Pasaulyje

2020.08.31 15:27

Izraelio ir JAV delegacijos leidosi į „istorinį“ pirmąjį komercinį skrydį į JAE

BNS2020.08.31 15:27

Izraelio ir JAV delegacijos, įskaitant JAV prezidento Donaldo Trumpo patarėją ir žentą Jaredą Kushnerį, pirmadienį leidosi į istorinį pirmąjį tiesioginį komercinį skrydį iš Tel Avivo į Abu Dabį, siekdami pažymėti žydų valstybės ir Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) ryšių normalizavimą.

Izraelio nacionalinės vežėjos „El Al“ lėktuvas, ant kurio korpuso arabų, anglų ir hebrajų kalbomis užrašytas žodis „Taika“, pakilo apie 11.20 vietos (ir Lietuvos) laiku ir, tikimasi, popiet nusileis JAE.

„Tai istorinis skrydis ir tikimės, kad jis taps dar istoriškesnės kelionės Viduriniuose Rytuose ir už jų ribų pradžia“, – kalbėjo J. Kushneris prieš lipdamas į lėktuvą.

„Ateitis neprivalo būti nulemta praeities. Dabar yra labai daug vilčių teikiantis laikas“, – pridūrė jis.

Skrydžio numeris – „El Al 971“ – tai nuoroda į JAE tarptautinį kodą, o atgalinio skrydžio, numatyto iš Abu Dabio antradienio rytą, kodas bus „El Al 972“, atitinkantis Izraelio kodą.

D. Trumpas pranešė apie Izraelio ir JAE susitarimą normalizuoti ryšius rugpjūčio 13 dieną, o JAE tapo pirmąja Persijos įlankos šalimi ir tik trečiąja arabų tauta, užmezgusia santykius su Izraeliu.

Priešingai nei Egiptas, kuris 1979 metų sudarė taiką su buvusiu priešu, ir 1994 metais jo pavyzdžiu pasekusi Jordanija, JAE niekada nekariavo su Izraeliu.

Precedento neturinčio skrydžio trajektorija kirto ir Saudo Arabijos oro erdvę, rodo tinklalapio „FlightRadar24“ duomenys, ir tai yra akivaizdžiausias Izraelio santykių su didžiosiomis arabų valstybėmis ženklas.

Izraelio patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Meiras Ben Shabbatas, kuris taip pat dalyvauja skrydyje, pažymėjo: „Mūsų tikslas yra susitarti dėl bendro darbų plano, kuris padėtų plėtoti santykius labai įvairiose srityse.“

„Šį rytą tradicinis palaiminimas „keliaukite su taika“ mums įgauna ypatingą prasmę“, – pacituoti jo žodžiai vyriausybės pranešime, parengtame anglų kalba.

Derybomis Abu Dabyje bus siekiama sustiprinti dviejų regioninių ekonominių jėgų bendradarbiavimą aviacijos, turizmo, prekybos, sveikatos, energetikos ir saugumo srityse.

Izraelio vyriausybės pranešime sakoma, kad prieš pasirašant bendradarbiavimo susitarimus civilinėje ir ekonominėje srityse, vyks „darbo grupių susitikimai įvairiais klausimais“.

Vizito metu taip pat vyks trišalis susitikimas tarp J. Kushnerio, M. Ben Shabbato ir JAE patarėjo nacionalinio saugumo klausimais šeicho Tahnouno bin Zayedo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt