Pasaulyje

2020.09.04 10:22

Žiniasklaida: artimo „Novičiok“ nuodo rasta ant Navalno odos, jo kraujyje ir šlapime

atnaujinta 16.15
BNS, LRT.lt2020.09.04 10:22

Cheminiam ginklui „Novičiok“ artimo nuodo buvo aptikta ant Rusijos opozicionieriaus Aleksejaus Navalno odos, jo kraujo ir šlapimo mėginiuose. Taip pat ir ant vandens buteliuko, kurį jis turėjo, skelbia Vokietijos dienraštis „Der Spiegel“.

Vandens buteliuką Vokietijos tyrėjams perdavė A. Navalno artimieji. Manoma, kad jis buvo apnuodytas kai gėrė iš jo vandenį.

Tai nustatė Vokietijos kariuomenės laboratorijos specialistai.

Su šiais duomenimis uždarame posėdyje Vokietijos federalinio parlamento narius supažindino šalies gynybos ministras Gerdas Hoofe, rašo „Der Spiegel“.

Nuodytojai – Rusijoje

Vokietijos prezidentas Frankas Walteris Steinmeieris teigia, kad tam, jog būtų surasti griežto Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno nuodytojai, pasaulis žvilgsnius turėtų kreipti į Rusiją.

„Buvo įvykdytas nusikaltimas, kurio kaltininkus galima rasti tik Rusijoje... Aktualiausi klausimai šiuo metu yra skiriami vyriausybei Maskvoje“, – F. W. Steinmeieris sakė žiniasklaidos grupei „Redaktionnetzwerk Deutschland“ (RND).

Paragindamas Rusiją pasiaiškinti, F. W. Steinmeieris sakė, kad dabar Vokietijos vyriausybei tenka atsakomybė „pagal naujausius duomenis padaryti konkrečias išvadas, bendradarbiaujant su mūsų partnerėmis Europoje“.

„Faktas, kad opozicija ir kritiški balsai Rusijoje turi baimintis dėl savo sveikatos ar savo gyvybių“, smarkiai apsunkina jo šalies bendradarbiavimą su Rusija, pridūrė Vokietijos prezidentas.

Nėra abejonių

Šiaurės Atlanto aljanse neabejojama, kad rusų opozicionierius Aleksejus Navalnas buvo apnuodytas nervus paralyžiuojančia medžiaga iš „Novičioko“ grupės, penktadienį pareiškė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

„Vokietija informavo sąjungininkes apie specialios laboratorijos atliktų tyrimų rezultatus. Jie įrodo, kad, be jokių abejonių, ponas Navalnas buvo apnuodytas nervus paralyžiuojančia medžiaga iš „Novičioko“ grupės“, – sakė NATO vadovas spaudos konferencijoje.

Jis pridūrė, kad „šio [cheminio] ginklo panaudojimas kelia pasibaisėjimą, ir visos NATO sąjungininkės šiandien vieningai pasmerkė šią ataką“.

„Bet koks cheminių medžiagų panaudojimas liudija nepagarbą žmogaus gyvybei ir yra nepriimtinas tarptautinių normų pažeidimas“, – pažymėjo J. Stoltenbergas.

NATO taip pat paragino Maskvą atlikti tarptautinį tyrimą dėl A. Navalno apnuodijimo ir atskleisti Cheminio ginklo draudimo organizacijai (OPCW) „Novičioko“ programą.

„Rusijos vyriausybė turi pilnai bendradarbiauti su Cheminio ginklo draudimo organizacija atlikdama nešališką tarptautinį tyrimą“, – sakė J. Stoltenbergas po skubaus Šiaurės Atlanto tarybos susitikimo.

„Mes taip pat raginame Rusiją visiškai atskleisti OPCW „Novičioko“ programą“, – pridūrė jis.

Rusų medikai mano, kad kaltas stresas

Vienas rusų toksikologas penktadienį pareiškė, kad opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno sveikata galėjo pablogėti dėl dietos, streso ar nuovargio, ir tvirtino, kad Sibire ištirtuose jo ėminiuose nebuvo rasta jokių nuodų.

Vokietijai šią savaitę paskelbus, kad pagrindinis prezidento Vladimiro Putino priešininkas buvo apnuodytas uždrausta kovine nervus paralyžiuojančia medžiaga iš „Novičioko“ grupės, Rusijai gresia naujos sankcijos.

44 metų A. Navalnas rugpjūčio 20-ąją blogai pasijuto lėktuve, kuriuo iš Tomsko miesto Sibire turėjo grįžti į Maskvą. Lėktuvas nutūpė Omske ir dvi dienas A. Navalnas buvo gydomas šio miesto ligoninėje, o vėliau buvo perkeltas specializuotam gydymui į kliniką Berlyne.

Kremlius neigia, kad kėsinosi į A. Navalno, kuris vis dar yra komos būsenos, gyvybę.

Omsko regiono valdžios pranešime, kurį išplatino Rusijos naujienų agentūros, regiono vyriausiasis toksikologas Aleksandras Sabajevas sakė, kad A. Navalnas prieš pasijusdamas blogai 5–7 dienas turėjo problemų dėl mitybos ir virškinimo.

„Pacientas laikėsi dietų, kad numestų svorio“, – žurnalistams sakė A. Sabajevas.

„Šią situaciją galėjo išprovokuoti ne tik dietos,... bet ir galimi nesaikingo gėrimo atvejai, apie kuriuos nežinome. Tai galėjo sukelti stresas ir nuovargis, – sakė jis. – Bet kokie veiksniai galėjo sukelti staigų pablogėjimą. Net paprasčiausias nepapusryčiavimas.“

Pasak A. Sabajevo, A. Navalnas ligoninėje iškart buvo tikrinamas dėl nuodingų medžiagų, taip pat ir dėl cholinesterazės inhibitorių, kuriems priskiriamas „Novičiokas“.

A. Navalno ėminiuose jokių nuodų nerasta, jo inkstai, plaučiai ir kepenys neatrodė pažeisti, kalbėjo Omsko toksikologas.

„Todėl galime sakyti, kad paciento organizme nebuvo jokių toksiškų medžiagų“, – pridūrė jis.

A. Navalno apnuodijimas išprovokavo naują Rusijos ir Vakarų santykių krizę, o NATO penktadienį rengia skubų posėdį šiam išpuoliui aptarti.

Kremlių remiantys veikėjai jau yra pateikę virtinę stebinančių teorijų, įskaitant pareiškimus, kad A. Navalną galėjo apnuodyti vokiečiai arba kad jis nuodijosi pats.

Rusija anksčiau neigė atsakomybę ir už pasikėsinimą Anglijoje 2018 metais „Novičioku“ nužudyti buvusį rusų dvigubą agentą Sergejų Skripalį bei jo dukterį, taip pat už virtinę kitų panašių incidentų.

NATO rengia susitikimą

Pagrindinis politinis NATO sprendžiantysis organas penktadienį rengia specialų susitikimą rusų opozicijos veikėjo Aleksejaus Navalno apnuodijimui aptarti, Europos lyderiams pagrasinus naujomis sankcijomis Maskvai.

44 metų A. Navalnas, Rusijos prezidento Vladimiro Putino kritikas, rugpjūčio 20-ąją blogai pasijuto lėktuve, kuriuo iš Tomsko miesto Sibire turėjo grįžti į Maskvą. Lėktuvas nutūpė Omske ir iš pradžių A. Navalnas buvo gydomas šio miesto ligoninėje, o vėliau buvo perkeltas specializuotam gydymui į kliniką Berlyne.

Vakarų lyderiai pareikalavo Kremliaus atsakymų Berlynui paskelbus, jog esama „aiškių įrodymų“, kad A. Navalnas buvo paveiktas kovine nervus paralyžiuojančia medžiaga iš sovietų sukurto ir liūdnai pagarsėjusio „Novičioko“ grupės.

Tos pačios grupės medžiaga buvo panaudota prieš buvusį rusų dvigubą agentą Sergejų Skripalį ir jo dukterį Juliją Solsberyje pietvakarių Anglijoje prieš dvejus metus, ir po Vokietijos pranešimo daug valstybių bei organizacijų smerkė Rusiją.

Vokietija penktadienį 12 val. 30 min. Briuselio (13 val. 30 min. Lietuvos) laiku informuos Šiaurės Atlanto tarybos susitikimą, po kurio į žiniasklaidą kreipsis NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

Skripalių atvejis – pirmas cheminio ginklo panaudojimas Europoje po Antrojo pasaulinio karo – paskatino NATO išvaryti septynis rusų diplomatus.

Europos Sąjungos diplomatijos vadovas Josepas Borrellis anksčiau paragino Maskvą bendradarbiauti vykdant tarptautinį tyrimą dėl A. Navalno apnuodijimo ir sakė, kad blokas neatmes sankcijų galimybės.

Briuselis „griežčiausiais įmanomais žodžiais“ smerkia „šį bandymą nužudyti“, sakoma J. Borrellio pareiškime.

ES pareiškė, kad cheminių ginklų naudojimas „yra visiškai nepriimtinas bet kokiomis aplinkybėmis [ir] yra rimtas tarptautinės teisės ir tarptautinių žmogaus teisių standartų pažeidimas“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt