Pasaulyje

2015.12.07 20:25

JAV viceprezidentas: Rusijos invazijos Kryme nepripažinsime

BNS 2015.12.07 20:25

JAV viceprezidentas Joe Bidenas pirmadienį susitiks Kijeve su Ukrainos lyderiais, siekdamas suteikti naują postūmį jų kovoje su korupcija ir dar kartą patikinti, kad Vakarai palaiko šalies vyriausybę, nors pastaruoju metu daugiausiai dėmesio buvo skiriama Sirijai.

J. Bidenas jau ketvirtą kartą vieši Kijeve po to, kai Rusija pernai kovą aneksavo Ukrainai priklausantį Krymo pusiasalį, o prorusiški separatistai Ukrainos rytuose pradėjo ginkluotą kampaniją.

Anksti pirmadienį jis privačiai susitiko su Ukrainos prezidentu Petro Porošenka, o vėliau dalyvaus diskusijose su premjeru Arsenijumi Jaceniuku. Antradienį nekantriai laukiama J. Bideno kalbos Aukščiausioje Radoje.

„Nežinome, ar yra koks nors istorinis precedentas, kad užsienio pareigūnas pasakytų tokią kalbą“, – vienas aukštas JAV administracijos pareigūnas sakė per telekonferenciją su žurnalistais.

Vašingtonas ir Kijevo sąjungininkės Europos Sąjungoje palaiko Ukrainos požiūrį, kad Rusija yra „agresorė“, organizavusi separatistų sukilimą kaip atsaką į Maidano revoliuciją, 2014-ųjų vasarį nuvertusią Maskvos palaikomą prezidentą. Kremlius tokius pareiškimus griežtai atmeta.

Tačiau padėtis pasikeitė, kai Rusija rugsėjo 30 dieną pradėjo intensyviai bombarduoti iš oro Sirijos prezidento Basharo al Assado priešininkus.

Lapkričio 13 dieną Paryžiuje įvykdytos kruvinos islamo ekstremistų atakos paskatino Prancūzijos prezidentą Francois Hollande‘ą mėginti įtraukti Rusiją į „didžiąją koaliciją“ prieš džihadistų judėjimą „Islamo valstybė“, kurioje taip pat dalyvauja Jungtinės Valstijose ir kai kurios arabų valstybės.

F. Hollande‘o iniciatyvą Baltieji rūmai sutiko su rezervuotu atsargumu, o Ukraina – su atviru nuogąstavimu.

Rusijos invazijos Kryme nepripažins

J. Bidenas pareiškė, kad į Siriją sutelktas pasaulio dėmesys neturėtų užgožti Vakarų reikalavimo Rusijai tvirtai laikytis trapios taikos sutarties Ukrainoje bei sugrąžinti Krymą Kijevui.

Vasarį Baltarusijos sostinėje Minske pasirašyta sutartis „nepasieks tikslo, jeigu Rusija nevykdys savo įsipareigojimų“, sakė J. Bidenas Kijeve po susitikimo su Ukrainos prezidentu Petro Porošenka.

„Rusijos invazijos Kryme nei mes, nei tarptautinė bendruomenė nepripažins. Ši aneksija prieštarauja tarptautinei teisei, ji yra neteisinga, ir jai nebus pritarta jokiomis aplinkybėmis“, – pabrėžė jis.

P. Porošenka: JAV palaiko siekį blokuoti dujotiekio „Šiaurės srautas-2“ projektą

P. Porošenka pareiškė, kad Jungtinės Valstijos palaiko Ukrainos ir kai kurių Europos Sąjungos šalių siekį blokuoti dujotiekio „Šiaurės srautas-2“ projektą, informuoja televizijos kanalas „112 Ukraina“.

„Mes apsvarstėme praktinę ir politinę JAV paramą, skirtą sustiprinti energetinį Ukrainos saugumą, ir norėčiau padėkoti JAV viceprezidentui už absoliučiai aiškią poziciją dėl projekto „Šiaurės srautas“ nepriimtinumo“, – pareiškė P. Porošenka.

Šalies prezidentas taip pat pastebėjo, kad šalys – „Šiaurės srautas-2“ priešininkės, – toliau rengia konsultacijas su kitomis ES narėmis, siekdamos užkirsti kelią šio dujotiekio statybai, – kai kurių šalių nuomone, šis projektas pridarys žalos Europos Sąjungos energetiniam saugumui.

Dar rugsėjį Europos įmonių grupė su Rusijos koncernu „Gazprom“ pasirašė susitarimą dėl „Nord Stream“ dujotiekio plėtros iki Vokietijos teritorijos, aplenkiant Ukrainą. Lapkričio 25 d. Rusijos „Gazprom“ pareiškė nutraukianti dujų tiekimą Ukrainai, o Kijevo pareigūnai teigia pigesnių žaliavų rasiantys kitur.

Lapkričio pabaigoje 10-ties Europos valstybių vyriausybės laiške Europos Komisijai išsakė nuomonę, esą Rusijos planai pratęsti dujotiekį „Šiaurės srautas“ (Nord Stream) iki Vokietijos prieštarauja Europos Sąjungos (ES) interesams ir kelia tolesnės destabilizacijos Ukrainoje grėsmę. 

Europos Komisija nori sumažinti ES priklausomybę nuo Rusijos, tiekiančios Europai maždaug trečdalį suvartojamų energijos išteklių. Institucija jau teigė atidžiai patikrinsianti, ar „Nord Stream“ pratęsimo projektas būtų suderinamas su ES galiojančiais įstatymais, be to, pabrėžiama, kad regiono prioritetas yra tiekėjų diversifikacija ir Ukrainos kaip tranzitinės šalies statuso išlaikymas.