LRT FAKTAI
Benito Mussolini, Adolfas Hitleris 1938 m.

Pasaulyje

2020.08.31 19:04

LRT FAKTAI. Koks naujosios Baltarusijos vėliavos ryšys su nacistine Vokietija?

Jurga Bakaitė, LRT.lt 2020.08.31 19:04

Balta ir raudona spalvos dominuoja protestuose prieš Aliaksandro Lukašenkos režimą Baltarusijoje. Tačiau diskredituoti bandoma tiek judėjimus, tiek jų simbolius.

Internete platinamos žinutės apie istorinės Baltarusijos vėliavos ryšius su nacionalsocialistine Vokietija – LRT FAKTAI aiškinosi, ką iš tiesų atskleidžia istoriniai vaizdai, kuriuose ši vėliava vaizduojama greta svastikų.

Bando pridengti omonininkų veiksmus

„Fašistinis simbolis“ – tai vienas iš epitetų, kurių socialiniuose tinkluose šiandien sulaukia senoji Baltarusijos vėliava. Lukašenkos režimo žalią raudoną vėliavą į protestuotojų simbolį pakeitė susirašinėjimų programėlė „Telegram“ ir vienas svarbiausių Rusijos sporto naujienų puslapių – sports.ru.

Tačiau socialiniuose tinkluose ir tinklaraščiuose kartojama istorija, esą būtent balta su raudona juosta vėliava buvo naudojama „nacių bendrininkų“ Antrojo pasaulinio metais.

„Vietiniai nacių bendrininkai <...> šią vėliavą ir iškėlė kaip savąją. Tokiu būdu ši „tautinė“ vėliava tapo ne ko kito, kaip nacistų ir žydšaudžių simboliu“, – teigiama tinklaraštyje „Kibirkštis“, kurio įrašą publikavo keli kiti puslapiai bei dalijosi socialinių tinklų vartotojai.

Ir tai – ne tik lietuvių kalba sklindanti informacija: teiginiai plinta užsienio socialiniuose tinkluose, forumuose tiek rusų ir anglų, tiek kitomis kalbomis, komunistų bendruomenėse.

Greta faktų iš istorijos įterpiamos išvados ir apie šiuos laikus.

„Jei prieš jus stovi baltos-raudonos-baltos skuduro mylėtojas, tai – nacis“, – aiškinama viename „Reddit“ įraše.

Kitame tekste, kurį publikavo puslapis bukimevieningi.lt, bandoma pateisinti brutalius Baltarusijos specialiųjų tarnybų veiksmus: „Tai [vėliavos demonstravimas] dalinai galėjo prisidėti ir prie dabartinės OMONO žvėriškos reakcijos taikių protestuotojų atžvilgiu, kurie su šita vėliava palaikė opoziciją“ (kalba taisyta – LRT).

Istorikas: vėliavos istorija siekia LDK laikus

Pasak istoriko mokslų daktaro, Vytauto Didžiojo universiteto docento Rūsčio Kamuntavičiaus, istorinė Baltarusijos vėliava siekia Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikus, o jos naudojimas nacių okupacijos metais – tik vienas iš etapų.

„Viena iš hipotezių – Oršos mūšyje vadas užsirišo baltą raištį ir ant jo po to atsirado raudona kraujo juosta“, – sakė jis.

Šią vėliavą perėmė ir trumpai gyvavusi Baltarusijos Liaudies Respublika, kaip ir Lietuva, paskelbusi nepriklausomybę 1918 metais.

Todėl, pasak istoriko, vėliava ilgainiui tapo antirusišku simboliu – pasak R. Kamuntavičiaus, nenuostabu, kad šiandien prorusiškos politinės jėgos vėliavą bando diskredituoti.

„Vėliavos naudojimas šiandien – politinė deklaracija“, – mano jis.

Kadras, kuriame matyti Baltarusijos vėliava ir svastika greta, – iš 1944 metų, kai Baltarusiją buvo okupavusi nacistinė Vokietija. Istoriko R. Kamuntavičiaus teigimu, kaip ir Lietuva tuo metu, Baltarusija buvo atsidūrusi tarp dviejų didžiųjų galių – dalis žmonių palaikė nacionalsocialistus, nes juos matė kaip mažesnį blogį nei Sovietų Sąjunga.

„Pagrindinis jų tikslas buvo nepriklausomos Gudijos valstybės atkūrimas Hitlerio Vokietijos vadovaujamoje „Naujoje Europoje“. Savo simboliais šie kolaborantai pasirinko Vytį ir balta raudona balta vėliavą. 1943 m. buvo netgi įkurta marionetinė Gudų centrinė taryba. Ji padėjo vokiečiams kovoje su partizanais ir resursų tiekimu jų armijai“, – sako R. Kamuntavičius.

Vidurinė buvusios sovietinės Baltarusijos dalis ir Minskas gavo Generalinės Baltarusijos apskrities pavadinimą, kaip ir Lietuva, Latvija ir Estija, ji buvo integruota į Ostlando Reichskomisariatą su sostine Rygoje. Kartu su nacių valdžia gausėjo ir tautinių simbolių.

„Kraštas buvo ekonomiškai išnaudojamas karo reikmėms, o į švietimo sistemą ir kultūrą įvestas Hitlerio ir vokiečių civilizacijos kultas. Nuo 1942 m. gudų kalba leista rašyti tik lotyniškais rašmenimis, o bolševikinių idėjų skleidimas buvo baudžiamas mirtimi. Įvairiose kasdienio gyvenimo srityse rusų kalba buvo keičiama gudų“, – apie tai, kas keitėsi Baltarusijoje, pasakoja istorikas.

Ši vėliava tapo ir atkurtos Baltarusijos simboliu 1991 m. – prie jos prisiekė ir Aliaksandras Lukašenka, vėliau surengęs referendumą ir pakeitęs vėliavą į dabartinę – artimesnę sovietinei.

Paklaustas, ar tiesa, kad baltą ir raudoną vėliavą šiandien naudoja ir kraštutiniai dešinieji, radikalūs nacionalistai, R. Kamuntavičius sakė, kad radikalų tikrai esama, bet nereikėtų pervertinti jų įtakos.

„Tai labai nedidelė ir neįtakinga visuomenės dalis“, – kalbėjo istorikas.

Greta svastikos kabėjusi yra ir lietuviška trispalvė

Paklaustas, ar panašių atvejų, kai lietuviški simboliai buvo naudojami greta nacistinių, rastume ir Lietuvos istorijoje, R. Kamuntavičius atsakė teigiamai: „Pažvelkime į Birželio sukilimą – ten vėl pamatysime geltoną žalią raudoną vėliavą [prie nacistinės]“.

1941 m. birželio sukilimo laikais, kai sovietų po Molotovo-Ribbentropo pakto prisijungtą Lietuvą užėmė Vokietijos kariuomenė, antisovietines kovas vykdė ir Lietuvių aktyvistų frontas.

Internete išties galima rasti bent vieną tokį kadrą: jame matyti, kaip lietuvių pareigūnai pasitinka Vokietijos kariuomenės šarvuotį, gatvėje pakabinta vėliava su svastika, o iš abiejų jos pusių – po lietuvišką trispalvę.

Propaganda

Baltarusijos vėliava išties buvo naudota kartu su nacistiniais simboliais, tačiau tai – tik trumpas šio simbolio istorijos etapas, sako ekspertai. Istorikas R. Kamuntavičius aiškina, kad Baltarusija, kaip ir Lietuva, po pirmosios sovietų okupacijos 1939 m. tikėjosi atkurti nepriklausomybę su Vokietijos pagalba, šios politinės jėgos naudojo tiek baltarusiškus, tiek nacistinius simbolius. Vis dėlto jis atkreipia dėmesį, kad baltos ir raudonos spalvų vėliava turi daug senesnę istoriją ir su nacizmu sieti ją bando tik prieš protestuotojus nukreipta propaganda.

LRT FAKTAI – LRT ir tarptautinės tiriamosios žurnalistikos organizacijos OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) projektas, kuris padeda visiems mums - informacijos vartotojams - geriau ją suprasti. LRT FAKTAI pateikia viešumoje pasirodžiusios įtartinos informacijos dekonstrukciją ir paaiškina, ko galimai buvo siekiama, platinant klaidinančią žinią.

Propaganda, Spaudžiamos antraštės („clickbait“), Užsakytas turinys, Dezinformacija, Satyra ir melaginga žinutė, Klaida, Vienpusiška ir šališka informacija, Manipuliacija, Pramanai, Melaginga/suklastota naujiena, Konspiracijos teorija, Pseudomokslas, Cenzūra