Pasaulyje

2020.09.01 11:07

Rusijos naikintuvas pažeidė NATO oro erdvę – bandė perimti JAV bombonešį

atnaujinta 14.56
LRT.lt, ELTA2020.09.01 11:07

Rusijos naikintuvas pažeidė NATO oro erdvę, kai penktadienį bandė perimti JAV bombonešį „B-52“ virš Danijos Bornholmo salos. Pirmadienį išplatintame pareiškime Aljansas tai pavadino „rimtu tarptautinės teisės pažeidimu“.

„Iš Kaliningrado skridęs rusų „Su-27“ nusekė „B-52“ į Danijos oro erdvę virš salos ir taip rimtai pažeidė NATO valstybės oro erdvę“, pareiškime nurodo NATO jungtinė oro vadavietė, kurią cituoja CNN.

„Danijos Greito reagavimo pasirengimo lėktuvai pakilo atremti pažeidimo, tačiau Rusijos naikintuvai apsisuko dar prieš perėmimą“, rašoma pranešime. „Nesankcionuotas įsiveržimas į suverenią oro erdvę yra rimtas tarptautinės teisės pažeidimas“.

Danijos gynybos ministrė Trinė Bramsen antradienį sakė, kad įsiveržimas į Danijos oro erdvę yra visiškai nepriimtinas. „Tai taip pat reiškia, jog mes šį incidentą kiek įmanoma greičiau aptarsime su rusų tarnybomis, kad išvengtume pasikartojimų“, – teigė ji.

Rusija neigia, kad JAV oro pajėgų bombonešį „B-52“ bandęs perimti „Su-27“ naikintuvas pažeidė Danijos oro erdvę ir nurodo, kad jis skrido virš neutralių Baltijos jūros vandenų, rašo CNN.

Incidentas įvyko tvyrant įtampai tarp JAV ir Rusijos, kuri išaugo amerikiečiams apkaltinus Rusijos kariuomenę pasikartojančiu nesaugiu elgesiu – neprofesionaliu JAV bombonešio „B-52“ perėmimu virš Juodosios jūros ir atsakomybe dėl JAV ir Rusijos karinių automobilių susidūrimo Sirijoje, kai buvo sužaloti 7 amerikiečių kariai

„Penktadienio incidentas yra pirmas toks pastaraisiais metais ir rodo naują Rusijos provokuojančio elgesio lygį“, nurodoma NATO pareiškime.

NATO sąjungininkės oro pajėgų vadovybės pirmadienį paskelbtame pareiškime sakoma: „Šis incidentas rodo, kad Rusija nepaiso tarptautinių normų ir sąjungininkės suverenios oro erdvės. Būsime budrūs, pasirengę ir pasiruošę dieną ir naktį saugoti NATO oro erdvę“.

Amerikiečių bombonešis B52 penktadienį dalyvavo pratybose „Allied Sky“, per kurias šeši tokie orlaiviai per vieną dieną praskrido virš visų 30 NATO šalių narių. Virš Baltijos jūros „Air Force“ lėktuvas staiga sulaukė Rusijos naikintuvo SU-27 palydos – šis sekė JAV bombonešį iki Danijos Bornholmo salos. Kai danai į orą pakėlė savo F-016 naikintuvus, Rusijos orlaivis apsisuko.