Pasaulyje

2015.12.07 09:41

B. Obama: IS bus nugalėta

BNS, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.12.07 09:41

JAV prezidentas Barackas Obama sekmadienį savo kalboje, turinčioje padrąsinti sunerimusią šalį, pažadėjo, kad Amerika „sunaikins“ islamistų grupuotę „Islamo valstybė“ (IS) ir medžios jos sekėjus, kuriuos pavadino „banditais ir žudikais“, namuose ir užsienyje.

Kylant klausimų dėl jo lyderystės ir strategijos, B. Obama pasinaudojo aukščiausiais JAV valdžios simboliais, kad nuramintų šalį, kurioje tvyro didelė įtampa po kruvino siautėjimo Kalifornijoje, kuris nusinešė 14 žmonių gyvybes ir kurį prezidentas apibūdino kaip „terorizmo aktą“.

„Po tiek daugelio karų amerikiečiai klausia, ar susiduriame su vėžiu, kuris kol kas neturi vaistų“, – sakė JAV lyderis tik trečiame savo kreipimesi į tautą iš Ovaliojo kabineto, kuris buvo transliuojamas geriausiu vakaro eterio laiku, praėjus keturioms dienoms po kruvino išpuolio Kalifornijoje.

Būdamas dviejų dukrų tėvas, B. Obama sakė galintis įsivaizduoti save arba savo artimuosius, patekusius į žudynes San Bernardine arba Paryžiuje, pridūręs, kad išpuolis San Bernardine byloja apie „besivystančią“ ir didėjančią grėsmę, kylančią iš šalies vidaus.

„Noriu, kad žinotumėte, – sakė jis kreipimesi į tautą. – Teroristų keliama grėsmė yra reali, bet mes ją įveiksime. Mes sunaikinsime IS ir bet kokią kitą organizaciją, kuri mėgina mums pakenkti.“

„Mūsų kariuomenė toliau medžios teroristus planuotojus bet kurioje šalyje, kur tai bus būtina“, – pabrėžė B. Obama.

Jis paragino musulmonus Amerikoje ir visame pasaulyje „ryžtingai ir vienareikšmiškai atmesti neapykantos kupiną ideologiją, kurią propaguoja grupuotės, tokios kaip ISIL ir „al Qaeda“.

Jis apžvelgė įvairialypę strategiją prieš „Islamo valstybę“, kurioje visuomenės pagalba, aukštosios technologijos ir pastangos atremti džihadistų propagandą bus ne mažiau svarbios negu karinė galia.

„Tamsus radikalizavimosi kelias“

Ši kalba buvo dar tik trečiasis B. Obamos kreipimasis iš Ovalinio kabineto, kuriuos prezidentai, pradedant nuo Harry Trumano, naudodavo siekdami sutelkti šalies ryžtą nacionalinės krizės akivaizdoje.

B. Obama pirmąkart iš Ovalinio kabineto į tautą kreipėsi 2010 metų birželį, kai Meksikos įlanką užteršė iš pratrūkusio gręžinio besiveržianti nafta, taip pat vėliau, tų pačių metų rugpjūtį, pažymėdamas JAV kovinių operacijų Irake pabaigą.

Vienas aukšto rango administracijos pareigūnas sakė, kad ši kalba turėjo perteikti kaip rimtai B. Obama vertina šaudynes San Bernardine, kurios yra tiriamos kaip teroro ataka.

Praeitą trečiadienį jaunų musulmonų pora paliko savo šešių mėnesių dukrelę jos senelei, apsivilko taktine apranga ir surengė šaudynes vieno socialinės rūpybos centro salėje, kurioje to vyro bendradarbiai buvo susirinkę į metų pabaigos vakarėlį.

JAV lyderis pareiškė, kad musulmonų pora, kuri surengė šią ataką „nuėjo tamsiu radikalizavimosi keliu, priėmusi iškreiptą islamo aiškinimą, kuris ragina kovoti su Amerika ir Vakarais“.

„Jie prikaupė kovinių ginklų, amunicijos ir vamzdinių bombų. Todėl tai yra terorizmo aktas“, – sakė B. Obama.

Tačiau prezidentas pridūrė, kad kol kas nėra „jokių įrodymų, kad žudikai buvo nukreipti kokios nors užsienio teroristinės organizacijos arba kad jie buvo platesnio sąmokslo čia, namuose, dalis.“

Abu užpuolikai buvo nukauti per susišaudymą su policija keliomis valandomis vėliau, todėl lieka neatsakyta į klausimus, kaip, kada ir kodėl jie galėjo radikalizuotis.

„Islamo valstybė“ gyrė San Bernardino užpuolikus – Jungtinėse Valstijose gimusį Syedą Farooką ir jo žmoną pakistanietę Tashfeen Malik – vadindama juos savo paskelbto kalifato „kariais“, bet tiesiogiai neprisiėmė atsakomybės dėl tos atakos.

Duodamas interviu Italijos dienraščiui „La Stampa“, S. Farooko tėvas kėlė prielaidą, kad jo sūnus pritarė „Islamo valstybės“ idėjoms ir buvo nusistatęs prieš Izraelį.

Sąjungininkai musulmonai

Į B. Obamos kreipimąsi buvo įpintas raginimas būti vieningiems.

„Mes negalime stoti vienas prieš kitą leisdami šią kovą apibūdinti kaip karą tarp Amerikos ir islamo“, – sakė jis, atmesdamas savo įnirtingiausių kritikų raginimus sudaryti visų amerikiečių musulmonų registrą.

„IS nekalba islamo vardu. Jie yra banditai ir žudikai. Mirties kulto dalis, – sakė JAV lyderis. – Jie sudaro mažytę dalį tarp daugiau negu milijardo musulmonų visame pasaulyje.“

„Tai nereiškia, jog neigiame, kad ekstremistinė ideologija išplito kai kuriose musulmonų bendruomenėse. Tai reali problema, ir musulmonai turi tam priešintis neieškodami pateisinimų“, – pažymėjo B.Obama.

„Jeigu norime sėkmingai nugalėti terorizmą, turime įtraukti musulmonų bendruomenes kaip vienas iš stipriausių savo sąjungininkių, o ne jas atstumti įtarumu ir neapykanta“, – tęsė jis.

Tačiau prezidentas taip pat spaudė besivaidijančias Amerikos politines stovyklas susitelkti.

Naujausias piktinantis smurto išpuolis nepaskatino patriotizmu pagrįsto solidarumo, koks buvo jaučiamas po 2001 metų rugsėjo 11-osios atakų.

Po du dešimtmečius trukusių kovų su džihadizmu nuo Afganistano iki Bostono amerikiečiai atrodo vis labiau nesutariantys dėl šios problemos prigimties ir priemonių ją spręsti.

Respublikonai reikalavo, kad B. Obama palaikytų didelio masto NATO antžeminių pajėgų intervenciją Sirijoje, taip pat atnaujintų prieštaringai vertinamą tardymų programą Gvantanamo įlankos kalėjime, kurį prezidentas nori uždaryti.

Konservatoriai taip pat kritikavo B. Obamos nenorą vartoti frazę „radikalusis islamas“, kuri, anot Baltųjų rūmų, suteiktų teroristams legitimumo tikėjimo, kurį jie išdavė, atžvilgiu.

„Ką gi, Obama nesutiko pasakyti (jis tiesiog negali to pasakyti), kad mes KARIAUJAME su RADIKALIOJO ISLAMO TERORISTAIS“, – prezidento rinkimų kampanijos favoritas respublikonų stovykloje Donaldas Trumpas rašė savo „Tweeter“ žinutėje po prezidento kalbos.

B. Obama, kuris per savo rinkimų kampaniją pabrėžė savo nepritarimą JAV karams, neatrodė linkęs daryti nuolaidų savo politiniams oponentams, vėl pasisakydamas už griežtesnę ginklų kontrolę ir atmesdamas galimybę surengti naują antžeminį karą Artimuosiuose Rytuose.

„Mūsų sėkmė nepriklausys nuo rūsčių kalbų, mūsų vertybių atsisakymo arba pasidavimo baimei. Būtent to tikisi grupuotės, tokios kaip IS“, – pabrėžė jis.

„Mes neturime dar kartą būti įtraukti į ilgą ir brangiai atsieinantį antžeminį karą Sirijoje ar Irake. Tai ir yra ko nori tokios grupuotės kaip IS“, – sakė B.Obama.

„Jie žino, kad negali nugalėti mūsų mūšio lauke ..., bet taip pat žino, kad tuo atveju, jeigu okupuosime užsienio teritorijas, jie galės metų metus kariauti partizaninius karus, žudyti tūkstančius mūsų karių ir sekinti mūsų išteklius, taip pat išnaudoti mūsų dalyvavimą, kad užverbuotų naujų kovotojų“, – pažymėjo Amerikos lyderis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.