Pasaulyje

2015.12.11 12:23

ES svarsto galimybę įvesti migracijos „stabdžius“ Britanijai

BNS 2015.12.11 12:23

Europos Sąjunga nagrinėja galimybę pritaikyti „avarinį stabdį“ migracijai į Didžiąją Britaniją kaip alternatyvą tos šalies premjero Davido Camerono nepopuliariems reikalavimams apriboti migrantams socialines išmokas, ketvirtadienį pranešė diplomatiniai šaltiniai.

Britanijos premjeras siūlo nemokėti imigrantams iš ES šalių jokių socialinių išmokų pirmuosius ketverius jų gyvenimo šalyje metus, tačiau toks planas yra didelis kliuvinys susitarimui dėl reformų, kurį Londonas nori suderinti iki planuojamo referendumo dėl tolesnės Jungtinėse Karalystės narystės Europos Sąjungoje. D. Cameronas yra pažadėjęs surengti tą plebiscitą iki 2017 metų pabaigos.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas šią savaitę sakė, kad sutarties, kuri užkirstų kelią Britanijos pasitraukimui iš Bendrijos, vadinamajam „Brexit“, nebus įmanoma priimti per ateinančią savaitę vyksiantį ES viršūnių susitikimą, nes nėra bendro sutarimo dėl socialinės rūpybos klausimų. Tačiau jis pridūrė, kad tą sutartį galbūt pavyks suderinti iki vasario.

„Britanija nori užsitikrinti, kad galės apsiginti nuo piktnaudžiavimo socialinėmis išmokomis. Galime įsivaizduoti kitokius būdus tam padaryti – tai galėtų būti avariniai stabdžiai“, – vienas Europos diplomatinis šaltinis, pageidavęs neviešinti savo vardo, sakė naujienų agentūrai AFP.

Tai leistų Britanijai nustatyti apribojimus migracijai iš 27 ES šalių, jeigu šalies viešųjų paslaugų sistema būtų perkrauta arba būtų piktnaudžiaujama jos socialinės rūpybos sistema, nurodė šaltiniai.

Pasak jų, bet kuri iš šių schemų turėtų būti įtraukta į paketą, kuris galėtų būti pasiūlytas Britanijai per vasarį vyksiantį ES viršūnių susitikimą. Jis būtų įgyvendintas tik tuo atveju, jeigu Britanija per referendumą nubalsuotų pasilikti Europos Sąjungoje.

D. Cameronas taip pat nori reformų, kurios užtikrintų teisę kai kurioms Bendrijos šalims, tarp jų Britanijai, neįsivesti euro. Tai būtų išlyga, Europai siekiant „vis glaudesnės sąjungos“ ir didesnio ekonominio konkurencingumo.

Panašus pasiūlymas suteikti ypatingas išlygas buvo pateiktas Danijai, kai ją 1992 metais buvo siekiama išlaikyti Europos Sąjungoje, o vėliau buvo susitarta dėl konkrečių priemonių.

D. Cameronas šiuo metu lanko ES šalis, mėgindamas užsitikrinti jų palaikymą Londonui palankiam susitarimui. Premjeras sako, kad toks susitarimas jam yra būtinas, kad galėtų agituoti savo šalies žmones balsuoti už tolesnę narystę ES.

Tačiau daugelis kitų ES lyderių nepritaria D. Camerono pasiūlymui apriboti socialinę paramą imigrantams, nes tai, anot jų, kirstųsi su Bendrijos fundamentaliu laisvo judėjimo principu.

Ketvirtadienį paskelbtame interviu D. Cameronas paleido pirmąją salvę prieš gruodžio 17–18 dienomis vyksiantį viršūnių susitikimą, perspėdamas, kad Europą krečianti migracijos krizė gali paskatinti Britaniją nubalsuoti už pasitraukimą iš bloko.

„Vykstant ... migracijos krizei, jos poveikis trumpuoju laikotarpiu vers žmones galvoti: „Kristau, atitolink Europą nuo manęs, – ji sukelia man rūpesčių“, – Britanijos lyderis sakė savaitraščiui „Spectator“.