Pasaulyje

2015.12.11 08:20

Niujorke ketinama nuspręsti Sirijos ateitį

Kitą penktadienį, gruodžio 18 dieną, Niujorke turėtų būti surengta dar viena aukščiausio lygio tarptautinė konferencija, skirta Sirijos pilietiniam karui. Neatmetama, kad pirmą kartą be pagrindinių užsienio šalių susitikime gali dalyvauti ir Damasko režimo bei Sirijos opozicijos atstovai. 

Saudo Arabijoje susitikusi nuosaikesnių pažiūrų sunitiška Sirijos opozicija, neoficialiomis žiniomis, jau susitarė dėl bendrų pozicijų derantis su Basharo al-Assado režimu. Šios derybos turėtų baigtis penktadienį.

Į Rijadą Saudo Arabijos valdžia sukvietė didžiąją dalį sunitiškai Sirijos daugumai atstovaujančių opozicinių judėjimų, nors pačios radikaliausios grupuotės – siejamos su teroristinėmis grupuotėmis „al-Qaeda“ ar „Islamo valstybe“ – nebuvo pakviestos.

Daugumą šių grupuočių finansuoja Saudo Arabija ir kitos sunitiškos persų įlankos valstybės bei Turkija.

Neoficialiomis žiniomis jos jau susitarė dėl bendros pozicijos – siekti Sirijoje pliuralistinio režimo, kuris atstovautų visus Sirijos žmones, bet prezidentas Basharas al-Assadas privalo pasitraukti.

Viena iš galingiausių tokių salafitų pažiūrų grupuočių Rijado susitikime dalyvavo, bet vėliau jos atstovai išvyko, pareiškę, kad buvo per mažai akcentuotas musulmoniškas būsimos Sirijos pobūdis.

Rijado susitikime nedalyvavo ir Sirijos šiaurę kontroliuojantys kurdai, bet jie surengė atskirą savo pajėgų susitikimą ir taip pat turėtų dalyvauti derybose Niujorke.