Pasaulyje

2015.12.17 17:38

Su D. Cameronu susitikusi D. Grybauskaitė : esame pasirengę jam padėti

ELTA 2015.12.17 17:38

Prezidentė Dalia Grybauskaitė prieš Europos Vadovų Tarybos (EVT) posėdį susitiko su Jungtinės Karalystės ministru pirmininku Davidu Cameronu. Susitikimas įvyko premjero iniciatyva.

Premjeras D. Cameronas, kaip informuoja prezidentės spaudos tarnyba, Lietuvos vadovei išsamiai pristatė Jungtinės Karalystės pasiūlymus, kaip reformuoti Europos Sąjungą. Tai viena pagrindinių šio viršūnių susitikimo temų.

Prezidentės teigimu, Lietuva yra pasiruošusi ieškoti sprendimų, kurie sustiprintų ES. Pasak D. Grybauskaitės, Lietuva palaiko Jungtinės Karalystės siūlymus skatinti visos ES konkurencingumą ir mažinti reguliavimo naštą verslui, tačiau siūlomos reformos negali diskriminuoti Europos Sąjungos piliečių ir pažeisti pamatinio ES principo – laisvo asmenų judėjimo.

„Išties premjeras D. Cameronas pateko į sudėtingą padėtį, jisai pats pasiūlė referendumą, dabar pats mėgina ieškoti būdų, kaip išspręsti referendumo problemas, ir pateikė keturis pasiūlymus, dauguma liečia efektyvesnį Europos Sąjungos funkcionavimą, taip pat sklandesnį sprendimų priėmimą, konkurencingesnę vidaus rinką. Su šitais visais pasiūlymais Lietuva tikrai sutinka ir sutinka beveik visos valstybės. Turbūt jautriausia vieta yra dėl asmenų judėjimo ir socialinių išmokų mokėjimo“, – prieš EVT posėdį Lietuvos žurnalistams Briuselyje sakė prezidentė.

Pasak D. Grybauskaitės, šiuo metu pasiūlymai netenkina daugumos šalių, nes juos priėmus būtų atsisakoma pagrindinių principų – laisvo asmenų judėjimo. Pasiūlymus dėl išmokų mokėjimo D. Grybauskaitė pavadino diskriminaciniais.

Prezidentė pabrėžė, kad Lietuva ir kitos ES šalys yra pasirengusios įsiklausyti į Jungtinės Karalystės pasiūlymus, tik svarbu, kad sprendimai būtų grindžiami galiojančių ES sutarčių nuostatomis.

„Mes tikrai nė viena šalis nenorėsime, kad mūsų piliečiai būtų diskriminuojami. Taigi, matyt, ši vieta bus sunkesnė, bet mes, visos šalys, tikrai norėtume būti konstruktyvios, ieškoti sprendimų. Tą ir pasakysiu šiandien premjerui. Esame pasirengę jam padėti, bet ne mūsų žmonių diskriminacijos sąskaita“, – teigė D. Grybauskaitė.

Europos Vadovų Taryba toliau tęs diskusijas dėl Jungtinės Karalystės pasiūlymų ir sieks susitarimo 2016 m. vasario mėnesį vyksiančiame susitikime.

ELTA primena, kad Londonas pageidautų atsiriboti nuo eurointegracijos proceso bei reikalauja teisingumo garantijų ne euro zonos šalims. Anot D. Camerono, grupė nacionalinių parlamentų taip pat turėtų turėti galimybę blokuoti ES teisės aktų priėmimą. Socialinėje srityje Jungtinė Karalystė reikalauja teisės varžyti socialines išmokas imigrantams – pirmus ketverius metus atvykėliai negalėtų pretenduoti į socialinį būstą ar kitas socialines garantijas.

Nors D. Cameronas teigia norįs matyti Jungtinę Karalystę Europos Sąjungoje, bet pabrėžia, kad rems Londono pasitraukimą, jei ES lyderiai nesutiks su jo reikalavimais. Britų premjeras iki 2017 m. pabaigos žadėjo surengti referendumą dėl šalies narystės ES. Apklausos rodo, kad dauguma britų pasisako už narystę ES, tačiau pastaraisiais mėnesiais kiek padaugėjo pasisakančiųjų už Didžiosios Britanijos pasitraukimą, daugumai rinkėjų reiškiant susirūpinimą dėl migracijos.