Pasaulyje

2020.08.25 13:25

Cichanouskaja kreipėsi į EP: baltarusiai nebėra opozicija, jie – dauguma

LRT.lt2020.08.25 13:25

Lietuvoje saugoma Baltarusijos opozicijos lydere vadinama Sviatlana Cichanouskaja antradienį apie padėtį šalyje vaizdo ryšiu papasakojo Europos Parlamento Užsienio reikalų komitetui. „Baltarusiai atsibudo, jie jau nėra opozicija. Mes esame dauguma dabar. Vyksta taiki revoliucija“, – kreipimesi sako S. Cichanouskaja, Baltarusijoje 17 dieną tebevykstant protestams. 

„Šiandien mano šalis yra krizėje – taikūs protestuotojai buvo neteisėtai sulaikyti, įkalinti ir sumušti. Valdžia naudojo bauginimų, baimės ir fizinės grėsmės taktikas. Mažiausiai 6 asmenys žuvo, dar keliolika dingusių. Tai vyksta viduryje Europos“, – pradėjo S. Cichanouskaja.

„Leiskite man pasinaudoti galimybe ir išreikšti baltarusių padėką už palaikymą Europos Parlamentui ir jos partijoms. (...) Valdžia mėgino jėga numalšinti šią kovą, taikius protestus, tačiau tai mūsų žmones tik sustiprino. Praėjusį sekmadienį matėme didžiausią viešą demonstraciją Baltarusijos istorijoje. Baltarusiai atsibudo, jie jau nėra opozicija. Mes esame dauguma dabar. Vyksta taiki revoliucija.

Revoliucija Baltarusijoje nėra nei geopolitinė, nei prorusiška, nei anti-rusiška revoliucija, tai nei proeuropietiška, nei anti-europietiška revoliucija. Tai – demokratijos revoliucija“, – tęsė ji.

Ji pabrėžė, kad revoliucija Baltarusijoje yra taiki, ir ragino visas pasaulio šalis gerbti pagrindinę tautos teisę į apsisprendimą, Baltarusijos suverenumą ir teritorinį vientisumą. S. Cichanouskaja dar kartą pakartojo, kad tautos siekis – sąžiningi ir laisvi rinkimai.

„Baltarusija yra dalis Europos istoriškai, kultūriškai ir geografiškai. Mes esame įsipareigoję laikytis tarptautinių įstatymų ir norime turėti teisėtą vietą šalia kitų Europoje. Europos patirtis užtikrinant įstatymų, žmogaus teisių, nepriklausomos teismų sistemos ir laisvos žiniasklaidos garantijas yra svarbiausias prioritetas naujai atgimusiai Baltarusijai“, – teigia ji.

STEBĖKITE TIESIOGIAI:

Situaciją Baltarusijoje aptars ir į Maskvą atvykęs JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojas Stephenas Biegunas. Išvakarėse, viešėdamas Vilniuje jis sakė, kad šalies ateitį turi nuspręsti patys baltarusiai, bet jis pasmerkė žmogaus teisių pažeidimus šalyje.

Penkių didžiausių Europos Parlamento frakcijų lyderiai pareiškė, kad nepripažįsta Aliaksandro Lukašenkos prezidentu ir paskelbė jį nepageidaujamu asmeniu Europos Sąjungoje.

ES reikalauja, kad Baltarusijos valdžia nutrauktų bylą, kurią iškėlė opozicijos Koordinacinei tarybai. Bendrija pareiškė, kad tikisi, jog byla bus nutraukta, o valdžia pradės dialogą, kaip taikiai išspręsti krizę šalyje po prezidento rinkimų, kurie buvo nesąžiningi.

Taip pat skaitykite

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles`is Michelis tviteryje rašė: „Baltarusiai išėjo į gatves ir pradėjo masinius protestus ir streikus. Nuo paprastų šeimų iki studentų ir gamyklų darbininkų. Jie nusipelno demokratinės teisės pasirinkti savo vadovus ir formuoti savo ateitį“.

LRT.lt taip pat primena, kad Baltarusija neįsileido europarlamentarų Petro Auštrevičiaus ir jo kolegos iš Lenkijos Roberto Biedrono.

Taip pat skaitykite

P. Auštrevičius apie tai, kad nebus įleistas, sako sužinojęs oro uoste, kai Baltarusijos avialinijos anuliavo bilietą Baltarusijos pasieniečių nurodymu. Europarlamentarą R. Biedroną Baltarusijos pareigūnai sulaikė Minsko oro uoste ir deportavo į Vilnių.

Populiariausi