Pasaulyje

2015.12.14 10:13

A. Merkel partijai aiškinsis dėl migrantų

Vokietijos kanclerė pirmadienį prasidedančiame valdančiųjų krikščionių demokratų partijos suvažiavime mėgins įveikti pasipriešinimą savo politikai dėl migrantų ir suvienyti partiją, kurios populiarumui pakenkė Angelos Merkel palankumas pabėgėliams.   

Išvakarėse ji netikėtai griežtai pareiškė, kad atsižvelgs į rinkėjų nerimą ir sieks drastiškai sumažinti atvykėlių skaičių, bet ir vėl pasipriešino dalies partijos narių siekiui, artėjant vietos rinkimams, nustatyti imigrantų limitą ir imtis kitų vienašališkų žingsnių.

Šis valdančiųjų krikščionių demokratų suvažiavimas Karlsrūhės mieste bus visai kitoks negu pernykštis. Tąsyk A. Merkel perrinkta partijos vadove 97 proc. balsų, ir nors šįkart jai nereikės iškęsti rinkimų, dabar partija kur kas mažiau vieninga. 

Po Ukrainos, Graikijos, migracijos krizių ir Paryžiaus išpuolių staiga nebeliko stabilumo jausmo, o A. Merkel susiduria su tokiais vargais, kokių dar nėra patyrusi per penkiolika metų, kai vadovauja partijai, ir dešimt metų, kai vadovauja Vokietijai. Partija atmetė siūlymus riboti atvykėlių skaičių, bet baigiamosios rezoliucijos projekte įtraukė kitų griežtų žingsnių, pavyzdžiui, drausti čadras. A. Merkel iškart pareiškė, kad sutiks tik su tokiais žingsniais, kurie suderinami su Europos normomis.

„Dabar tai aptariame ir tikrai kalbėsime apie pokyčius, atsižvelgsime į žmonių nerimą ir turimus iššūkius. Pasiūlymų gausu, tai normalu. Drauge aiškiai pasakysime, kad migrantų skaičių svarbu sumažinti Europos solidarumu ir kovojant su priežastimis žmonėms bėgti, o ne tik vienašališkomis Vokietijos priemonėmis“, – kalbėjo kanclerė. 

Nors ją žurnalas „Time“ išrinko metų žmogumi, o žurnalas „The Economist“ pavadino nepakeičiama europiete, migrantų krizė atėmė trečdalį jos populiarumo. 

Jos palankumas migrantams daugeliui vokiečių tebėra priimtinas, bet vis aštriau pasigendama ilgalaikio plano. Šias dvi dienas visi žiūrės, ar A. Merkel pavyks užtikrinti partijos vienybę, artėjant sprendimui, ar ji ves krikščionis demokratus į rinkimus po dvejų metų. Kai kurie dešinieji sako, kad tai įmanoma tik sumažinus migrantų skaičių.

Savo suvažiavimą praėjusią savaitę surengė jos priešininkai ir partneriai didžiojoje koalicijoje – socialdemokratų partija. Toli atsiliekantiems kairiesiems nepavyko pasinaudoti dešiniųjų populiarumo smukimu – balsus veikiau atėmė kraštutiniai dešinieji, o tai rodo, kad socialdemokratų propaguojamas atvirumas pabėgėliams naujų balsų neatneš. 

Bet nepopuliarus partijos lyderis ir A. Merkel pavaduotojas užsipuola krikščionis demokratus, su kuriais prireikė ilgų derybų, kaip sugriežtinti atvykėlių registravimą ir išsiųsti atgal neatitinkančius prieglobsčio kriterijų.

„Negali taip būti, kad ryte jus garbintų dėl to, kad įleidžiate milijoną pabėgėlių į Vokietiją, o vakare, per koalicijos susitikimą, kaskart teiktumėte po naują siūlymą, kaip su jais kuo blogiau elgtis. Šie dvejopi standartai mūsų paramos nesulauks“, – teigė Vokietijos socialdemokratų partijos pirmininkas Sigmaras Gabrielis.

Bet, pripažįsta ir daugelis priešininkų, kol kas šalyje nėra kito lyderio, kuris gebėtų suvaldyti krizes ir vesti Europą paskui save.