Naujienų srautas

Pasaulyje2015.12.02 13:30

Mianmaro demokratijos lyderė pasikalbėjo su prezidentu apie valdžios perėmimą

BNS 2015.12.02 13:30

Mianmaro demokratijos lyderė Aung San Suu Kyi trečiadienį surengė derybas su prezidentu ir įtakingu kariuomenės vadu dėl valdžios perėmimo, o tokios diskusijos buvo pirmosios po jos opozicinės partijos triuškinamos pergalės rinkimuose.

Aung San Suu Kyi Nacionalinė lyga už demokratiją (NLD) užsitikrino beveik 80 proc. renkamų mandatų per lapkričio 8 dieną vykusius rikimus, kurie atrodo užbaigiantys dešimtmečius trukusį griežtą kariškių valdymą.

Tuojau po savo partijos pergalės Aung San Suu Kyi paprašė „nacionalinio susitaikymo“ derybų su prezidentu Theinu Seinu ir ginkluotųjų pajėgų vadu.

Jie abu pasveikino ją su NLD pergale ir pažadėjo užtikrinti sklandų valdžios perdavimą buvusiai opozicijai, atlikdami precedento neturintį žingsnį per šalies istoriją.

Tačiau NLD šalininkai atsargiai vertina šį geranoriškumą, nes kariuomenė jau yra juos apgavusi ir tebeturi didelę politinę įtaką – įskaitant ketvirtadalį kariškiams rezervuotų vietų parlamente.

70-metė Aung San Suu Kyi taip pat neturi teisės siekti prezidento posto dėl konstitucijos numatytų suvaržymų, o naujieji NLD įstatymų leidėjai nepradės darbo bent iki vasario, todėl kelių pereinamųjų mėnesių atmosfera tikriausiai išliks nervinga.

NLD triuškinamai laimėjo 1990 metų rinkimus, bet kariškiai anuliavo jų rezultatus ir įsitvirtino valdžioje dar dviem dešimtmečiams.

Trečiadienio rytą Aung San Suu Kyi sostinėje Neipide 45 minutes kalbėjosi su Theinu Seinu – buvusiu įtakingu chuntos generolu, kuris galiausiai atsisakė uniformos ir ėmėsi vadovauti kelerius pastaruosius metus vykdytoms reformoms.

Jie abu šypsojosi, spausdami vienas kitam rankas priešais fotografus, o vėliau pradėjo pasitarimą už uždarų durų.

„Jie aptarė taikų perėjimą prie kitos vyriausybės. Diskusijos buvo šiltos ir atviros“, – susitikime dalyvavęs informacijos ministras Ye Htutas sakė žurnalistams.

„Neturime jokių tradicijų, kaip (valdžia) būtų perduodama naujai išrinktai vyriausybei nuo nepriklausomybės įgijimo 1948 metais. Mes sukursime šią tradiciją nesuklupdami“, – pridūrė jis.

Vėliau Aung San Suu Kyi susitiko su kariuomenės vadu Minu Aungu Hlaingu, su kuriuo kalbėjosi apie valandą – irgi už uždarų durų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi