Pasaulyje

2015.12.16 10:17

Atominė byla JAV: nuteistas Rusijos „Rosatom“ padalinio vadovas

DELFI.lt 2015.12.16 10:17

Antradienį JAV nuteistas buvęs Rusijos valstybinės atominės energijos bendrovės „Rostatom“ darbuotojas. Jam skirta 48 mėnesių įkalinimo bausmė dėl dalyvavimo nusikalstamos veiklos schemoje. Šis vyras už milijoninius kyšius parūpindavo JAV bendrovėms bendradarbiavimo sutartis. 

Buvęs „Rosatom“ padalinio JAV prezidentas Vadimas Mikerinas vasarą pripažintas kaltu dėl daugiau nei 2 mln. JAV dolerių (1,82 mln. eurų) kyšių perdavimų organizavimo. Kaip rašo naujienų agentūra „Reuters“, mokėjimai buvo atliekami per slaptas sąskaitas Kipre, Latvijoje ir Šveicarijoje.

Tyrėjai JAV mano, kad šie pinigai nusėdo Rusijos branduolinės energijos bendrovės darbuotojų kišenėse mainais į sutartis su JAV bendrovėmis, dalyvavusiomis urano iš Rusijos gabenimo procese.

„Rosatom“ teisininkai savo ruožtu tvirtina, kad V. Mikerinas nusikalstamoje veikloje dalyvavo vienas.

Priimant sprendimą dėl bausmės skyrimo buvo atsižvelgta į saugaus branduolinės medžiagos gabenimo klausimo jautrumą, nes korupcija šioje srityje itin pavojinga.

„Rosatom“ JAV veikiančiam padaliniui „Tenam“ vadovavęs V. Mikerinas prižiūrėjo urano gabenimo iš Rusijos į JAV jėgaines procesą. Didžioji dalis šios medžiagos gaunama iš nurašytų branduolinių ginklų ir į JAV gabenama pagal Maskvos ir Vašingtono susitarimą žinomą „Megatonos į Megavatus“ programos pavadinimu. Pagal šią programą uranas iš tūkstančių branduolinių galvučių iš Rusijos perduodamas JAV branduolinėms jėgainėms civiliam naudojimui.

JAV energetikos departamento pateikiamais duomenimis, šis susitarimas apėmė 10 proc. visos JAV pagaminamos elektros energijos.

Buvęs „Transport Logistics International“ bendrovės savininkas Darenas Condrey šių metų birželio mėn. pripažintas kaltu dėl kyšių davimo V. Mikerinui mainais į sutartis dėl urano gabenimo. Pagal JAV užsienio korupcinių veiksmų aktą (The Foreign Corrupt Practices Act) kyšių davimas valdininkams mainais į verslo sutartis laikomas nusikaltimu.

Remiantis teismo medžiaga ir su situacija susipažinusių šaltinių pateikiama informacija, V. Mikerinas suimtas po septynerius metus trukusio tyrimo, kuris prasidėjo tada, kai JAV žvalgybos dėmesį patraukė ši rusų branduolinės energijos bendrovė.

Kaip teigiama teismo medžiagoje, prieš praėjusiais metais įvykusį V. Mikerino suėmimą JAV federaliniai agentai norėjo priversti jį dirbti tyrimo naudai.

Siekdami šio tikslo JAV federaliniai agentai atvedė jį į patalpą, ant kurios sienų buvo iškabintos V. Mikerino nuotraukos ir jo galimai palaikomų ryšių su šešėlinėmis įmonėmis ir kitais Rusijos valdininkais, tarp kurių minimas net ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, schemos. V. Mikerinas bendradarbiauti su tyrėjais atsisakė ir buvo suimtas.

Sulaikytojo advokatas Jonathanas Lopezas iš „Orrick, Herrington & Sutcliffe LLP“ prašė teismo bausmę sumažinti argumentuodamas prašymą tuo, kad jo ginamasis buvo tik jungiamoji grandis kyšių davimo grandinėje ir jis nebuvo šio tinklo sumanytojas ar galutinis pinigų gavėjas.

Vis dėlto prokuroras laikėsi pozicijos, kad V. Mikerino sukurta schema kėlė itin didelį pavojų, nes tai susiję su branduolinėmis medžiagomis. „Kodėl rusų valdininkas atvyksta į JAV, gauna kyšius iš bendrovių, dirbančių šiose jautriose srityse?“ – kalbėjo prokuroras Ephraimas Wernickas.