitarimą vasarį“, – pridūrė jis.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas sakė, kad kiti 27 ES lyderiai susitarė siekti kompromiso, nors išlieka abejonių dėl D. Camerono siūlomų reformų po „žūtbūtinio“ viršūnių susitikimo krizių kupinų metų pabaigoje.

„Esu nusiteikęs daug labiau optimistiškai negu prieš šį susitikimą, – D. Tuskas, buvęs Lenkijos premjeras, sakė per spaudos konferenciją. – Lyderiai išsakė susirūpinimą, bet taip pat pademonstravo norą ieškoti kompromiso.“

Šis posūkis įvyko praėjus kelioms valandoms po to, kai D.Tuskas ir Prancūzijos prezidentas Francois Hollande‘as perspėjo D. Cameroną, kad jo reikalavimas apriboti socialines garantijas migrantams yra „nepriimtinas“, nes daugelis šalių jį laiko diskriminuojančiu ir besikertančiu su ES esminėmis vertybėmis.

Kiti D. Camerono reikalavimai – kad Briuselis užtikrintų didesnę apsaugą euro zonai nepriklausančioms Bendrijos narėms, kad Britanija būtų atribota nuo ES tikslo siekti „vis glaudesnės sąlygos“ ir kad būtų užtikrintas didesnis ekonominis konkurencingumas – kelia daug mažiau prieštaravimų tarp ES lyderių.