Pasaulyje

2015.12.07 09:06

Venesueloje baigėsi ilgametis socialistų valdymas

BNS 2015.12.07 09:06

Venesuelos opozicija užsitikrino kontrolę šalies parlamente, pirmadienį paskelbė rinkimų pareigūnai, o šie rezultatai tapo smūgiu naftos turtingos valstybės socialistinei vyriausybei, kontroliavusiai kongresą 16 metų.

Plati opozicijos koalicija „Demokratinės vienybės apvalusis stalas“ (Mesa de la Unidad Democratica) užsitikrino 99 mandatų daugumą 167 vietų parlamente, praėjus penkioms valandoms po balsavimo pabaigos pranešė Nacionalinės rinkimų komisijos pirmininkė Tibisay Lucerna.

Socialistas prezidentas Nicolas Maduro tuojau po to, kalbėdamas per televiziją, pareiškė pripažįstantis pralaimėjimą, kuris bus skaudus smūgis jo vadovavimui, juolab kad šalį krečia gili ekonomikos krizė.

„Turim vadovautis savo morale ir etika, kad pripažintume šiuos nepalankius rezultatus, – pripažintume ir pasakytume savo Venesuelai, kad konstitucija ir demokratija triumfavo“, – sakė šalies vadovas.

Paaiškėjus rezultatams, virš sostinės Karakaso sproginėjo fejerverkai, džiūgaujant opozicijos šalininkams.

N. Maduro Vieningoji socialistų partija gavo 46 vietas vienų rūmų Nacionalinėje Asamblėjoje, nurodė T. Lucena. Kol kas dar nebuvo patvirtinta, kam atiteko likusios 22 vietos.

Šie rezultatai sustiprins opozicijos pozicijas prieš N. Maduro, nors MUD neužsitikrino „superdaugumos“, kurios tikėjosi.

„Venesuela laimėjo, – savo „Twitter“ žinutėje rašė pagrindinis opozicijos lyderis Henrique Caprilesas. – Visada sakydavome, kad tai yra (tinkamas) kelias: kuklumas, brandumas ir ramybė.“

N. Maduro paragino opoziciją „sugyventi“ jam vadovaujant.

Šįkart jis kalbėjo švelnesniu tonu negu prieš rinkimus, kai žadėjo išsilaikyti valdžioje „nesvarbu kaip“.

„Šiandien pralaimėjome mūšį, bet kova už naujos visuomenės kūrimą dar tik prasideda“, – sakė prezidentas.

„Triumfavo kontrrevoliucija, kuri primetė savo pačios kelią, savo karą“, – pridūrė jis, užsimindamas apie socialistų kaltinimus dėl esą verslo sluoksnių vykdomą „ekonominį karą“, palaikomą Jungtinių Valstijų.

30 mln. gyventojų turinti šalis yra smarkiai priklausoma nuo naftos eksporto. Smarkiai atpigus energetikos ištekliams Venesuelą ištiko ekonomikos krizė, o šalies gyventojams stinga maisto produktų ir kitų būtiniausių prekių.