Pasaulyje

2015.12.13 16:46

Lenkijoje tūkstančiai demonstrantų protestavo prieš naujos vyriausybės politiką

BNS 2015.12.13 16:46

Dešimtys tūkstančių lenkų šeštadienį dalyvavo masinėse eitynėse Varšuvoje ir kituose miestuose, protestuodami prieš prezidento ir naujos konservatyvios vyriausybės vaidmenį šalį ištikusioje konstitucinėje krizėje.

Naujas judėjimas, pasivadinęs Demokratijos gynimo komitetu, organizavo šias eitynes, prie kurių prisidėjo opozicijos partijos.

Aktyvistai argumentuoja, kad prezidentas Andrzejus Duda ir naujoji valdančiosios partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) pažeidinėja konstituciją savo sprendimais, susijusiais su naujų teisėjų skyrimu į Konstitucinį Tribunolą, aukščiausiąją šalies teismo instituciją.

A. Duda yra PiS sąjungininkas, o ši partija atėjo į valdžią praeitą mėnesį ir dėjo pastangas, kad Konstituciniame Tribunole dirbtu jai lojalūs teisėjai.

Aštrėjanti priešprieša tarp vyriausybės ir opozicijos sukėlė pavojų tos institucijos autoritetui. Panašu, kad PiS stengiasi pabrėžti Lenkijos konstitucijos silpnąsias vietas ir prieštaravimus, kuriuos norėtų ištaisyti. Tuo metu pagrindinė opozicinė Pilietinė platforma (PO), praradusi valdžią praeitą mėnesį, atrodo ieškanti kokio nors būdo surengti pirmalaikius rinkimus.

Apie 50 tūkst. žmonių šeštadienį išėjo į Varšuvos gatves, skanduodami „Mes apginsim konstituciją!“ ir „Duda turi išeiti!“ bei eidami miesto centru nuo Konstitucinio Tribunolo pastato prie prezidentūros. Panašios eitynės buvo surengtos Vroclave, Liubline, Poznanėje ir Ščecine.

Tuo metu valdančioji partija sekmadienį surengs eitynes, skirtas paminėti karo padėties, kurią tuometė komunistinė vyriausybė įvedė suaktyvėjus prodemokratiniam Lenkijos judėjimui „Solidarumas“, paskelbimo 34-ąsias metines.