Naujienų srautas

Pasaulyje2015.12.10 15:25

B. Hodgesas: NATO atsakas visų pirma turėtų būti greitas

Jungtinių Amerikos Valstijų sausumos pajėgų Europoje vadas pripažįsta, kad Rusijos ginkluotė Kaliningrade leidžia užkirsti kelią NATO pajėgoms atvykti į Baltijos regioną. Generolas Benas Hodgesas pareiškė, kad Amerikos pajėgos iki kitų metų rudens turėtų nugabenti visą suplanuotą ginkluotę į rytines NATO sąjungininkes, o Vokietijoje mokosi ir duoti atkirtį Rusijos oro pajėgoms bei elektroniniams trukdžiams.

Tačiau pajėgų vadas pripažįsta, kad NATO atsakas – ir karinis, ir politinis – visų pirma turėtų būti greitas.

Amerikos sausumos pajėgų Europoje vadas ieško būdų, kaip įveikti Rusijos raketas, kurios dabar pajėgios neprileisti nei NATO laivų, nei lėktuvų prie Baltijos šalių.

„Jei pažiūrėsite konkrečiai į Kaliningrado regioną ir ką Rusija ten sutelkusi – tai daug pajėgumų. Labiausiai nerimą kelia ne tik tai, kad jis tarp Lenkijos ir Lietuvos, dviejų mūsų sąjungininkų, bet tai, kad jis gali užkirsti kelią patekti į Baltijos jūrą – dėl priešlaivinių ir priešlėktuvinių pajėgumų, taip pat elektroninio karo pajėgumų“, – teigia JAV sausumos pajėgų Europoje vadas gen. ltn. B. Hodgesas.

Jungtinės Valstijos grįžta prie politikos atgrasyti priešininkus, o ne vien užtikrinti sąjungininkus – B. Hodgesas sako nenorintis, kad Rusija neteisingai įvertintų Amerikos ryžtą ir pajėgumą duoti atkirtį. Neseniai išgabenusi paskutinius tankus iš Europos, Amerika juos vėl grąžino, ir pustrečio šimto tankų bei tūkstantį kitų technikos vienetų perkelia į rytines sąjungininkes.

Generolas sako, kad Lietuvoje, Rumunijoje bei Bulgarijoje jau įvykdytas planas palikti reikalingą ginkluotę, kad pastiprinimai galėtų atvykti greičiau. Kita Amerikos pajėgų brigada Lenkijoje, Latvijoje ir Estijoje sandėlius pripildys iki rugsėjo.

Pajėgų vadas anksčiau yra pripažinęs, kad pabėgėliai keliauja per Europą greičiau negu karinės vilkstinės, nes biurokratija dusina – užtrunka porą savaičių gauti leidimus gabenti techniką per sienas.

Todėl svarbiausia, pasak generolo, greitis – sparčiai nustatyti kylančią krizę, sparčiai priimti politinį sprendimą ir sparčiai permesti pajėgas, nes Rusija jau įrodė tai sugebanti. Būtent greičio dabar amerikiečiai ir mokosi per pratybas Europoje. Be to, pajėgos mėgina prisiminti Šaltojo karo patirtį, kurios dabartinė karininkų karta nebeturi.

B. Hodgesas yra sakęs, kad mažai tikėtina, jog Rusijos pajėgos mėgintų užgrobti trumpą, bet strateginį Lietuvos ir Lenkijos pasienio ruožą tarp Baltarusijos ir Kaliningrado srities, bet ir Krymo okupacija pats dar neseniai nebūtų patikėjęs.

„Mes daug mokomės iš ukrainiečių. Dauguma iš jų – veteranai. Aš niekada nebuvau patekęs į Rusijos artilerijos ar raketų apšaudymą, o jie buvo. Taigi mokomės apie Rusijos nepilotuojamų lėktuvų, elektroninės karybos pajėgumus, ką reiškia būti išmaniųjų raketų taikiniu. Nelabai malonu“, – teigia JAV sausumos pajėgų Europoje vadas.

Amerika oro atakų nėra patyrusi dešimtmečius, sako B. Hodgesas. Dabar mokosi joms duoti atkirtį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi