Pasaulyje

2015.12.14 09:25

Ekspertų reakcijos po Paryžiaus klimato konferencijos – nuo pašaipų iki pagyrų

15min.lt 2015.12.14 09:25

Paryžiaus klimato kaitos konferencijoje pasaulio šalys susitarė, kad sieks mažinti Žemės temperatūrą ir teršalų kiekį. Net sutarta, kad per šį šimtmetį planetos temperatūra negali viršyti 2 laipsnių Celsijaus ribos, lyginant su priešindustriniais laikais. Kaip tai vertina mokslininkai?  

„The Guardian“ pateikė žinomų klimato ekspertų komentarus apie pasaulio politikų sprendimus. Ne visi mokslininkai džiaugėsi Paryžiaus klimato kaitos konferencijos pasiekimais.

Stephenas Harrisonas (Eksterio universitetas):

„Šis susitarimas yra labai sveikintinas. Tačiau mes taip pat turime būti labai atsargūs.

Akivaizdu, kad nesuvaldėme planetos industrializacijos ir Žemės temperatūros kilimo, todėl sukėlėme daug reiškinių, įskaitant ledynų tirpimą, jūros lygio kilimą, niokojančių sausrų ir potvynių.

Šie poveikiai gali būti net labai kuklūs lyginant su tuo, kas mūsų laukia ateityje. Mes privalome kontroliuoti temperatūros pokyčius ir mažinti atmosferos nuodijimą, teršalų kiekius, šiltnamio efektą.“

Ilanas Kelmanas (UCL universitetas):

Susitarimas priimtas Paryžiuje, tad nedaro tiesioginės įtakos kitų šalių vyriausybėms ir įstatymų leidžiamosioms valdžioms, todėl ateityje gali kilti rimtų problemų, – sakė I.Kelmanas.

„Projektas teikia vilčių, bet konkrečių terminų nebuvimas kelia nerimą.

Mažai kas keisis iki 2020 metų, o po to konkretūs terminai nėra įvardinti.

Be to, šis susitarimas priimtas Paryžiuje, tad nedaro tiesioginės įtakos kitų šalių vyriausybėms ir įstatymų leidžiamosioms valdžioms. Tai labiau susiję su politine valia. Todėl ateityje gali kilti rimtų problemų.“

Jamesas Hansenas (Kolumbijos universitetas): 

„Tai sukčiavimas ir klastojimas, visiškos nesąmonės. Jie pasakė, kad pasistengs pasiekti „2 laipsnių Celsijaus“ ribą ir kas penkerius metus žiūrės, ar Žemėje darosi geriau. Tai tiesiog beverčiai žodžiai, jokių tikrų veiksmų, tik žala.

Kol iškastinis kuras yra pigiausias, tol jie toliau jį degins.“

Timas Palmeris (Karališkoji tyrimų draugija):

„Paryžius pirmasis parodė dėmesį klimato pokyčių keliamoms grėsmėms, o tai yra verta aplodismentų. Šis susitarimas padės sumažinti klimato kaitos galimybes, nors dabar sunku pasakyti, kiek tai bus efektyvu.

Tai sukčiavimas ir klastojimas, visiškos nesąmonės. Jie pasakė, kad pasistengs pasiekti „2 laipsnių Celsijaus“ ribą ir kas penkerius metus žiūrės, ar Žemėje darosi geriau, – sakė J.Hansenas.

Nėra tikslių datų ir rodiklių, kurių bus siekiama.

Be to, skirtingų šalių padėtis skiriasi.

Tai galima vertinti ir kitu kampu. Ši „2 laipsnių Celsijaus“ riba yra aiškus parodymas, kad klimato atšilimas yra tiesiogiai susijęs su anglies dvideginio išsiskyrimu.“

Emily Shuckburgh (Britų Antarkties tyrinėtoja):

„Ledynų šerdies stebėjimo duomenys rodo, kaip stulbinamai greitai ir dramatiškai žmogus pakeitė pasaulio atmosferą.

Per tokį trumpą laiką mes sukūrėme tiek pavojų, kurie ilgai liks ir ateities kartoms. 

Paryžiuje mes pamatėme ir kitą žmonijos pusę. Šiandien buvo sukurtas precedentas, kuris galbūt padės išsaugoti ateitį mūsų vaikams.“