Pasaulyje

2015.12.09 15:30

Latvijos pagrindinėje valdančiojoje partijoje nesutariama dėl kandidato į premjero postą

BNS2015.12.09 15:30

Pasirinkimas, kas taps Latvijos naujuoju premjeru, priklausys nuo įtakos pusiausvyros tarp dviejų grupių pagrindinėje valdančiojoje partijoje „Vienybė“, palaikančių skirtingus kandidatus, nurodė BNS šaltiniai politiniuose sluoksniuose.

Nors „Vienybės“ koalicijos partneriai – Žaliųjų ir valstiečių sąjunga (ZZS) bei Nacionalinis aljansas – išreiškė palaikymą vidaus reikalų ministrui Richardui Kozlovskiui, kurį atsistatydinanti premjerė Laimduota Straujuma paminėjo kaip savo galimą įpėdinį, kai kurie „Vienybės“ deputatai ir valdybos nariai labiau nori tame poste matyti partijos parlamentinės frakcijos lyderę Solvitą Abuoltinią.

Vienas „Vienybės“ atstovas, pageidavęs neviešinti jo vardo, sakė naujienų agentūrai BNS: „Dauguma valdybos narių nori, kad premjere taptų Abuoltinia, o mažuma palaiko Kozlovskį, bet ta mažuma labai aktyvi.“

Konservatyvios pakraipos Nacionalinis aljansas leido suprasti, kad pasitrauktų iš koalicijos, jeigu į premjero postą būtų siūloma S. Abuoltinia. „Vienybės“ ir ZZS koalicija teoriškai galėtų užsitikrinti daugumą parlamente be Nacionalinio aljanso, jeigu pakviestų į koaliciją mažas opozicijos partijas – Latvijos regionų aljansą (LRA) ir kairiąją „Iš širdies – Latvijai“ (NSL).

Tačiau ZZS tikriausiai nesutiktų dalyvauti koalicijoje be Nacionalinio aljanso ir vadovaujant S. Abuoltiniai. Pasak vieno ZZS šaltinio, tarp šios partijos deputatų nėra nei vieno, kuris palaikytų S. Abuoltinios kandidatūrą į premjero postą.

Taip pat kalbama, kad palaikymas R. Kozlovskiui, kurį reiškia „Vienybės“ maištininkų grupė, vadovaujama Ilzės Vinkelės, tėra priedanga, o tikroji nesutarimų priežastis esanti kitokia.

Jeigu „Vienybė“ iškeltų S. Abuoltinios kandidatūrą, bet ZZS ir Nacionalinis aljansas nesutiktų dalyvauti koalicijoje tokiomis sąlygomis, „Vienybė“ gali prarasti teisę formuoti naują vyriausybę, kuri tuomet atitektų ZZS – antrajai didžiausiai parlamentinei partijai tarp potencialios koalicijos narių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.