Pasaulyje

2015.12.11 11:56

Paryžiaus klimato konferencijoje valstybėms susitarti nepavyksta

Paryžiaus klimato konferencijos derybininkai sutartį dėl visuotinio atšilimo pažabojimo užbaigs šeštadienį – dieną vėliau nei tikėtasi, skelbia BBC.

„Taigi dabar liko tik keli raudonųjų linijų klausimai. Tai esminiai šio forumo dalykai, susiję su principinėmis problemomis. Manau, kad iš esmės dabar liko tik trys ar keturi dalykai dėl kurių turi būti suformuluoti politiniai kompromisai“, – teigė JT gamtosaugos programos vadovas Achimas Steineris.

Vienas iš jų – tai, kad dabar jau nebegalima griežtai suskirstyti valstybių į išsivysčiusias ir besivystančias – donores ir vien paramos gavėjas. Visos turi prisiimti griežtai kontroliuojamų gamtosauginių įsipareigojimų, kurie sugebėtų sumažinti atmosferos teršimą anglies dvideginiu ir kitomis šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis ir taip apribotų potencialiai pavojingą žemės klimato šiltėjimą.

„Daugelis žmonių mane padrąsino, sakydami, kad tai galima padaryti ir tai bus pasiekta. Ir niekas man nesakė kaip nors kitaip. Esu nusiteikęs labai optimistiškai. Tikiuosi, kad jie pateiks labai stiprų, ambicingą ir visuotinį susitarimą, atsižvelgiantį į visų pasaulio žmonių troškimus“, – viltimis dalinosi JT generalinis sekretorius Ban Ki-Moonas.

„Dalykai juda teisinga kryptimi“, – nurodė viršūnių susitikimui pirmininkaujantis Prancūzijos užsienio reikalų ministras Laurentas Fabius.

Pranešama, kad tarp kitų neišspręstų klausimų derybininkai dar nesutarė dėl kompensacijų šalims, kurias labiausiai veikia klimato kaita. Paryžiuje pasirašyta sutartis įsigalios 2020 metais.

Jungtinių Tautų (JT) derybų, skirtų padėti apsaugoti žmoniją nuo klimato katastrofos, šeimininkė Prancūzija ketvirtadienį teigė, kad derybininkai „nepaprastai priartėjo“ prie istorinės sutarties sudarymo, tačiau paragino dviejų naktų nepertraukiamų derybų dalyvius ryžtis precedento neturintiems kompromisams.

Per 11 konferencijos dienų Prancūzijoje sostinėje 195 derybininkams kol kas nepavyko išspręsti dešimtmečius trunkančių ginčų tarp turtingųjų ir vargingų valstybių, kaip sumažinti išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį.

L. Fabiusas pasiūlė naują planuojamos sutarties projektą ir pridūrė, kad laikas žengti „ryžtingą žingsnį“.

„Esame nepaprastai arti finišo linijos. Laikas priimti susitarimą. Šiuo metu svarbu ieškoti kompromiso“, – teigė Prancūzijos užsienio reikalų ministras.

Pasaulio lyderiai Paryžiaus derybas pavadino paskutine galimybe išvengti pražūtingų klimato pokyčių, stiprių sausrų, potvynių, audrų, taip pat kylančio jūrų lygio, kuris kelia pavojų saloms ir apgyvendintiems pakrančių regionams.

Kaip praneša NDTV, planuojama sutartimi siekiama sukelti revoliuciją pasaulio energetikos sistemoje, mažinant arba potencialiai atsisakant akmens anglių, naftos, dujų naudojimo ir pakeičiant juos į atsinaujinančius šaltinius, tokius kaip saulės energetika.