Naujienų srautas

Pasaulyje2015.12.16 16:35

V. Putinas ir J. Kerry susitarė skatinti Sirijos taikos procesą

Jungtinės Valstijos ir Rusija antradienį sutiko skatinti Sirijos taikos derybas, kurios vyks Niujorke šią savaitę, po intensyvių diskusijų Maskvoje tarp JAV valstybės sekretoriaus Johno Kerry ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino.

Po tris valandas trukusio V.Putino ir J. Kerry susitikimo Rusija ir JAV pozicijos dėl Sirijos atrodo šiek tiek suartėjusios, bet išlieka nesutarimų dėl tos šalies prezidento Basharo al-Assado likimo.

„Palaikome idėją sušaukti Niujorke dar vieną Tarptautinės Sirijos palaikymo grupės ministrų lygio susitikimą ateinantį penktadienį, gruodžio 18 dieną“, – Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas sakė po derybų Kremliuje.

J. Kerry, kuris sakė, kad per derybas Maskvoje daugiausiai dėmesio skirta padėčiai Sirijoje, kovai su terorizmu ir Ukrainai, taip pat patvirtino, kad planuojamas susitikimas turėtų įvykti.

Tačiau jis ir S. Lavrovas pažymėjo, kad tų derybų rezultatas turėtų būti Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucija, turinti tapti Sirijos taikos proceso pagrindu.

„Šiandien išsamiai aptarėme būtinybę spartinti šias pastangas. (...) Mes tikrai sutarėme, ir prezidentas Putinas pritarė, kad į Siriją žiūrime iš esmės labai panašiai. Norime tų pačių rezultatų. Matome tuos pat pavojus. Suprantame tuos pat iššūkius“, – sakė Vašingtono diplomatijos vadovas.

„Neįmanoma nugalėti IS, tuo pačiu neatlikus kautynių Sirijoje deeskalavimo“, – pridūrė J. Kerry, turėdamas omenyje džihadistų grupuotę „Islamo valstybė“ (IS).

Vašingtonas ir Maskva yra itin svarbios veikėjos šiame taikos procese, vadovaujančios 17 narių turinčios Tarptautinės Sirijos palaikymo grupės deryboms.

Po to pasitarimo Kremliuje J. Kerry ir S. Lavrovas pripažino, kad abi šalys vis dar nesutaria, koks turėtų būti B. al-Assado likimas, bet pabrėžė, kad jie stengsis užtikrinti, kad šie nesutarimai nelėtintų politinio proceso.

„Mes pasakėme, jog netikime, jog Assadas gebėtų vadovauti būsimai Sirijai, – pažymėjo J. Kerry. – Tačiau šiandien susitelkėme ne į mūsų nesutarimus, ką įmanoma arba neįmanoma nuveikti artimiausiu laiku dėl Assado – mes susitelkėme į politinį procesą, per kurį sirai priims sprendimus dėl Sirijos ateities.“

Taip jis iš dalies patvirtino, kad ir toliau bus vedamas dialogas su Rusija.

„Nėra jokios Jungtinių Amerikos Valstijų politikos izoliuoti Rusiją. Jungtinės Valstijos laikosi politikos ginti savo principus ir vertybes, bet mėgina dirbti su Rusija kuo konstruktyviau. Viliamės, kad kuo anksčiau bus įvykdyti Minsko susitarimai, tuo geriau galės būti atšaukiamos Jungtinių Valstijų ir Europos Sąjungos sankcijos“, –sakė J. Kerry.

Valstybės sekretorius taip pat sakė išdėstęs V. Putinui Vašingtono susirūpinimą, kad „kai kurie Rusijos antskrydžiai smogė nuosaikiajai opozicijai“ Sirijoje, o ne vien IS.

„Man malonu pasakyti, kad jis į tai atsižvelgė“, – pridūrė J. Kerry.

Vašingtonas tikisi, kad Kremlius paskatins savo sąjungininką B. al-Assadą sėsti prie derybų stalo su savo oponentais sukilėliais.

Šias pastangas taip pat skatina IS džihadistų atakų už Sirijos ir Irako sienų grėsmė.

J. Kerry tikisi, kad režimo ir sukilėlių pajėgoms susitarus dėl paliaubų Rusija ir JAV vadovaujama koalicija, kurią sudaro Vakarų ir arabų šalys, galėtų sutelkti savo veiksmus prieš „Islamo valstybę“.

S. Lavrovas nurodė, kas abi šalys taip pat susitarė intensyvinti „mūsų pastangas kovoje su terorizmu“.

„IS, „Jabhat al Nusra“ ir kitos teroristų grupuotės yra bendros grėsmės kiekvienam iš mūsų, tad šiandien pakartojome savo ryžtą išrauti šį blogį“, – sakė Rusijos diplomatijos vadovas, turėdamas omenyje IS ir islamistų grupuotę „al Nusra Front“, susijusią su tarptautiniu džihadistų tinklu „al Qaeda“.

Sukilėliai per susitikimą Saudo Arabijos sostinėje Rijade tvirtino, kad Rusijos sąjungininkas B. al Assadas ir jo padėjėjai turi pasitraukti iš valdžios „prasidedant pereinamajam laikotarpiui“, kurį pasaulio galybės nustatė per praeitą mėnesį Vienoje vykusias derybas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi