Pasaulyje

2020.08.28 07:05

Naujausia informacija. Dėl koronaviruso infekcijos Nyderlandai atsisako audinių veisimo

atnaujinta 21.56
BNS, ELTA, LRT.lt2020.08.28 07:05

Kinijos užsienio reikalų ministras Wang Yi pareiškė abejones, kad koronavirusas kilo iš jo šalies, praneša agentūra „Reuters“. Tuo metu Vengrija nuo rugsėjo 1-osios uždaro savo sienas.

Tik todėl, kad Kinija pirmoji iš šalių pranešė apie virusą, dar nereiškia, kad virusas ir kilo Kinijoje, pareiškė ministras lankydamasis Norvegijoje. Anot jo, yra duomenų, kad virusas galbūt kažkur pasaulyje galėjo pasireikšti jau anksčiau. Kur kilo virusas ir kur yra pandemijos ištakos, esą turėtų aiškintis mokslininkai ir medicinos ekspertai.

„Tai neturėtų būti politizuojama ar stigmatizuojama“, – pabrėžė Wang Yi, akivaizdžiai turėdamas omenyje JAV prezidentą Donaldą Trumpą, kuris koronavirusą yra pavadinęs „kinų virusu“.

Kinija penktadienį pranešė apie devynis naujus COVID-19 atvejus. Para anksčiau jų buvo aštuoni. Visi atvejai yra įvežtiniai. Tai jau dvylikta diena iš eilės, kai šalyje neregistruojama vietinių užsikrėtimo atvejų.
Kinija atskirai registruoja besimptomius atvejus. Penktadienį pranešta apie 16 tokių atvejų, para anksčiau jų buvo 19.

Atnaujinta 21.56

Prancūzija penktadienį pranešė, kad šalyje stebimas „eksponentinis“ užsikrėtimų naujuoju koronavirusu skaičiaus didėjimas, per pastarąją parą nustačius daugiau kaip 7 tūkst. koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejus.

„Epidemijos raidos dinamika yra eksponentinė“, – pripažino Prancūzijos sveikatos apsaugos generalinis direktoratas.

Tarnyba nurodė, kad pastarąją parą žemyninėje Prancūzijoje buvo nustatyti 7 379 nauji užsikrėtimo atvejai. Ketvirtadienį jų buvo 6 111, o trečiadienį – 5 429.

Šie rodikliai yra didžiausi Prancūzijoje nuo COVID-19 testavimo programos išplėtimo. Keturių tūkstančių atvejų per parą riba buvo peržengta prieš kelias dienas, ir nuo to laiko užsikrėtimų skaičius nuolat augo.

Atnaujinta 20.37

Dėl koronaviruso infekcijos Nyderlandai atsisako audinių veisimo

Dešimtyse audinių fermų nustačius koronaviruso infekciją, Nyderlandai anksčiau laiko stabdo kailinių žvėrelių veisimą. Nuo 2021 metų kovo 1 dienos visos fermos privalo nutraukti veiklą, penktadienį paskelbė vyriausybė Hagoje. Atitinkamas sprendimas turėjo įsigalioti tik 2024-aisiais.

Daugiau kaip 40 audinių fermų Nyderlanduose buvo nustatytas koronavirusas. Būta atvejų, kai užsikrėtė ir žmonės. Visi žvėreliai minėtose fermose buvo nugaišinti.

Ekspertai baiminasi, kad kailinių žvėrelių fermos gali likti infekcijos židiniai ir ilgam kelti pavojų ir žmonėms.

Nyderlanduose dar veikia apie 150 audinių fermų, pirmiausiai – Šiaurės Brabanto provincijoje šalies pietryčiuose. Žvėrelių augintojams bus išmokėtos iš viso 180 mln. eurų kompensacijų.

Atnaujinta 18.50

Berlyno teismas leido rengti protestą prieš apribojimus dėl koronaviruso

Berlyno teismas penktadienį pripažino negaliojančiu miesto valdžios sprendimą uždrausti savaitgalį planuotą protestą prieš apribojimus dėl koronaviruso, o policija pareiškė planuojanti jame dirbti, kad užtikrintų saugumo reikalavimų dėl viruso laikymąsi.

Vokietijos sostinės valdžia anksčiau šią savaitę nusprendė neleisti šeštadienį rengti demonstracijos būgštaudama, kad 22 tūkst. protestuotojų, ketinusių joje dalyvauti, nesilaikys rekomenduojamo 1,5 m atstumo ir nepaisys reikalavimo dėvėti apsaugines kaukes. Šis sprendimas išprovokavo protesto organizatorių ir jų šalininkų pyktį; jie užtvindė socialinius tinklus žinutėmis su pažadais nepaklusti draudimui, o kai kurie jų net ragino griebtis smurto.

Berlyno administracinis teismas stojo protestuotojų pusėn, pareiškęs, kad nėra ženklų, jog organizatoriai „tyčia ignoruos“ socialinio atstumo taisykles ir kels grėsmę visuomenės sveikatai. Teismas taip pat kritikavo pareigūnus, kad šie uždraudė demonstraciją neapsvarstę alternatyvų, tokių kaip leisti protestą rengti naujoje vietoje ar dalyvaujant mažiau žmonių.

Šis teismo sprendimas dar gali būti apskųstas.

Kelios grupės ketina rengti kontrdemonstracijas protestui prieš apribojimus dėl koronaviruso. Berlyno policija savo ruožtu nurodė, kad savaitgalio protestus stebės mažiausiai 3 tūkst. pareigūnų, įskaitant federalinės policijos darbuotojus.

Į ankstesnį tokį protestą, vykusį Vokietijos sostinėje rugpjūčio 1-ąją, susirinko tūkstančiai žmonių. Demonstracija pritraukė daug dalyvių, įskaitant sąmokslo teoretikus ir ultrakairiųjų ir ultradešiniųjų pažiūrų asmenis, prieš skiepus nusiteikusius gyventojus bei žmones, save vadinančius „laisvamaniais“. Policija ėmė vaikyti susirinkusiųjų minią, nes per protestą nebuvo paisoma higienos taisyklių dėl viruso, tokių kaip saugaus atstumo laikymasis ar kaukių dėvėjimas.

Berlyno policijos viršininkė Barbara Slowik penktadienį pasmerkė internete pastebėtus „raginimus imtis smurto“. Ji ragino demonstrantus elgtis „atsakingai ir demonstruoti sveiką protą“.

„Niekas negali legitimizuoti smurto“, – pareiškė ji žurnalistams.

Manoma, kad Vokietijai gana sėkmingai pavyko suvaldyti koronaviruso protrūkį, tačiau naujų užsikrėtimo atvejų šį mėnesį fiksuojama daugiausiai nuo balandžio.

Atnaujinta 18.25

Vengrija nuo rugsėjo 1 dienos uždaro savo sienas

Užsienyje augant koronaviruso infekcijų skaičiui, Vengrija nuo rugsėjo 1 dienos uždaro savo sienas užsienio turistams. Tai penktadienį Budapešte paskelbė Vyriausybė.

Atvykti į šalį galės tik Vengrijos piliečiai, o užsieniečiai tai galės padaryti tiki turėdami svarią priežastį. Dauguma naujų infekcijų Vengrijoje nustatyti po užsikrėtimų užsienyje, sakė vyriausybės atstovas Gergely`is Gulyasas.

10 mln. gyventojų turinčioje Vengrijoje ketvirtadienį pranešta apie 132 naujas infekcijas per 24 valandas. Šiuo metu čia uždarose viešose patalpose, išskyrus barus ir restoranus, galioja reikalavimas dėvėti kaukes. Taip pat būtina laikytis atstumo.

Atnaujinta 16.32

Indonezijoje – naujų koronaviruso atvejų rekordas

Indonezija antrą dieną iš eilės praneša apie naujų koronaviruso atvejų rekordą. Sveikatos tarnybų penktadienio duomenimis, per 24 valandas užregistruoti 3 003 nauji susirgimai. Iš viso nuo pandemijos pradžios patvirtintų infekcijų skaičius pasiekė beveik 166 000. Jau ketvirtadienį pranešta apie rekordą – daugiau kaip 2 700 naujų atvejų.

Pietryčių Azijoje Indonezija yra labiausiai pandemijos paveikta šalis po Filipinų. Kartu žinybos Džakartoje pranešė apie 105 naujus mirties atvejus. Bendras Covid-19 aukų skaičius išaugo iki 7 200. Jau prieš dvi savaites Vyriausybė paskelbė, kad greičiausiai iki metų pabaigos neįsileis į šalį užsienio atostogautojų.

Atnaujinta 16.09

PSO kartoja – vien dėvėti kaukes nepakanka

Vien dėvėti apsaugines veido kaukes nepakanka, norint užkirsti kelią koronaviruso plitimui, teigė Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) nepaprastųjų ligų skyriaus techninės grupės vadovė Maria Van Kerkhove. Pasak jos, žmonės turi laikytis saugaus atstumo vienas nuo kito, praneša „Deutsche Welle“.

„Matome, kad žmonės iš tiesų nebesilaiko fizinio atstumo“, – teigė ji per PSO spaudos konferenciją.

„Net jei dėvite kaukes, vis tiek turite bandyti laikytis bent vieno metro atstumo, o jei galite, – ir dar didesnio“, – pridūrė vadovė.

PSO įvardijamos kovos su koronavirusu priemonės apima apsauginių veido kaukių dėvėjimą, socialinio atstumo laikymąsi, reguliarų ir kruopštų rankų plovimą.

„Taigi tai susiję ne vien su kaukėmis. Ne vien su fiziniu atstumu. Ir ne vien tik su rankų plovimu. Darykite viską“, – sakė M. Van Kerkhove.

Visame pasaulyje nustatyta jau daugiau kaip 24,6 mln. infekcijos atvejų, mažiausiai 835 tūkst. žmonių mirė, per 17 mln. pasveiko.

Atnaujinta 16.06

Naujai infekuotųjų amžiaus vidurkis Italijoje sumažėjo iki 31 metų

Per praėjusias dvi savaites vidutinis užsikrėtusiųjų koronavirusu amžius Italijoje sumažėjo iki 31 metų, pranešė Italijos sveikatos institutas (ISS). Tai siejama su padidėjusiu jaunesnių gyventojų mobilumu per vasaros atostogas, sakoma ISS ataskaitoje.

27,2 proc. italų, kuriems patvirtintas virusas, užsikrėtė užsienyje. Pasak ekspertų, diagnozuoti atvejai nėra tokie sunkūs kaip epidemijos pradžioje vasario pabaigoje.

Tačiau dabar vėl pranešama apie infekcijos atvejus ir iš senelių namų. Teigiamas koronaviruso testas nustatytas 21 vienų Milano senelių namų gyventojams, rašo laikraštis „Il Giorno“. Tačiau jie simptomų nejaučia.

Italijoje naujų užsikrėtimų koronavirusu skaičius vėl auga, tačiau mirčių mažėja. Ketvirtadienį pranešta apie 1 411 naujų atvejų. Para anksčiau jų buvo 1 367. Per 24 valandas mirė 5 žmonės, para anksčiau mirčių buvo 13.

Atnaujinta 12.39

Rusijoje koronaviruso atvejų skaičius peržengė 980 000

Rusijoje oficialiai patvirtintų užsikrėtimo koronaviruso infekcija (COVID-19) atvejų skaičius penktadienį perkopė 980 000 ribą.Praėjusią parą šalyje nustatyti 4 829 nauji infekcijos atvejai, ir bendras COVID-19 atvejų skaičius pasiekė 980 405.

654 nauji atvejai užfiksuoti sostinėje Maskvoje, 187 – Sankt Peterburge, 150 – Maskvos srityje, 133 – Žemutinio Naugardo srityje, o 132 atvejai – Rostovo srityje. Su infekcija susijusių mirčių skaičius Rusijoje artėja prie 17 000. Per praėjusias 24 valandas mirė dar 110 virusu užsikrėtusių rusų, o nuo pandemijos pradžios iš viso mirė 16 914 Rusijos žmonių. Rusija pagal patvirtintų COVID-19 atvejų skaičių tebėra ketvirta šalis pasaulyje.

Atnaujinta 12.35

Ukrainoje pasiektas naujas susirgimų COVID-19 rekordas

Latvijoje per praėjusią parą atlikus 2 040 testų buvo patvirtinti devyni nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai, penktadienį pranešė Ligų profilaktikos ir kontrolės centras. Šalyje iki šiol patvirtinti 1 375 COVID-19 atvejai.

Atnaujinta 12.30

Situacija Baltijos šalyse

Koronaviruso protrūkis Latvijoje iki šiol pareikalavo 34 žmonių gyvybių, pasveiko 1 163 užsikrėtusieji.

Estijoje praėjusią parą nustatyta 18 naujų koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejų, naujų mirties atvejų neužfiksuota, praneša Sveikatos taryba.
Šalyje nuo pandemijos pradžios patvirtinti iš viso 2 343 infekcijos atvejai, 64 pacientai mirė, daugiau kaip 2 000 jau pasveiko.

LRT.lt primena, kad Lietuvoje penktadienį patvirtinti 48 nauji susirgimai per parą.

Atnaujinta 10.18 val.

Indijoje praėjusią parą užfiksuotas vėl rekordinis naujų koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejų skaičius – 77 266, mirė dar 1 057 užsikrėtę pacientai, praneša „Reuters“.

Bendras nustatytų COVID-19 atvejų skaičius Indijoje išaugo iki 3,39 mln. Su infekcija susijusių mirčių skaičius siekia 61 529.
Šalyje pastarosiomis savaitėmis sparčiai daugėja naujų koronaviruso atvejų.

Indija nuo rugpjūčio 7 d. dienos yra daugiausiai kiekvieną parą naujų infekcijos atvejų užregistruojanti šalis pasaulyje. Tačiau pagal oficialiai patvirtintų COVID-19 atvejų ir aukų skaičių Indija vis dar atsilieka nuo JAV ir Brazilijos.

Atnaujinta 9.45 val.

Ukrainoje per pastarąją parą nustatyti 2 438 koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai – daugiausiai nuo epidemijos pradžios, taip pat mirė 48 anksčiau užsikrėtę pacientai, penktadienį pranešė atsaką į epidemiją koordinuojanti Nacionalinio saugumo ir gynybos taryba (NSGT).

Ankstesnis didžiausias naujų COVID-19 atvejų paros prieaugis buvo užfiksuotas rugpjūčio 22 dieną, kai užfiksuoti 2 328 užsikrėtimo atvejai.

Nuo protrūkio pradžios Ukrainoje nustatyti iš viso 114 497 užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejai, 55 083 žmonės pasveiko, iš jų 866 – per pastarąją parą. Bendras COVID-19 epidemijos aukų skaičius šalyje padidėjo iki 2 451 žmogaus.

Penktadienį šalyje buvo 56 963 žinomi aktyvūs koronavirusinės infekcijos atvejai – 1 524 daugiau negu ankstesnę dieną.

Per pastarąją parą daugiausiai naujų COVID-19 atvejų užfiksuota sostinėje Kijeve (251), taip pat Charkivo (242), Ternopilio (233), Lvivo (215), Odesos (2014) ir Ivano Frankivsko (176) srityse. Ukrainos Vyriausybė anksčiau šią savaitę nusprendė iki rugsėjo 28 dienos uždaryti šalies sienas užsienio piliečiams.

Kaip sakė vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas, suvaržymai negalios užsieniečiams, turintiems leidimą gyventi, dalyvaujantiems tarptautinėse ir humanitarinėse misijose, keliaujantiems per šalį tranzitu, dirbantiems krovininių automobilių vairuotojais ar NATO valstybių instruktoriais, kultūros veikėjams, turintiems kokios nors kultūros įstaigos kvietimą, ir kai kuriems kitiems asmenims.

Suvaržymai įsigalios šeštadienio vidurnaktį vietos (ir Lietuvos) laiku.

Kaip rodo Baltimorėje įsikūrusio universiteto duomenys, paskelbti 20 val. 30 min. vietos (penktadienį 3 val. 30 min. Lietuvos) laiku, per pastarąją parą šalyje mirė 931 žmogus, kuriam buvo patvirtinta koronavirusinė infekcija COVID-19. Bendras aukų skaičius išaugo iki 180 527.

Be to, per parą nustačius dar 42 859 užsikrėtimo atvejus bendras patvirtintų COVID-19 atvejų skaičius Jungtinėse Valstijose padidėjo iki 5 860 397. JAV smarkiai lenkia visas kitas valstybes tiek pagal patvirtintų COVID-19 atvejų, tiek pagal mirčių skaičių.

Dar mažiausiai 2 101 326 užsikrėtusiųjų pasveiko.

Pastarosiomis savaitėmis Jungtinėse Valstijose registruoja mažiau užsikrėtimo atvejų, bet padėtis išlieka sunki, o sergamumas skirtinguose regionuose labai įvairuoja.

Lietuvoje įsigaliojo karantinas – 7 trumpi patarimai, padedantys išvengti koronaviruso plitimo