Naujienų srautas

Pasaulyje2015.12.10 12:04

Nuo cheminio karo iki cheminio terorizmo

LRT.lt 2015.12.10 12:04

Dar prieš Rugsėjo 11-osios įvykius buvo manoma, kad tuo metu aktyvios teroristų grupuotės „Al-Qaeda“, „Hezbollah“ ir didelės palestiniečių grupės neturėjo galimybių panaudoti masinio naikinimo ginklo, teigia Izraelio mokslininkas Ely Karmonas. Tačiau tris pastaruosius dešimtmečius pasaulyje cheminio terorizmo grėsmė egzistavo ir ji gali tapti dar didesnė, tvirtina mokslininkas.

Tarptautinis antiterorizmo institutas Izraelyje kartu su Prancūzijos CREST smegenų centru 1998–2000 metais atliko išsamų cheminio, biologinio, radiologinio ir branduolinio terorizmo tyrimą. Iš 292 incidentų (nustatytų per pastaruosius tris dešimtmečius) pusė buvo grasinimai. 35 iš 42 realių atakų buvo cheminės. Mokslininkų vertinimu, cheminis terorizmas buvo viena labiausiai tikėtinų grėsmių, nes teroristų organizacijos jau turėjo žinių apie chemikalus ir sprogmenis.

Pasak Izraelio mokslininko, cheminių incidentų ir atakų skaičius smarkiai išaugo po Irano-Irako karo ir Antrojo Persijos įlankos karo. Ši tendencija nesikeitė ir po Rugsėjo 11-osios bei juodligės teroro akto JAV.

Kaip pastebi E. Karmonas, beveik visi „Al-Qaedos“ cheminio terorizmo scenarijai Europoje ir už jos ribų nepavyko, tačiau išpuoliai Libane, Sirijoje, Irake verčia keisti grėsmių vertinimą.

„Norėčiau iškelti keletą klausimų diskusijai: kiek Sirijos cheminių medžiagų ir prietaisų pateko į sukilėlių rankas? Kiek naudotinų cheminių ir kitų reikalingų medžiagų išliko „Muthanna“ cheminio ginklo gamybos įmonėse? Kas nutiks 700 irakiečių chemikų, biologų ir branduolinių mokslų specialistų, kai jie bus išlaisvinti?“ – klausia E. Karmonas. 

Daugiau skaitykite anglų kalba: From State Chemical Warfare to Chemical Terrorism

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi