Pasaulyje

2020.08.25 16:39

Gazos blokados panaikinimo palestiniečiai siekia siųsdami „liepsnojančias žinutes“

LRT.lt2020.08.25 16:39

Padegamuosius balionus į Izraelį skraidinanti grupė teigia, kad tai yra tam tikra spaudimo Izraeliui forma, kuria siekiama Gazą slegiančios blokados panaikinimo, rašo „Al Jazeera“.

Pastarąsias keletą savaičių septyni palestiniečiai dar prieš auštant atvyksta prie pat Izraelį ir Gazos ruožą skiriančios buferinės zonos. Tačiau ne turistauti jie čia susirenka. Jų kuprinėse galima rasti dujų balionų, nedidelių degių kubelių, oro balionų ir Guy`aus Fawkeso kaukių, po kuriomis slepiami veidai.

„Barq“ (Žaibo) būriu save vadinantys palestiniečiai yra viena iš kelių grupių, skraidinančių „ugnies“ balionus ir aitvarus į Izraelį.

Tarp krūmų ir alyvmedžių pasislėpę vyrai užpildo balionus heliu, suriša kelis į vieną vietą ir prie raištelių prikabina nedidelį padegamosios medžiagos gabalėlį.

Kai vėjas pasisuka reikiama kryptimi, jie atsargiai paleidžia balionus į negyvenamą Izraelio teritoriją iškart už buferinės zonos tvoros. Balionai, kuriuos Izraelis vadina „padegamaisiais išpuoliais“, jau sukėlė net keletą rimtų gaisrų dirbamoje žemėje.

Nors nė vienas Izraelio gyventojas nebuvo sužeistas, šios balionų atakos paskatino Izraelį atsakyti nepertraukiamu dešimties dienų bombardavimu, nukreiptu į „Hamas“ treniruočių stovyklas ir stebėjimo punktus. Bombardavimų metu palestiniečių aukų pavyko išvengti.

„Liepsnojanti žinutė“

„Atėjome čia tam, kad pasiųstume mus okupavusiam Izraeliui liepsnojančią žinutę, jog nebetoleruosime jau 13 metų besitęsiančios blokados, – „Al Jazeera“ sakė „Barq“ būrio atstovas Abu Yousefas. – Norime jiems pasakyti, kad mūsų šeimos ir mylimi žmonės nusipelnė pilnaverčio gyvenimo.“

Vyriausias grupės narys, prisistatęs šaukiniu Abu Obaida, teigė, kad šių priemonių buvo imtasi, siekiant priversti Izraelį atšaukti blokadą, nes Gazos gyventojai vis labiau jaučiasi visų pamiršti, ir tikintis, kad tokia taktika padės „pakeisti Gazoje susidariusią labai sunkią situaciją“.

„Pasaulis žiūri visai į kitą pusę, – aiškino 35 metų penkių vaikų tėvas. – Nejaučiame jokio priešiškumo žydams. Mes kovojame su jų Vyriausybe, kuri jau 13 metų laiko mus apgultyje.“

Izraelis ne tik kas naktį rengia oro antpuolius užblokuotame pakrantės anklave, bet ir ėmėsi baudžiamųjų priemonių, kurios, jo atstovų teigimu, yra reakcija į padegamuosius balionus.

Praėjusią savaitę Izraelis uždarė Karam Abu Salem – pagrindinį Gazos komercinį sienos perėjimo punktą, o rugpjūčio 17 d. – ir Gazos žvejybos zoną. Ketvirtadienį Izraeliui nutraukus kuro importą į Gazą, buvo priversta sustabdyti veiklą vienintelė šiame regione veikianti elektrinė, todėl elektros tiekimas mieste sutrumpintas nuo 8-12 valandų per parą iki 3-4 valandų.

Nepaisant sugriežtintų kolektyvinės bausmės Gazos ruožui priemonių, „Žaibo“ būrys yra pasiryžęs tęsti savo veiklą, kuri, būrio narių teigimu, yra viena iš spaudimo priemonių, siekiant priversti Izraelį atšaukti Gazą į pražūtį vedančią blokadą.

Gazai vadovaujanti grupuotė „Hamas“ toleruoja ugnies balionų leidėjus, nepaisant visų pasekmių, kurias jų veikla iššaukia.

„Palestinos žmonės turi teisę priešintis Izraelio okupacijai ir jiems priimtinu būdu pasisakyti prieš Gazos ruožo blokadą“, – „Al Jazeera“ žurnalistams sakė oficialus „Hamas“ atstovas Bassemas Naimas.

Jis kaltino Izraelį ignoruojant Egipto, Kataro ir Jungtinių Tautų išsakytus argumentus.

„O viso to rezultatas – žmonės Gazoje šiuo metu gyvena labai sunkiomis sąlygomis, – sako B. Naimas. – Tai ir privertė jaunus vyrus imtis tokių pasipriešinimo veiksmų kaip padegamieji balionai, nes bet kokios kitos priemonės atkreipti dėmesį į tai, kas vyksta Gazos ruože, pasirodė esančios neveiksmingos.“

Sunkios sąlygos

Jungtinių Tautų teigimu, dėl blokados Gazos miestas iki 2020 m. turėjo tapti negyvenamu. Anklavas kenčia dėl baisaus geriamojo vandens trūkumo, nes vandens užterštumas šiame regione jau siekia 97 proc.

Pasaulio Banko duomenimis, beveik 80 proc. Gazos gyventojų gauna kokią nors paramą, o beveik 53 proc. gyvena žemiau skurdo ribos. Sudėtingos ekonominės sąlygos verčia „Barq“ būrį bandyti pakeisti nusistovėjusią situaciją. Nors visi jo nariai turi universitetinį išsilavinimą, nė vienas negali susirasti darbo, nes, Pasaulio Banko duomenimis, nedarbo lygis Gazos ruože siekia 45,5 proc. ir yra aukščiausias pasaulyje.

„Esu vedęs, auginu tris vaikus, tačiau neturiu darbo, – „Al Jazeera“ žurnalistams pasakojo būriui priklausantis Abu Yousefas. – Mano vaikai nusipelno padoraus ir oraus gyvenimo. Esu šiandien čia vien dėl to, kad pažiūrėjęs jiems į akis, matau tik tiek, kad negaliu jų aprūpinti.“

Abu Yousefas teigė negalintis nupirkti vaikams reikalingiausių priemonių į mokyklą, jam teko skolintis kaimynų vaikų padėvėtas uniformas.

„Mes nesame teroristai, kaip teigia Izraelis, – sako Abu Obaida. – Nenorime nieko deginti ar ką nors sužeisti. Aš neseniai aukščiausiais įvertinimais baugiau viešųjų ryšių ir rinkodaros studijas, tačiau negaliu rasti darbo. Mes nusipelnome turėti galimybę dirbti ir turėti elektros. Mano vaikai nusipelno turėti maisto ant stalo.“

Rizika ir pavojus

Padegamųjų balionų grupės Gazoje susiformavo iš 2018 m. prasidėjusių „Didžiojo sugrįžimo maršo“ protestų, kurių metu palestiniečiai pabėgėliai taikiai susirinko prie Gazą nuo Izraelio skiriančios tvoros, reikalaudami galimybės grįžti į iki 1948 m. turėtus namus, dalyvių.

Tačiau Izraeliui brutaliai numalšinus protestus, jų dalyviai ėmė ieškoti kitų būdų atkreipti pasaulio dėmesį į sunkią šio regiono žmonių padėtį.

„Barq“ būrys pabrėžia, kad jo veikla yra teisėtas atsakas į žmonių likimus luošinančią Izraelio blokadą.

„Mes neprašome kažko neįmanomo, mes tik norime, kad būtų užtikrintos pagrindinės žmogaus teisės, – sako Abu Obaida. – Mes ir toliau skraidinsime balionus ir aitvarus, kol Izraelis pripažins mūsų teisę gyventi normalų gyvenimą ir rūpintis savo šeimomis.“

„Norime, kad pasaulis pamatytų tokią Gazą, kokia ji iš tikrųjų yra, – į pokalbį įsijungė dar vienas būrio narys Abu Hamza. – Tai yra okupuota teritorija, kur du milijonai žmonių dūsta apgultyje. Izraelis neturi jokios teisės tęsti šią apgultį.“

„Barq“ būrio nariai supranta, kad tokia veikla kelia pavojų jų pačių gyvybei. „Pavojus, su kuriuo kasdien susiduriame, yra okupacinės kariuomenės apšaudymai, – sako Abu Yousefas. – Danguje virš mūsų visuomet gausu bepiločių skraidyklių. Be jokios abejonės mums baisu, tačiau gyvenimas Gazoje dar baisesnis.“

Jo teigimu, Gazos gyventojai tenori normalaus gyvenimo be blokados, o kol taip nenutiks, „Gaza ir toliau bus rakštimi okupanto sėdimojoje“, – pridūrė jis.

„Tie, kas mano, jog mes ir toliau taikstysimės su mums primestomis baisiomis gyvenimo sąlygomis, labai klysta“, – aiškina Abu Yousefas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt