Pasaulyje

2020.09.07 17:58

Saudo Arabijos dėl Khashoggi nužudymo 8 asmenis pasiuntė į kalėjimą

BNS2020.09.07 17:58

Saudo Arabijos teismas pirmadienį skyrė aštuoniems kaltinamiesiems 7–20 metų įkalinimo bausmes dėl 2018-aisiais įvykdyto žurnalisto Jamalo Khashoggi nužudymo, pirmadienį pranešė valstybinė žiniasklaida. 

Teismas pakeitė anksčiau skirtas mirties bausmes penkiems kaltinamiesiems.

„Penkiems nuteistiesiems skirta po 20 metų kalėjime, o dar trims – 7–10 metų įkalinimo bausmės“, – informavo oficialioji naujienų agentūra „Saudi Press Agency“, remdamasi prokurorais.

Nė vieno iš nuteistųjų pavardės neskelbiamos.

Galutinis teismo sprendimas priimtas praėjus keliems mėnesiams po to, kai J. Khashoggi sūnūs pareiškė, kad „atleido“ jo žudikams.

Žurnalisto šeimos sprendimas atleisti žudikams išgelbėjo penkis neįvardijamus asmenis, kuriems pernai gruodį už J. Khashoggi nužudymą buvo skirtos mirties bausmės. Du sosto įpėdinio aukšto rango patarėjai dėl nužudymo buvo išteisinti.

Gruodį paskelbtas verdiktas, sulaukęs žmogaus teisių gynėjų pasmerkimo kaip teisingumo parodija, atspindėjo Saudo Arabijos pastangas greičiau užbaigti krizę.

Jungtinėse Valstijose gyvenęs J. Khashoggi 2018 metų spalio 2 dieną atvyko į konsulatą atsiimti santuokai reikalingų dokumentų, bet iš pastato nebeišėjo.

15 Saudo Arabijos agentų atskrido į Turkiją konsulate susitikti su J. Khashoggi. Šioje grupėje buvo teismo medicinos ekspertas, žvalgybos ir saugumo pareigūnų, taip pat asmenų, dirbusių sosto įpėdinio biure.

Pasak turkų pareigūnų, 59 metų J. Khashoggi buvo pasmaugtas, o jo kūnas supjaustytas pjūklu. Jo palaikai taip ir nebuvo rasti.

Saudo Arabijos priešininkė Turkija konsulate, regis, buvo įrengusi pasiklausymo įrangą ir vėliau pasidalijo su JAV Centrine žvalgybos agentūra (CŽA) ir kai kurių šalių sostinėmis nužudymo garso įrašu.

J. Khashoggi savo straipsniuose „The Washington Post“ nevengdavo kritikuoti įtakingiausiu žmogumi Saudo Arabijoje laikomo sosto įpėdinio Mohammedo bin Salmano.

Rijadas tvirtino, kad ši žmogžudystė buvo „savavališka“ operacija, tačiau tiek CŽA, tiek nepriklausoma Jungtinių Tautų žmogaus teisių ekspertė Agnes Callamard tiesiogiai susiejo sosto įpėdinį su nužudymu. Rijadas griežtai neigia bet kokias princo sąsajas su J. Khashoggi nužudymu.

Populiariausi