Pasaulyje

2015.12.11 15:54

Vokietijoje Kalėdų laukia ir pabėgėliai

Kalėdų giesmių garsai viduramžių miestų aikštėse, prieskonių aromatas, kalėdiniai kepiniai, puošnios eglės – visa tai pirmą kartą išvydo daugelis Europą pasiekusių pabėgėlių iš Sirijos ir kitų konfliktų draskomų šalių. Nors dar ne visi į Vokietiją atvykę migrantai jau gali džiaugtis šventės malonumais.

„Kai gyvenome Sirijoje, per Kalėdas dažnai eidavome į Damasko krikščionių kvartalus pažiūrėti, kaip jie išpuošti. Mums tai patikdavo, mėgome ir Kalėdinius kepinius, eidavome apsipirkti, nes per Kalėdas atveždavo naujų kolekcijų. Dabar vyksta kažkas panašaus“, – pasakojo pabėgėlė iš Sirijos Reem Habashieh.

Šeima rugpjūtį pabėgo iš Damasko, rizikavo gyvybėmis, plaukė per Viduržemio jūrą perpildytu laiveliu iki Graikijos, po to per Balkanų šalis kartu su šimtais tūkstančių tokių pat pabėgėlių traukė tolyn į Europą, sumokėjo paskutinius pinigus kontrabandininkui, kad furgonu atvežtų iki Vokietijos.

Čia klajojo po pabėgėlių stovyklas ir galop pasiekė Cvikau miestą. Atsakomybės už šeimą slegiama motina – tėvas mirė prieš trejus metus – dažnai suabejodavo, ar vertėjo taip toli vežti vaikus, nors Damaske krito bombos.

Bet dabar viskas atrodo kaip siaubingas sapnas, o mažoji dukra svajoja apie tai, apie ką svajoja daug 11-mečių Europoje.

„Noriu, kad Kalėdų senelis man padovanotų lėlę Barbę“, – atviravo pabėgėlė iš Sirijos Raghad.

Apie milijoną pabėgėlių šiemet paprašė prieglobsčio Vokietijoje. Tačiau didžioji dalis dar turi glaustis perpildytuose pabėgėlių centruose, ilgus mėnesius laukti, kol jų prašymas bus patenkintas arba atmestas.

Vokiečių požiūris į pabėgėlius taip pat keičiasi: iš pradžių jie labai svetingai sutikdavo migrantus, dabar yra ne tokie draugiški. Radikalai rengia protesto akcijas, o migrantais besirūpinantys žmonės – policininkai, vertėjai, valdininkai, socialiniai darbuotojai – išvargę, nes turi daugybę darbo.

Bet Habashieh šeima laukia stebuklo: gruodžio 22 dieną – likus kelioms dienoms iki Kalėdų – jų laukia pokalbis dėl prieglobsčio prašymo.