Pasaulyje

2015.12.03 23:48

Susitiko Turkijos ir Rusijos užsienio reikalų ministrai

BNS 2015.12.03 23:48

Turkijos ir Rusijos užsienio reikalų ministrai ketvirtadienį susitiko tarptautinio renginio Belgrade užkulisiuose, sakė vienas turkų pareigūnas apie pirmąsias dvišales derybas po rusų lėktuvo numušimo, kuris sukėlė precedento neturinčią krizę.

„Abiejų užsienio reikalų ministrų susitikimas truko apie 40 minučių“, – sakė naujienų agentūrai AFP Turkijos užsienio reikalų ministerijos pareigūnas, patvirtinęs, kad susitikimas baigėsi, bet daugiau detalių apie jį nepateikė.

Tiesa, kiek vėliau Turkijos žiniasklaida paskelbė, kad M. Cavusoglu pareiškė užuojautą dėl Rusijos karo lakūno žūties, kai jo lėktuvą praėjusią savaitę numušė Turkijos naikintuvai prie Sirijos sienos.

„Mes reiškiame savo liūdesį, reiškiame savo užuojautą dėl Rusijos lakūno, praradusio gyvybę“, – taip anot Turkijos žiniasklaidos pasakė Turkijos užsienio reikalų ministras.

Kad Rusijos ir Turkijos užsienio reikalų ministrų Sergejaus Lavrovo ir Mevluto Cavusoglu derybos vyksta Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) ministrų tarybos susitikimo užkulisiuose, patvirtino ir diplomatai Belgrade.

Du Turkijos naikintuvai F–16 lapkričio 24 dieną numušė Rusijos karo lėktuvą, kuris, anot Ankaros, pažeidė Turkijos oro erdvę. Rusija tvirtina, kad jos lėktuvas nekirto sienos iš Sirijos pusės, ir apkaltino Turkiją tyčine provokacija.

Šis aviacijos incidentas sukėlė santykių tarp abiejų šalių krizę, Rusijai reikalaujant, kad Turkijos vadovybė oficialiai atsiprašytų.

Tuoj po incidento S. Lavrovas atšaukė lapkričio 25 dieną planuotą susitikimą Stambule ir paragino Rusijos piliečius vengti kelionių į Turkiją, kuri yra tapusi pagrindine rusų poilsio ir turizmo kelionių šalimi.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paniekinamai atsiliepė į savo kolegos Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano siūlymą susitikti klimato konferencijos Paryžiuje užkulisiuose anksčiau šią savaitę.