Pasaulyje

2015.12.09 10:33

Pabėgėliai paatviravo apie IS keliamą siaubą

Mindaugas Jackevičius, Artūras Morozovas, DELFI.lt2015.12.09 10:33

„Islamo valstybė“ (IS), dar vadinama „Daesh“, kelia siaubą nuo jos pabėgusiems sirams. Tuo įsitikino DELFI žurnalistai, Turkijos Adanos mieste lankydamiesi pabėgėlių iš Sirijos stovyklavietėse. 

Adanos autobusų stotis penktadienio popietę. Stotis ištuštėjusi, pakvipusi kepamais kebabais. Keliautojai ramiai laukia autobusų, o prekybininkai ir visokio plauko veikėjai praeivius stabdo siūlydami įvairias paslaugas.

Metų pradžioje žurnalistas ir taikos žurnalistikos profesorius Stevenas Youngbloodas vaizdo pasakojime pažvelgė į neoficialaus palapinių miestelio Adanos autobusų stotyje gyventojus. Tuomet čia gyveno 250 sirų.

Pasak S. Youngbloodo, tuo metu Adanos regione gyveno 100 tūkst. pabėgėlių. Dauguma jų – apie 90 proc. – buvo apsistoję ne oficialiose stovyklose, dalis jų – tiesiog gatvėje ar palapinėse. Vieniems oficialios stovyklos prilygsta kalėjimui, kiti ten tiesiog negalėjo patekti – stovyklos buvo perpildytos. Kiti pasakojo apie oficialiose stovyklose patirtą smurtą.

Anksčiau žiniasklaidos aprašytų pabėgėlių tuntų stotyje nematyti – jie tarsi išnykę. Tačiau apsukę kelis ratus pastebime apleistuose stoties angaruose šmėžuojančius žmones. Vietiniai taksistai, nors ir nekalbėdami angliškai, parodo – ten gyvena sirai. Mečetės ir stoties pašonėje susikūrusi atskira gyvenvietė.

Bijo, kad nupjaus galvą

Pirmiausia sutikome Abu Ahmaną. Vyras prisistatė atvykęs iš Rakos – miesto Sirijos Šiaurėje, tapusio faktine IS sostine. Siras sakė pabėgęs nuo „Daesh“.

Jis noriai aprodė namais tapusį sandėliuką autobusų stotyje, tačiau griežtai atsisakė fotografuotis. „Daesh“, – ranka džirindamas po kaklu, sakė Abu Ahmanas. Iš to supratome – jei nuotraukas pamatys „Daesh“, grįžus į Siriją Abu Ahmano gyvybei kils pavojus. Vyras neturi dokumentų ir gyvena kaip benamis. Turkijoje jis tarsi neegzistuoja. Tuo metu Muchamedas iš Alepo pats prašėsi būti nufotografuotas.

Stebint stoties gyventojus susidarė įspūdis, kad visos jų dienos vienodos: sėdi šalia namais tapusių garažų ir sandėliukų, gano vaikus ir stebi aplinką. Tiesa, dalis jų dirba bei įdarbina vaikus. Vienas sirų vaikas tuo metu kaip tik plovė automobilį. Nė vienas iš sutiktųjų nekalbėjo angliškai.

Musulmonės moterys atsisakydavo fotografuotis, tačiau į objektyvą stūmė vaikus. Visos jos noriai aprodė savus namus – sandėliukuose, garažuose įrengtas palapines. Visos jos išklotos kilimais ir tvarkingos. Stebint jų namus kyla natūralus klausimus – kaip galima laiką leisti tiesiog sėdint ant kilimų, kada nėra jokio baldo.

Skurdo prispaustos moterys su gausiu būriu vaikų traukia į gatves. Adanoje ne kartą į akis krito moterys, kurios, prisidengdamos vaikais, išmaldos prašo tiesiog gatvėje. Šeimyna įsitaiso ant žolės tarp eismo juostų šalia šviesoforo, automobiliams sustojus prie raudonos šviesos signalo, prie automobilių pripuola vaikai. Jie įpratę basi nardyti tarp automobilių.

Vienas berniukas prestižiniame Adanos bulvare mums ėmė barbenti į langą. Kada pastebėjo mano žvilgsnį nukrypus į jo žaizdotas rankas, vaikas ėmė demonstratyviai krapštyti šašus.

Pabėgėlius įkurdino karinėje bazėje

Nors Adanoje ir visoje Turkijoje turėtų knibždėte knibždėti pabėgėlių, jų tenka paieškoti: nėra taip, kad pabėgėliai būtų viešai matomi. Iš viso Turkijoje veikia 23 oficialios stovyklos, kuriose apgyvendinami migrantai iš Sirijos.

Viena tokių stovyklų – Saricam palapinių stovykla – įkurta pietinėje Adanos dalyje. Norint į ją patekti, reikia specialaus Turkijos užsienio reikalų ministerijos leidimo. Griežta tvarka nestebina, kai žinai, kad toje pat teritorijoje įsikūrusi Incirlik oro pajėgų bazė, kuria naudojasi JAV ir Turkijos oro pajėgos. Iš čia vykdomi antskrydžiai prieš IS.

Sustojus prie vielinės tvoros, automatu ginkluotas kareivis nekalbėjo angliškai, tačiau, pasitaręs su kolegomis, pakvietė užeiti į vidų. Praėję saugumo procedūras, buvome nuvesti į viršininko kabinetą, kuriame ginkluoti pareigūnai kalbėjo angliškai.

Vyrai patvirtino, kad pataikėme į reikiamą vietą – šioje didžiulėje karinėje teritorijoje įsikūrusi į pabėgėlių stovykla, o mes patekome pas teritoriją saugančius pareigūnus. Tiesa, pati pabėgėlių stovykla dar už 15 kilometrų.

Pareigūnai susisiekė su pabėgėlių stovyklos atstovais, tačiau šie žurnalistų iš Lietuvos neįsileido – tam reikia atskiro leidimo, o procedūros ilgai trunka. Tačiau turkai demonstravo vaišingumą ne tik vaišindami tradicine arbata – jie bandė surasti sirų šeimų, o galiausiai patarė nuvažiuoti į Yenidogan rajoną.

Beje, policijos pareigūnas Cahitas patvirtino, kad sirai nevengia elgetauti. Tačiau, sakė jis, pabėgėliai iš esmės nekelia didelių problemų.

Angliškai nekalba, tačiau žino žodžius „Love“ ir „Money“

Paklausę pareigūnų patarimo, nuvykome į Yenidogan rajoną. Tai palapinių stovykla Adanos pakraštyje, įsikūrusi naujutėlaitės mokyklos ir privačių namų pašonėje. Važiuodami kvartalo gatvelėmis, staiga patekome į atskirą respubliką.

Mus kaip mat apspito fotografuotis norintys vaikai. Suaugusieji tempėsi norėdami parodyti, kur ir kaip gyvena. „Syria, Bashar al Assad“, – prisistatė jie.

Ir čia neradome nė vieno kalbančio angliškai. „I love you“ ir „Money, money“ („Aš tave myliu“ ir „Pinigai“) – tai buvo dažniausiai mūsų girdimi žodžiai. Juos kartojo basakojai vaikai ir

galvas užsidengusios paauglės merginos. Viena maždaug trejų metų mergaitė sekė mane kartodama neaiškius žodžius – greičiausiai, pamokyta suaugusiųjų, prašė pinigų.

Kita vertus, vaikai neatrodo alkstantys – guvūs, laimingi, valgo mandarinus ir bulvių traškučius. Greičiausiai tik paaugę supras, kokiam gyvenimui yra pasmerkiami negalėdami lankyti mokyklos. Turbūt didžiausia jų pramoga – tiesiog virš galvų į aviacijos bazę besileidžiantys kariniai lėktuvai.

Susidarė įspūdis, kad panašiuose getuose likę labiausiai pažeidžiami asmenys. Labiau išsilavinę ar turtingesni sirai, matyt, seniai pasiekę Europą ar bent jau gyvena oficialiose stovyklose Turkijoje, kur užtikrinami būtiniausi poreikiai.

Įdomu tai, kad palapinėse jie įsirengę net „kanalizaciją“ – žemėje išarę vagas, kuriomis iš palapinių išteka paplavos. Tiesa, šioje neoficialioje stovykloje žmonės turi galimybę nusiprausti ir pasinaudoti tualetu: tam įrengti specialūs vagonėliai.

Adaną gaubiant vakaro tamsumoms, pamažu kūrėsi sirų laužai – žmonės rengė vakarienę. Pabėgėliai kapojo malkas, kurstė laužus ir rodė, kad naktį būna šalta. Pro smilkstančius laužus brovėmės iki automobilio, o mus palydėjęs vaikinas įtartinai paraudusiomis akimis paprašė paremti.