Pasaulyje

2015.12.13 09:16

Pasiektas susitarimas dėl klimato kaitos

ELTA 2015.12.13 09:16

Jungtinių Tautų bendrosios klimato kaitos konvencijos šalių konferencija (COP) Paryžiuje pasiekė susitarimą dėl oro temperatūros kilimo ribojimo iki mažiau nei dviejų laipsnių. Įtemptos derybos šiuo klausimu truko dvi savaites, praneša BBC.

Tai pirmasis susitarimas, įpareigojantis visas valstybes mažinti išmetamo anglies dioksido kiekį. Susitarimas – pusiau savanoriškas, pusiau teisiškai įpareigojantis.

Kinija, Indija ir 77 besivystančių valstybių grupė jau anksčiau išreiškė pritarimą pasiūlymams.

JAV prezidentas Barackas Obama susitarimą pavadino ambicingu bei istoriniu, tačiau ragino neatsipalaiduoti.

„Kartu mes parodėme, ką galima pasiekti, kai pasaulis būna vieningas“, – sakė B. Obama.

Nors JAV prezidentas pripažino, kad susitarimas „nėra tobulas“, tačiau pridūrė, kad „tai yra geriausia galimybė išgelbėti planetą“.

Derybose dalyvavo apie 200 šalių, visos jos sutarė mažinti išmetamų teršalų kiekį nuo 2020 metų.

Pritarta kaip įmanoma anksčiau pasiekti, kad išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis nebedidėtų, o nuo antros šio amžiaus pusės būtų mažinamas.

Taip pat sutarta pasaulinės temperatūros augimą išlaikyti gerokai žemiau 2 laipsnių Celsijaus ribos ir siekti šį augimą riboti iki 1,5 laipsnio Celsijaus.

Šio susitarimo pažanga būtų vertinama kas 5 metus.

Spręsti klimato kaitos klausimus besivystančioms šalims bus skiriamas 100 milijardų JAV dolerių per metus finansavimas. Įsipareigota finansavimą skirti ir ateityje.