Pasaulyje

2015.12.12 12:49

Prancūzijoje baigta rengti sutartis dėl klimato kaitos

ELTA, LRT RADIJAS, LRT.lt2015.12.12 12:49

Paryžiuje vykstančių klimato derybų organizatoriai teigia, kad po beveik dvi savaites trukusių intensyvių derybų buvo parengtas galutinis dokumento projektas, informuoja BBC.

Prancūzijos užsienio reikalų ministro Laurento Fabiuso biuro pareigūnas nurodė naujienų agentūrai AFP, kad susitarimo projektas bus pristatytas ministrams 10 val. 30 min. Grinvičo laiku. Kol kas nebuvo atskleista jokių detalių apie siūlomą susitarimą.

Preliminari sutartis buvo pasiekta praėjus 16 valandų po to, kai buvo numatyta derybų pabaiga.

„Turime tekstą, kuri galima pristatyti“, – nurodė pareigūnas, pridūręs, kad projektas dabar bus verčiamas į šešias oficialias Jungtinių Tautų kalbas.

Analitikai teigia, kad iki galutinės sutarties dar toli. Susitarimas bus ratifikuotas tuo atveju, jei šeštadienį per ministrų susitikimą nebus pateikta jokių prieštaravimų. Tiesa, deryboms pirmininkavęs L. Fabiusas anksčiau sakė, kad dar nebuvo tokių palankių sąlygų tvirtam ir ambicingam susitarimui.

BBC praneša apie padarytą didžiulę pažangą sprendžiant įvairius klausimus, be to, tarp šalių matomas kompromisas. Valstybės pritarė neleisti klimatui atšilti daugiau negu 2 laipsniai, bet taip pat siekti, kad atšilimas neviršytų 1,5 laipsnio.

Klausimas dėl skirtingų šalių skirtingų reikalavimų, priklausomai nuo tų valstybių turtingumo ir išsivystymo lygio, buvo pagrindinė nesutarimų priežastis. Kita ne ką mažesnė problema – skaidrumas. Turtingesnės šalys nori vienos sistemos, pagal kurią būtų matuojami, dėstomi ir tikrinami sutartyje numatyti valstybių įsipareigojimai. Tai ypač svarbu JAV, kurios nori užtikrinti, jog Kinijai būtų taikomos tos pačios taisyklės kaip ir joms. Kinija ir Indija nelinkusios pritarti tokiai priežiūros sistemai.

Tačiau penktadienį JAV prezidentas Barackas Obama ir Kinijos vadovas Xi Jinpingas kalbėjosi telefonu ir sakė esantys pasiryžę pasiekti ambicingą klimato sutartį.

„Abu lyderiai sutiko, kad Paryžiaus konferencija suteikia lemiamą galimybę pažadinti pasaulines pastangas priimant klimato kaitos iššūkius, – nurodė Baltieji rūmai. – Jie įsipareigojo, kad jų derybininkų komandos Paryžiuje tęstų glaudų bendradarbiavimą tarpusavyje ir su kitais, kad būtų realizuota ambicingos klimato sutarties vizija“.

Paryžiaus susitarimas dėl klimato kaitos turėtų tapti istoriniu pagrindu naujai švarios energetikos erai.

Mokslininkai perspėja, kad silpna sutartis būtų pražūtinga labiausiai pažeidžiamoms šalims. Panašią žinią siunčia ir aktyvistai, Prancūzijos sostinėje šeštadienį planuojantys  taikias demonstracijas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt