Pasaulyje

2015.12.15 17:05

Šveicarijoje prasidėjo Jemeno taikos derybos

BNS 2015.12.15 17:05

Jemeno konflikto šalys antradienį pradėjo taikos derybas Šveicarijoje, mėgindamos užbaigti niokojantį karą, kuriame dabar paskelbtos paliaubos, pranešė Jungtinės Tautos.

„JT remiamos konsultacijos, kuriose siekiama rasti tvarų sprendinį Jemeno krizei, prasidėjo šiandien Šveicarijoje“, – sakė žurnalistams JT atstovas Ahmadas Fawzi.

„Šiomis konsultacijomis siekiama įvesti ilgalaikes ir visuotines paliaubas, užtikrinti humanitarinės situacijos pagerinimą ir sugrįžti prie taikaus ir tvarkingo politinio pereinamojo laikotarpio“, – pridūrė jis.

Per jau daugiau nei metus trunkantį konfliktą Jemene prezidentą Abedrabbo Mansourą Hadi palaikančios vietos pajėgos, kurias remia Saudo Arabijos vadovaujama koalicija, kovoja su šiitų husių sukilėliais ir persimetėlių pajėgomis, lojaliomis turtingam buvusiam šalies prezidentui Ali Abdullah Salehui.

Ankstesnės JT pastangos sušvelninti nuomonių skirtumus žlugo kaip ir ankstesnės paliaubos.

Pasak A. Fawzi, kiekvieną iš derybose dalyvaujančių delegacijų sudaro po 12 derybininkų ir šeši patarėjai. Tiksli derybų Šveicarijoje vieta neskelbiama.

Derybininkų susitikimas Šveicarijoje prasidėjo po to, kai Saudo Arabijos vadovaujanti koalicija, kovojanti su Irano palaikomais sukilėliais, pranešė apie prasidėjusias numatytas septynių dienų paliaubas.

Gegužę per penkių dienų paliaubas, kurias pasiūlė Saudo Arabija, į Jemeną buvo įvežta humanitarinės pagalbos, tačiau netrukus koalicija atnaujino aviacijos smūgius, apkaltinusi sukilėlius pažeidinėjant paliaubų susitarimą.

JT specialusis pasiuntinys Jemene Ismailas Ould Sheikhas Ahmedas savo pareiškime išreiškė viltį, kad naujosios paliaubos bus tvarios.

„Karo veiksmų nutraukimas, kuris šiandien buvo paskelbtas, turėtų žymėti karinio smurto pabaigą Jemene ir perėjimą prie pažangos derybų, dialogo ir susitarimo pagrindu“, – sakė jis.

Jungtinių Tautų duomenimis, nuo kovo mėnesio, kai Saudo Arabija pradėjo rengti aviacijos smūgius prieš sukilėlius, šalyje jau žuvo daugiau nei 5,8 tūkst. žmonių, maždaug pusė iš jų civiliai gyventojai, o dar daugiau nei 27 tūkst. žmonių buvo sužeista.